Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Via Mala > SZWAJCARIA


MarekU MarekU Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Mosty ZillisSzwajcarski kanton Gryzonia (niem. Graubünden) znany jest z obfitości turystycznej oferty ale również z faktu, że to tu swój bieg zaczyna rzeka Ren. Jednym z pierwszych dopływów Renu jest rzeka Hinterrhein, której sława związana jest ze wspaniałym wąwozem Via Mala.

Autostrada A13 (E43) łączy miasto Chur i przełęcz San Bernardino, nas interesuje odcinek tej drogi między Zillis-Reischen i Thusis. W ciągu tej drogi oglądać możemy wspaniałą naturę oraz piękno „wnętrza ziemi”. Mam na myśli miejsce zwane Via Mala (lub Viamala) oraz mosty Zillis. Aby tam dotrzeć trzeba zjechać z autostrady na starą drogę nr 13 w kierunky Zillis lub Thusis, ten zjazd jest dobrze oznakowany. Możemy przyjąć, że Via Mala mieści się pomiędzy tymi miejscami. Należy dodać, że w tym miejscu autostrada wjeżdża w tunel zwany Viamalatunnel. Ten właśnie tunel musimy ominąć i zjechać wcześniej na drogę nr 13. W tym miejscu, przy starej drodze istnieje parking oraz mały sklep, w którym możemy kupić bilety i uzyskać szczegółowe informacje na temat miejsca, do którego dojechaliśmy. Jest tam również duża tablica pokazująca szczegóły tego miejsca. Via Mala to bardzo wąski wąwóz niezbyt długi lecz imponująca jest jego głębokość, która miejscami sięga 500 metrów pomiędzy wapiennymi skałami rzeki Hinterrhein. Szerokość tego wąwozu miejscami nie przekracza jednego metra. Wiosenne roztopy bardzo często skutkują podniesieniem się poziomu wody w tym miejscu nawet o kilkadziesiąt metrów. Imponujące widoki możemy obserwować z góry ale jeszcze większe wrażenie robi wyprawa prawie do dna wąwozu, prawie do lustra wody. Dotrzeć tam można po kilkuset schodach, które momentami poprowadzone są wykutym w skale tunelem. Idąc w dół po drodze zobaczymy stary most z ok. 1739 roku, który niegdyś używany była jako szlak handlowy północ – południe. Warto jeszcze wspomnieć, że podążając w dół na spotkania z rwącym nurtem rzeki gdy spojrzymy do góry zobaczymy wspaniale przerzucone nad nami mosty ( mosty Zillis). To robi ogromne wrażenie. Polecam to miejsce miłośnikom górskich klimatów.

Polecam spotkanie z naturą skał i hukiem rzeki Hinterrhein. Natura stworzyła to wspaniałe miejsce a ludzie dali nam możliwość zajrzenia niemalże do wnętrza ziemi by oglądać ogrom skał i słuchać huczącej muzyki pędzącej rzeki.

Zdjęcia

SZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Mosty ZillisSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Szczelina wąwozu a na dnie płynie rzekaSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via Mala / Mosty nad wielką szelinąSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via Mala / Hucząca woda rzeki HinterrheinSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via Mala / Na górze mostSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via Mala / Wyjazd na parking prosto z tuneluSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via Mala / Schody do rzekiSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Przejście w skaleSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / W dole widać rzekęSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Skały wąwozuSZWAJCARIA / Kanton Gryzonia (niem. Graubünden) / Via mala / Szczelina wąwozu

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl