Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Grenlandia: Ilulissat - Oqaatsut > GRENLANDIA


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRENLANDIA / Grenlandia Zachodnia / Oqaatsut / Wioska InuitówNa Grenlandii nie ma w zasadzie dróg. Wszystkie osady są położone w pobliżu wody i komunikacja na bliskie odległości odbywa się łódkami, zaś na dalsze samolotami. W punkcie informacji turystycznej w Ilulissat dowiaduję się, że ok. 20 km na północ jest osada, którą można osiągnąć na pieszo idąc pomarańczowym szlakiem przez niewielkie góry.

Początkowo marsz jest mało przyjemny, bo szlak prowadzi przez podmokłe łąki, a to z powodu topniejącego śniegu. Przyjemniej robi się; gdy szlak wiedzie skałami. Podejścia na kolejne przełęcze są dość łagodne, a widoki na zatokę usianą pływającymi górami lodowymi bardzo atrakcyjne. Jest pochmurno i wieje lodowaty wiatr. Mijam niewielkie wąwozy, liczne stawy, wartkie strumienie i od czasu do czasu połacie śniegu. Szlak jest dobrze oznaczony, ale mało uczęszczany, bo ścieżka jest ledwo widoczna. Po kilku godzinach spotykam parę Inuitów idących na polowanie (polują na kaczki). W miejscu zwanym Uujuk na skalistym brzegu jest kilka luźno rozrzuconych kolorowych chatek. Połowę drogi wyznacza przesmyk między jeziorem a odnogą zatoki.

Zdjęcia: Oqaatsut, Grenlandia Zachodnia, Wioska Inuitów, GRENLANDIA
Oqaatsut, Grenlandia Zachodnia, Wioska Inuitów, GRENLANDIANa jeziorze jest jeszcze sporo lodu. Po ośmiu godzinach dochodzę do niewielkiej osady Oqaatsut położonej na skalistym przewężeniu między zatokami. Cmentarz, niewielki port, kolorowe domki, mała elektrownia, brak ulic (ale jest kilka latarni), a mieszka tu niecałe 50 osób i trochę psów. Na zewnątrz prawie nikogo nie ma. Obchodzę wioskę, w której jest nawet niewielki kościół, po czym na jednym ze wzgórz wyszukuję zaciszne miejsce i wyciągam materac oraz śpiwór. Obszar jest bezdrzewny, ale jest sporo trawy i mchu, które są jeszcze dość wilgotne, stąd dobrze, że mam materac.

Budzę się na moment w nocy, kiedy słońce jest nisko i oświetla skały ciepłym kolorem. Poranek jest słoneczny i bezchmurny, ale lodowaty. Przez ponad dwie godziny chodzę po maleńkiej osadzie, bo przy świetle słonecznym prezentuje się nad wyraz malowniczo. Mógłbym wrócić do Ilulissat w jeden dzień, ale postanawiam rozbić marsz na dwa dni schodząc ze szlaku w pobliże brzegu, skąd lepiej widać góry lodowe. Po południu dochodzę do Uujuk i tu postanawiam zatrzymać się na nocleg. Pomimo słońca jest zimno przez lodowaty wiatr wiejący z północnego zachodu. Znalezienie miejsca osłoniętego od wiatru nie stanowi problemu.
Słońce świeci na okrągło przez 24 godziny.


Pobyt na początku czerwca.

Zdjęcia

GRENLANDIA / Grenlandia Zachodnia / Oqaatsut / Wioska Inuitów

Dodane komentarze

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2017-05-03 00:09:11

Sylwia
Dzięki za pochwałę, dotarcie do Grenlandii nie jest takie trudne. Lot z Kopenhagi do Kangerlussuaq i dalej lotem wewnętrznym do Ilulissat. W sezonie letnim są bezpośrednie loty do Ilulissat z Islandii.

Sylwia Lis-Pieper dołączył
04.02.2017

Sylwia Lis-Pieper 2017-04-28 09:04:47

Świetny artykuł. Też chciałabym tam pojechać :-)

gastropoda dołączył
19.05.2011

gastropoda 2017-04-19 23:31:32

Dobrze jest wybrać się na początku czerwca, póki jeszcze nie ma komarów, choć w Kangerlussuaq już się pojawiały.

macciej dołączył
04.08.2016

macciej 2017-04-19 22:47:33

Wspaniałe! Moje podróżnicze marzenie

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl