Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Chartwell > ANGLIA


MarekU MarekU Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Ten krótki tekst dotyczy wspaniałej rezydencji w Chartwell w Anglii.

Wielu z nas mieszka i pracuje lub jeździ do Anglii turystycznie. Możemy oglądać wiele zdjęć i poczytać sporo relacji z różnych miejsc tego pięknego kraju. Często jednak nasze wyprawy ograniczają się do miejsc powszechnie znanych, omijamy wiele wartościowych pomników historii. Jedno z takich miejsc, które mocno zapisało się w mojej pamięci to Chartwell. Miejscowość położona jest ok. 3- 4 kilometry od Westerham w hrabstwie Kent. Łatwo tam dojechać samochodem. Nie potrafię pomóc w sprawie innych metod dojazdu, może w tej sprawie pomoże ktoś z Was. Miejscowość położona jest w pobliżu bardzo znanej autostrady M25, z której należy zjechać na 5-tym lub 6-tym zjeżcie i kontynuować jazdę A25, następnie należy skręcić w drogę B2026. Za niespełna 2 kilometry już będą nas prowadziły drogowskazy. Musimy jeszcze skręcić w Mapleton Road i już za chwilę będziemy na parkingu tej wspaniałej rezydencji. Jest to bardzo ważne miejsce dla miłośników zarówno historii jak i wspaniałej choć ciężkiej, ceglanej wiktoriańskiej architektury oraz wspaniałych wnętrz. Dla Tych, którzy jeszcze nie odkryli dlaczego Chartwell to tak ważne miejsce na liście obiektów do zwiedzania w Anglii śpieszę z informacją, że to dom i ogród, który zamieszkiwał Sir Winstona Churchill. Początki tego miejsca datowane są na XVI wiek, lecz tę część historii pominiemy. Nieruchomość położona jest na zróżnicowanym terenie z piękną przyrodą oraz wspaniałymi widokami na Weald of Kent. Przypuszcza się, że ten wspaniały widok był jednym z czynników, który skłonił Churchilla w 1924 roku do zakupu tej rezydencji. II wojna światowa ze względu na bezpieczeństwo zmusiła Sir Winstona Churchilla do opuszczenia rezydencji i przeniesienia się w inne miejsce. Po wojnie dzięki konsorcjum Pana Camrose Churchill powrócił do rezydencji i został tam aż do śmierci. Od tego momentu Chartwell jest pod patronatem „National Trust”. Rezydencja do dzisiaj jest w kształcie w jakim w jakim pozostawił ją Churchill. Ogrody posiadłości zachęcają do spacerów i podziwiania pięknej przyrody. Tutejsze jeziora dodaję wspaniałego klimatu. Wnętrza rezydencji pozostały w takim stanie w jakim były urządzone za czasów Churchilla. Można oglądać wiele książek oraz pamiątek z czasów politycznej aktywności wielkiego męża stanu. Zwiedzanie Chartwell pozwala odkryć osobowość Churchilla. Zachęcam do zboczenia z głównej trasy i poświecenie trochę czasu na obcowanie z pięknymi ogrodami, architekturą i duchem tamtych czasów. Przed przyjazdem proponuję sprawdzić w jakim czasie rezydencja jest otwarta dla zwiedzających. Życzę miłych chwil spędzonych w tym pięknym miejscu.

Miejsce warte odwiedzenia ze względu na ogromne walory krajobrazu, architektury oraz ważnych dla historii ludzi.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl