Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mundo Maya – Honduras (VIII) > HONDURAS


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo MayaW Hondurasie zwiedziłem ruiny dwóch miast starożytnej cywilizacji Mayów i są to wg informacji z Copan jedyne strefy archeologiczne Mayów na terenie Hondurasu. Oba miejsca leżą blisko granicy z Gwatemalą.

El Puente
La Entrada, to małe miasteczko, w pobliżu którego są ruiny miasta Mayów El Puente. Nikt jednak nie wie, gdzie są takie ruiny i dopiero w jakimś barze otrzymuję informację jak tam można dotrzeć (dziewczyna pochodzi z okolic tych ruin). Jadę okazją 5 km główną drogą do osady składającej się z kilku domostw i stamtąd w bok również okazją 6 km bezpośrednio do wejścia do ruin. Jeśli znaczenie ruin określałoby się ilością uzbrojonych strażników, to z pewnością El Puente byłoby w czołówce. Obiektu pilnuje jeden pracownik cywilny, czterech po zęby uzbrojonych policjantów, dwa dorosłe owczarki niemieckie i 13 szczeniaków. Zanim szef zgodzi się na moją prośbę na rozbicie namiotu na terenie ruin mija sporo czasu poświęconego na rozmowy. Efekt jest jednak dla mnie pozytywny. Tuż po zapadnięciu zmroku wchodzę do namiotu.
O 8:00 po zapłaceniu za wstęp wchodzę między ruiny. Na plaza central stoi mała piramida, platforma i resztki pomieszczeń administracyjnych. Obok jest kilka domów mieszkalnych elity. Teren jest płaski i leży nad małą rzeką, wokoło są góry. Miejsce było w okresie klasycznym zamieszkałe przez ok. 1000 mieszkańców. Dwie godziny wystarczają na zwiedzenie strefy. Jest cicho i spokojnie, bo jestem jedynym turystą. El Puente restaurowali Japończycy, a skończyli w ubiegłym roku. Autostopem wracam do drogi głównej.

Copan
Przez górzysty teren dojeżdżam do Copan Ruinas. Małe i bardzo zadbane miasteczko leży w dolinie. Do ruin jest 1 km. Wprawdzie zwiedzić obiekt mam zamiar dopiero jutro (może będzie lepsza pogoda – dziś jest bardzo pochmurno), ale idę tam na spacer, w celu zorientowania się. Jest kilka minut po 15:00 i okazuje się, że mogę kupić bilet z jutrzejszą datą zwiedzając dziś za darmo. Do zmroku dość pobieżnie zwiedzam całą strefę. Copan ma bardzo dużo stel i rzeźb, ale przy szarym dniu nawet kolorowe kamienie wyglądają mało efektownie. Mam nadzieję, że jutro będzie choć trochę słońca.
Sądząc po ilości hoteli w Copan Ruinas, oraz dlatego, że jest niedziela, wydawałoby się, że w ruinach będzie bardzo tłoczno. Dzień jest ciepły i słoneczny, ale w strefie archeologicznej Copan nie ma tłumów. Większość turystów to Honduraszczycy. Wycieczek z turystami zagranicznymi jest zaledwie kilka, ale one przechodzą szybko. Copan położone jest w dolinie rzeki i nie zajmuje zbyt rozległego obszaru. Dolina była zamieszkała przez Mayów od 1500 roku p.n.e., na co wskazują wykopaliska. W okresie klasycznym miasto liczyło ponad 20 000 mieszkańców. Główną atrakcją strefy są misternie rzeźbione kamienne stele. Na plaza central jest ich kilkanaście, poza tym są jeszcze w kilku miejscach w całej dolinie. Kilka piramid zostało wprawdzie odkrytych, ale nie odbudowanych, więc są to rumowiska kamieni. Wiele budowli nadal porasta dżungla. Bardzo starannie odrestaurowano boisko do gry w pelotę oraz olbrzymie schody, zwane hieroglifowymi, bo wszystkie stopnie rzeźbione są pismem Mayów – to dopiero piękne schody! W centralnej części schodów są kamienne rzeźby, a boki obłożone zdobnymi płytami. Kamienie mają zielonkawo-pomarańczowy kolor. Za głównymi piramidami z placami na kilku poziomach jest rozległe osiedle mieszkaniowe elity Mayów. Są tam grobowce, w których chowano zmarłych członków rodziny. Stele, rzeźby i ornamentyka są unikalne i bardzo piękne. Tu i ówdzie zachowała się oryginalna farba (zielona i czerwona) z tamtego okresu. Przed stelami są rzeźbione ołtarze ofiarne. W niektórych miejscach nawet kamienie korytarzy są zdobione płaskorzeźbami. Jest też i bóg deszczu Chac, prawie identyczny, jakiego widziałem na północy Jukatanu. Nie wszystkie rzeźby są na swoich miejscach, przechodząc widzę luźno leżące kamienne głowy ludzi i zwierząt. Całość strefy jest urzekająco piękna, jest tylko jeden mankament burzący doznania estetyczne – większość rzeźb i stel zadaszonych jest ohydnymi blaszanymi daszkami na byle jakich metalowych słupkach. Przez całą strefę przechodzę kilkakrotnie nie mogąc się napatrzyć do syta. Wreszcie późnym popołudniem opuszczam Copan. Przy wejściu jest kilka dużych papug, które stanowią dodatkową atrakcję. Copan otoczony jest małym paskiem dżungli, przez którą wiedzie szlak edukacyjny. Mam jeszcze trochę czasu do zachodu słońca, więc idę tym szlakiem trafiając na różne ptaki i na pecari.Honduras
1. El Puente
2. Copan – UNESCO

Zdjęcia

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl