Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Grande Dixence / Valais > SZWAJCARIA


MarekU MarekU Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWAJCARIA / Valais / Grande Dixence / Przy zaporzeOsobom odwiedzającym Valais w Szwajcarii polecam odwiedzenie miejsca, które pozostawi w pamięci niezapomniane wrażenia.

Grande Dixence to najwyższa betonowa zapora w Europie. Zapora ta tworzy jezioro, do którego spływają wody z lodowców masywu Matterhorn. Zapora Grande Dixence zbudowana jest na wysokości 2365 m n.p.m. Do tego miejsca jest stosunkowo łatwo trafić. Od drogi E62 w okolicy Sion trzeba wjechać w drogę do góry, kierunek na Vex a dalej poprowadzą drogowskazy. Uwaga - jest to kręta i momentami dość stroma droga. U podnóża tamy stoi kamienna kaplica Saint Jean wybudowana przez pracowników pierwszej zapory Dixence w 1930 roku. W okolicy jest wygodny parking oraz restauracja. Zbudowany opodal wyciąg umożliwia łatwe dostanie się na szczyt tamy i podziwianie wspaniałych widoków. Zapora ta spiętrza wody rzeki Dixence tworząc sztuczne jezioro Dix (Lac des Dix). Jest to drugie co do wielkości jezioro w Valais o powierzchni 4 km kwadratowych. Zaporę tę wybudowano w latach 1950 – 1964 a jej rozmiary fascynują nie tylko zwiedzających turystów ale również wielu konstruktorów.

Miejsca takie jak Grande Dixence warto zwiedzać ponieważ tak wspaniałe połączenie techniki, technologii ze wspaniałą alpejską przyrodą na długo pozostają w pamięci.

Zdjęcia

SZWAJCARIA / Valais / Grande Dixence / Przy zaporze

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl