Przewodniki

HONDURAS - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka ŚrodkowaHONDURAS
HONDURAS
(Republika Hondurasu)
Stolica: Tegucigalpa
Waluta: lempira (HNL), 1 HNL = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański

HONDURAS


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZY, PRZEPISY WJAZDOWE
Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny przynajmniej trzy miesiące od daty wyjazdu z Hondurasu, lecz rekomendowana ważność to 6 miesięcy. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający to 25 USD. Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości ok. 30 USD od osoby. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości od 1 do 5 USD od osoby. Stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia.

PRZEPISY CELNE
Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej.

PRZEPISY PRAWNE
Sprzedaż i posiadanie narkotyków są surowo karane.  

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego do 90 dni pobytu.

UBEZPIECZENIE
Ubezpieczenia nie są obowiązkowe. Lekarze i administracja szpitali nie odmawiają wypełniania kwestionariuszy zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występuje sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii.  Nie należy pić wody nie przegotowanej, należy spożywać tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Płatna opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych.  

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Nie można się posługiwać polskim prawem jazdy, przy wjeździe należy poprosić o bezpłatne zaświadczenie uprawniające do prowadzenia pojazdów wydane na podstawie międzynarodowego prawa jazdy. Dysponując kartą kredytową, można wynająć samochód.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma żadnych ograniczeń.

BEZPIECZEŃSTWO
Ze względu na dużą przestępczość nie należy nosić przy sobie większych kwot pieniędzy, paszportu (zamiast oryginału należy poruszać się z fotokopią,) a także widocznej kosztownej biżuterii. Szczególnie dużą ostrożność należy zachować w San Pedro Sula i Tegucigalpie. Lepiej też odwiedzać jedynie miejsca rekomendowane przez biura podróży lub hotele. W sześciu głównych miastach czynne są numery alarmowe policji turystycznej (POLICIA DE TURISMO). Numery te dostępne są na stronie www.letsgohonduras.com  Należy unikać dużych zgromadzeń i uczestniczenia w strajkach, przemarszach, itp. 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

HONDURAS - galerie i zdjęcia z podróży

HONDURAS / - / Copan / PiramidaHONDURAS / północny Honduras / Copan / tuc tucsHONDURAS / północny Honduras / Copan / poza miastemHONDURAS / Roatan / Roatan interior / karaiby...HONDURAS / Ceiba / Corozal / ...HONDURAS / Bay Islands / Utila / Alton's Dive ShopHONDURAS / Ceiba / Corozal / ...HONDURAS / Roatan / West Bay / karaiby...HONDURAS / Roatan / Roatan / KwiatekHONDURAS / Roatan / Roatan / Morze KaraibskieHONDURAS / Roatan / Roatan / Chatka w dżungliHONDURAS / Ameryka / Tegucigalpa / nice.............HONDURAS / Roatan / Roatan / UlicaHONDURAS / Ameryka / Tegucigalpa / Tegucigalpa by night !!!HONDURAS / Ameryka / Tegucigalpa / W drodze do TegucigalpaHONDURAS / Wyspa Utila / Utila -plaża nad morzem Karaibskim / PlażaHONDURAS / Honduras / Roatan / zrywając melonyHONDURAS / Ameryka / Tegucigalpa / Stolica.....HONDURAS / Honduras / Roatan / WrakHONDURAS / Ameryka / Tegucigalpa / Ulice........[stolica]

HONDURAS - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Czy ktoś wybiera się na Utilę (na nurkowanie)? HONDURAS 1648 03-04-12
Nurkowanie - Utila HONDURAS 1898 30-04-11
Bezpieczenstwo HONDURAS 1654 07-11-09
przetwornik 110/220 V gdzie mogę kupić HONDURAS 2543 26-10-09
z Hondurasu na Kubę HONDURAS 2
GROUPON - Karaiby grudzień 2011 (PILNE!!!) HONDURAS 2

HONDURAS - artykuły i relacje z podróży

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 6986
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

POLSKA / Kamień Pomorski / Kamień Pomorski / logo
2014-01-16
wewnetrznawolnosc

kraje: PERU, EKWADOR, KOLUMBIA, PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA, HONDURAS, GWATEMALA, BELIZE, MEKSYK, USA, KANADA, ALASKA, BOLIWIA, CHILE, ARGENTYNA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4196
liczba komentarzy: 0

W Pogoni za Wewnętrzną Wolnością

Kolejna wyprawa pod patronatem Globtrotera! Tym razem trzymamy kciuki za śmiałka, który podjął się samotnej wyprawy rowerowej autostradą panamerykańską. 15 krajów - ok 26000 km :-)

Czytaj więcej

GWATEMALA / Ameryka Centralna / Antigua Guatemala / La Muy Noble y Muy Leal Ciudad de Santiago de los Caballeros de Guatemala
2013-12-13
FlyAwayTV

kraje: KANADA, GWATEMALA, WIELKA BRYTANIA, HONDURAS
zawartość: zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 3862
liczba komentarzy: 0

Dookoła świata za darmo

Jeśli zastanawiacie się czy da się podróżować nie wydając ani centa, koniecznie poczytajcie.

Czytaj więcej

MEKSYK / Campeche / Chenkoh / Znak drogowy Mundo Maya
2012-07-07
gastropoda

kraje: HONDURAS
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 1146
liczba komentarzy: 0

Mundo Maya – Honduras (VIII)

W Hondurasie zwiedziłem ruiny dwóch miast starożytnej cywilizacji Mayów i są to wg informacji z Copan jedyne strefy archeologiczne Mayów na terenie Hondurasu. Oba miejsca leżą blisko granicy z Gwatemalą.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl