Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Chorwacja moja miłość... > CHORWACJA


OVAD OVAD Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie CHORWACJA / brak / Park Narodowy Paklenica / Park Narodowy PaklenicaJeżeli chcesz spotkać rajskie miejsca, a masz tylko dwa tygodnie urlopu, jedź do kraju, który ma najdłuższą linię brzegową w Europie. Do Chorwacji po raz pierwszy pojechałem w roku 1997. Był to okres, w którym do tego pięknego kraju nie jeździło zbyt dużo naszych rodaków, ze względu na wojenne zaszłości. W zasadzie miejsce pobytu wybraliśmy dość przypadkowo. Patrząc na mapę fizyczną Chorwacji zauważyłem miejsce, w którym góry o wysokości 1700m. zatapiają się w morzu, dodatkowo park narodowy, kilka wysepek-miejsce musi być naprawdę piękne. Nie pomyliłem się, gdyż Park Narodowy Paklenica w paśmie Velebit tuż nad morzem Adriatyckim robi naprawdę wrażenie

Zamieszkaliśmy w miejscowości Starigrad-Paklenica w wynajmowanym apartamencie. Cena była bardzo przystępna (25 DM za cztery osoby), a i samo miejsce sympatyczne. Miejscowość nie jest typowym turystycznym kurortem. Znajduje się tu jeden hotel, do którego zjeżdżają także Polacy. Jest cicho i spokojnie, można poczuć jak żyją mieszkańcy Chorwacji na co dzień.

To co jest najpiękniejsze w tym kraju, a także okolicach miejscowości Starigrad to różnorodność. Jeżeli chcesz leżeć na plaży-proszę bardzo, wprawdzie piaszczystych legowisk jest jak na lekarstwo, ale rekompensuje to ciepła i czysta woda. Jeżeli chcesz ponurkować, nic prostszego. Wystarczy udać się na Pag (notabene naprzeciw zatoki nad którą leży Starigrad Paklenica) i można odbyć kurs w polskiej szkole, która jest tam otwarta podczas sezonu letniego. Samo nurkowanie z maską sprawia wiele radości, a co dopiero w pełnym ekwipunku.

Dla miłośników górskiego łazikowania, znajdzie się tutaj wiele ciekawego. Góry zaczynają się jakieś 500 metrów od plaży, więc trudno tam nie trafić. Park Narodowy Paklenica, chroni najbardziej interesującą część wapiennego pasma górskiego Velebit, ciągnącego się na przestrzeni blisko 100 km u wybrzeży Chorwacji. Znajdują się tam dwa potężne wąwozy o długości blisko 10 km i głębokości 400m. Większy z nich –Wielka Paklenica posiada wygodną ścieżkę, która pozwala na przejście najciekawszych jego części. Około dwóch godzin zajmuje przejście i dotarcie wąwozem do jedynego w Parku schroniska Dom.

Mniejszy wąwóz (Mała Paklenica) polecam bardziej wytrawnym turystom. Jego przejście zajmuje dużo więcej czasu, ponieważ szlak prowadzi dnem okresowego potoku. Często zdarza się, że trzeba pokonywać drogę, gdzie występują kilku metrowej średnicy głazy. Mniejszy wąwóz stanowi strefę buforową dla bardzo cennych gatunków ptaków znajdujących się w parku-sępów o rozpiętości skrzydeł 2,5m.

Najpiękniejsze co może być, to zobaczenie chorwackiego wybrzeża z lotu ptaka. Można tego dokonać lecą samolotem, lub wspinając się na dobry punkt widokowy. W parku narodowym Paklenica polecam do tego dwa miejsca: przeł Buljma lub najwyższy szczyt Velebitu Vaganski Vrh (1754 m. n.p.m.). Przeł Buljma leży na wysokości około 1200 m.n.p.m. Od schroniska Dom można tam dojść w około 2-3 godziny. Znad morza będzie to około 4-5 godzin. Należy pamiętać, że na trasie od schroniska Dom brak jest wody, dodatkowo w Chorwacji podczas miesięcy letnich jest gorąco i wędrówka może kosztować sporo sił.

Wejście na sam Vaganski Vrh w jeden dzień, latem jest nie lada wyczynem. Jest to blisko 1800 m. różnicy wzniesień. Nawet jeżeli podjedzie się samochodem do parkingu przy Wielkim Wąwozie pozostaje nadal blisko 1700m. To tyle samo co z Zakopanego na Rysy i o 800m. więcej niż z Morskiego Oka na najwyższy polski szczyt. Trasa na szczyt to około 7 godzin, atrakcją są bunkry i bliskość pól minowych, nagrodą zapierający dech w piersiach widok chorwackiego wybrzeża. Widok jest podręcznikowy-setki podłużnych pasemek górskich zalanych przez lazurowe morze, słowem wybrzeże typu dalmatyńskiego. Przepysznie.

Ale w okolicach Starigrad-Paklenica można robić także wiele innych ciekawych rzeczy. Jeżeli ktoś jest zapalonym miłośnikiem wspinaczki skałkowej, ma tutaj wiele miejsc aby powalczyć z własnymi słabościami. Skalne ściany Wielkiego Wąwozu są znakomitym poligonem, który przyciąga Niemców, Czechów, a nawet Słoweńców, którzy mają u siebie także sporo wspinaczkowych miejsc. Świadczy to o wyjątkowości tego miejsca. Przewodnik dla skałkowiczów można kupić przy wejściu do parku.

Jeżeli atrakcji będzie za mało, wystarczy wsiąść w samochód i udać się około 80 km na wschód do Parku Narodowego Krka. Park ten chroni najpiękniejszy odcinek rzeki Krka, która w tym miejscu tworzy kilkanaście niesamowitych kaskad. Zwieńczeniem jest szeroki wodospad o wysokości blisko 10 metrów. Miejsce ma podobny charakter jak słynne Plitvice, z tą różnicą, że jest dużo mniejsze. Przez Park poprowadzone są wygodne ścieżki, często na drewnianych palach. Dodatkową atrakcją jest możliwość kąpieli w niezwykłej scenerii wodospadów i błękitu wody. Jeszcze w 1997 była możliwość podpłynięcia do ostatniego wodospadu, a nawet wejścia za niego! Obecnie jest to niemożliwe zapewne z powodów ochrony przyrody.

Dla miłośników architektury i zabytków, także znajdą się piękne miejsca. Starigrad-Paklenica leży w niedalekiej odległości od Zadaru. Pałac Dioklecjana, największa budowla pozostała po czasach Imperium Rzymskiego znajdująca się w Splicie, leży także w zasięgu jednodniowej wycieczki, podobnie jak starożytne miasto Trogir.

Bardzo polecam wypoczynek w niezatłoczonch i znacznie różniącym się od klimatu północnych Włoch wybrzeżach Chorwacji. Tutaj znajdziesz urocze zatoczki, w których będziesz mógł przebywać sam na sam z naturą przez cały dzień. W drodze powrotnej do kraju proponuję odwiedzić Park Narodowy Plitvice-perłę Chorwackich krajobrazów, a w przypadku powrotu wybrzeżem, przez Rijekę-cudowne miasteczka, w których czuć rękę weneckich mistrzów.

Zdjęcia

CHORWACJA / brak / Park Narodowy Paklenica / Park Narodowy PaklenicaCHORWACJA / Istria / Rovinj / Woda w piewnicy

Dodane komentarze

kasiami dołączył
03.08.2014

kasiami 2014-08-03 22:51:42

Ja ostatnio jak wybierałam się w podróż do Chorwacji, postanowiłam ją zorganizować od A do Z samodzielnie. Wynajęłam apartament za pomocą strony http://www.dochorwacji.net.pl/apartamenty.html , znalazłam tani lot i na miejscu wynajęłam sobie małe autko, żeby zwiedzić jak najwięcej. Mogę powiedzieć jedno - kraj mnie zauroczył, więc nie była to moja ostatnia wycieczka :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl