Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Boże Narodzenie w Betlejem > PALESTYNA


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PALESTYNA / Betlejem / Przed Bazyliką Narodzenia / Boże Narodzenie 2007Boże Narodzenie jest bardzo ważnym świętem na palestyńskim terytorium Zachodniego Brzegu, ponieważ w znajdującym się tam Betlejem narodził się Jezus. Niegdyś te tereny słynęły z uprawy pszenicy, a nazwa miejscowości znaczy „dom chleba”. Około 20% Palestyńczyków jest chrześcijanami, ale wielu muzułmańskich Palestyńczyków jest także dumnych, że Jezus, jeden z proroków w ich religii, urodził się na terytorium palestyńskim.

Zdjęcia: Przed Bazyliką Narodzenia, Betlejem, Boże Narodzenie 2007, PALESTYNA
Przed Bazyliką Narodzenia, Betlejem, Boże Narodzenie 2007, PALESTYNA

Pierwszy raz przyjechałem do Betlejem w Wigilię Bożego Narodzenia 2007 roku, o północy uczestniczyłem w uroczystej Pasterce w kościele św. Katarzyny przy Bazylice Narodzenia Pańskiego.

Zdjęcia: ., Betlejem, Kościół św. Katarzyny, nawa główna, PALESTYNA
., Betlejem, Kościół św. Katarzyny, nawa główna, PALESTYNA

Pod koniec listopada 2017 r, po 10 latach odwiedziłem to miasto, na kilka tygodni przed Świętami. Jest ranek, w drodze do Bazyliki Narodzenia przechodzę przez miejski bazar, właściciele stoisk prezentują swoje towary, inni kończą układanie owoców, bądź towarów, miasto żyje własnym życiem.

Zdjęcia: ., Betlejem, Suk, PALESTYNA
., Betlejem, Suk, PALESTYNA


Nieco dalej znajduje się Meczet Umara, to najstarszy i jedyny meczet w starej części Betlejem, w pobliżu Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Zdjęcia: Plac Żłóbka, Betlejem, Meczet Umara, PALESTYNA
Plac Żłóbka, Betlejem, Meczet Umara, PALESTYNA


Przechodzę przez Plac Żłóbka, wprost do Bazyliki Narodzenia Pańskiego, w której tak na zewnątrz, jak i wewnątrz trwa remont..Do Bazyliki Narodzenia prowadzą Drzwi Pokory. Drzwi są niskie, aby dawniej rycerze nie wjeżdżali na koniach. Nawet teraz dorośli muszą się schylić…

Zdjęcia: Bazylika Narodzenia, Betlejem, Drzwi Pokory, PALESTYNA
Bazylika Narodzenia, Betlejem, Drzwi Pokory, PALESTYNA

Kościół został zbudowany przez Rzymian około 500 lat po narodzinach Jezusa. Najświętszą częścią kościoła jest Grota Narodzenia, która znajduje się pod głównym ołtarzem. Srebrna gwiazda oznacza miejsce, w którym miał narodzić się Jezus.

Zdjęcia: Bazylika Narodzenia, Betlejem, Dzisiaj  w Betlejem, PALESTYNA
Bazylika Narodzenia, Betlejem, Dzisiaj w Betlejem, PALESTYNA

W godzinach otwarcia Bazyliki, przed Grotą Narodzenia cierpliwie czekają chrześcijanie z całego świata, by przyklęknąć przed srebrną gwiazdą i pokłonić się miejscu w którym narodził się Jezus.

Zdjęcia: Bazylika Narodzenia, Betlejem, W oczekiwaniu, PALESTYNA
Bazylika Narodzenia, Betlejem, W oczekiwaniu, PALESTYNA


Boże Narodzenie dla Palestyńczyków ma charakter święta narodowego. Na jego obchody zjeżdżają się ważni politycy państwowi, korpus dyplomatyczny, zaś tłumy muzułmanów i chrześcijan wypełniają główny plac Betlejem. Palestyńczycy cieszą się z zagranicznych gości, którzy przybywają, aby uczestniczyć w procesji do Kościoła, paradzie przygotowywanej przez palestyńskie grupy harcerskie z całej Palestyny i Izraela, w towarzystwie muzyki rogów, dud i bębnów. Bardzo ważne dla chrześcijańskiej części społeczeństwa są parady w wigilię Bożego Narodzenia.
Michael, uczeń szkoły średniej którego spotkałem w dzielnicy Betlejem - Pole Pasterzy, opowiadał mi jak młodzież od kilka tygodni przygotowuje swoje występy, które zaprezentują na Placu Żłóbka w wigilię.

Zdjęcia: Pole Pasterzy, Betlejem, Dzisiaj w Betlejem - Opowieść Michaela, PALESTYNA
Pole Pasterzy, Betlejem, Dzisiaj w Betlejem - Opowieść Michaela, PALESTYNA

W szkołach dzieci odgrywają scenki związane z Bożym Narodzeniem. Ulice i Plac Żłóbka w Betlejem zdobią światła. Podczas parady tańczony jest narodowy taniec palestyński – debka, do piosenek, których częstym motywem jest miłość.

Zdjęcia: Pole Pasterzy, Betlejem, Dzisiaj w Betlejem - próba tańca depka, PALESTYNA
Pole Pasterzy, Betlejem, Dzisiaj w Betlejem - próba tańca depka, PALESTYNA

Przez plac i stare miasto maszeruje młodzież, skauci, grający na bębnach i szkockich kozach, które stały się częścią lokalnego folkloru i są używane podczas obchodów ważnych wydarzeń. Muzycznym orszakom towarzyszą pielgrzymi, turyści i palestyńskie rodziny.
Najbardziej uroczystą częścią Bożego Narodzenia w Betlejem są nabożeństwa w Bazylice Narodzenia Pańskiego, która wznosi się nad miejscem, w którym tradycyjnie uważano, że tam narodził się Jezus.
Kościół jest zarządzany przez trzy kościoły, kościół rzymskokatolicki, grecką cerkiew prawosławną i ormiański kościół apostolski.

Zdjęcia: Bazylika Narodzenia, Betlejem, Ołtarz ormiański, PALESTYNA
Bazylika Narodzenia, Betlejem, Ołtarz ormiański, PALESTYNA

Mszę świętą prowadzi biskup rzymskokatolicki w Jerozolimie. W uroczystościach biorą udział lokalni politycy, chrześcijanie, muzułmanie, wyznawcy judaizmu. W wieczór wigilijny na Placu Żłóbka ludzie śpiewają kolędy. Greckie, prawosławne i ormiańskie kościoły apostolskie nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia 25 grudnia, lecz 6 i 7 stycznia.http://www.bethlehem-city.org/en

Zdjęcia: Obraz przed Grotą Narodzenia, Betlejem, Adoracja, PALESTYNA
Obraz przed Grotą Narodzenia, Betlejem, Adoracja, PALESTYNA


Rodziny palestyńskie zasiadają do stołu w świąteczne popołudnie, informuje właściciel hoteliku w którym mieszkałem w Betlejem. Na początku ojciec odmawia modlitwę, dziękując Bogu za produkty i zdrowie. Głównym daniem jest grillowane mięso. Są kotleciki jagnięce, kebab i steki z kurczaka. Jest też kubba - liście winogron wypełnione ryżem i mięsem, placuszki sfiha, przypominające pizzę i wyborne pieczywo: cigars i burekas. Jest bogaty wybór sałatek: tehina, tabouli, sałatka arabska, sałatka ziemniaczana, babaganoush, grzyby, matbucha, frytki i chleb.

Zdjęcia: ., Betlejem, W piekarni, PALESTYNA
., Betlejem, W piekarni, PALESTYNA

Pije się piwo i wino, a po obiedzie jest czas na słodycze, kawę, herbatę i czekoladę.
Najważniejsze podczas Świąt Bożego Narodzenia są dzieci. W przeddzień wigilii przychodzi do nich z prezentami Baba Noel. Najczęściej dostarczeniem prezentów zajmują się sklepy, które mają dyżurujących Świętych Mikołajów, którzy dostarczają dzieciom zakupione przez ich rodziców prezenty. W okresie świąt Bożego Narodzenia, w Betlejem nie zawiera się ślubów i nie urządza wesel, na tego typu uroczystości przyjdzie czas od połowy stycznia.
W środową noc 6 grudnia 2017., w proteście przeciwko decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela, Palestyńczycy wyłączyli świąteczne lampki w tradycyjnym miejscu narodzin Jezusa w Betlejem. Jak powiedział Fady Ghattas, miejski urzędnik ds. mediów w Betlejem, nie jest pewne, czy iluminacje zostaną włączone ponownie przed głównymi świętami Bożego Narodzenia. Arabowie i muzułmanie na całym Bliskim Wschodzie potępili amerykańską decyzję, nazywając ją pobłażliwym ruchem w niestabilnym regionie, a Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych również wyraziły zaniepokojenie możliwymi reperkusjami dla wszelkich szans na ożywienie izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego.
- Historia, która trwa ponad milion lat, sprawiła, że Palestyna odgrywa ważną rolę w ludzkiej cywilizacji, podkreślała w rozmowie z dziennikarzem w ubiegłym roku Rula Ma'ayah, minister turystyki i starożytności Palestyny. -To tygiel prehistorycznych kultur, to tam rozwinęło się ugruntowane społeczeństwo, alfabet, religia i literatura. Stała się miejscem spotkań dla różnych kultur i idei, które ukształtowały świat, który znamy dzisiaj. Jej bogata i różnorodna przeszłość, bogate dziedzictwo kulturowe oraz stanowiska archeologiczne i religijne trzech wyznań monoteistycznych, w tym miejsce narodzin Jezusa Chrystusa, czynią Palestynę wyjątkowym centrum światowej historii.http://www.travelpalestine.ps/en/article/2/Christmas-Message-from-the-Minister-of-Tourism

Zdjęcia: Bazylika Narodzenia, Betlejem, Modlitwa, PALESTYNA
Bazylika Narodzenia, Betlejem, Modlitwa, PALESTYNA


W roku 2017, obok wioski Battir, Starego Miasta Jerozolimskiego i jego murów, oraz Bazyliki Narodzenia wraz z Grotą Narodzenia i Placem Żłóbka na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostało wpisane Stare Miasto w Hebronie i meczet Ibrahimi.
Życząc - Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku 2018, minister Rula Ma'ayah w swoim świątecznym przesłaniu podkreśliła - Pomimo ewidentnego wzrostu, rok 2017 okazał się kolejnym trudnym rokiem dla naszej branży. Trwająca okupacja izraelska nadal stanowi największą przeszkodę utrudniającą nam pełne wykorzystanie i wykorzystanie jednego z naszych największych zasobów jakim jest turystyka. Jednak pomimo tych wyzwań nasi partnerzy i partnerzy nadal udowadniają swoją odporność i niezłomność. Nasza branża wciąż wykazuje oznaki wzrostu, stale ulepszając infrastrukturę, od rozwoju nowych hoteli i atrakcji, po odnawianie kluczowych miejsc.


Palestyna w okresie Bożego Narodzenia przyjmuje w Betlejem wiernych chrześcijańskich ze wszystkich zakątków świata.

Zdjęcia: Betlejem, Jerozolima, Betlejemskie groty - nabożeństwo, PALESTYNA
Betlejem, Jerozolima, Betlejemskie groty - nabożeństwo, PALESTYNA

Około 10 000 osób było na Placu Żłóbka w Wigilię ubiegłego roku. To ekscytujący, kolorowy i pełen życia czas, podczas którego na cały świat transmitowane jest przesłanie nadziei, przez akredytowanych dziennikarzy, z Placu Żłóbka, przy którym znajduje się Bazylika Narodzenia Pańskiego.

Zdjęcia

PALESTYNA / Betlejem / Przed Bazyliką Narodzenia / Boże Narodzenie 2007PALESTYNA / Betlejem / . / Kościół św. Katarzyny, nawa głównaPALESTYNA / Betlejem / . / SukPALESTYNA / Betlejem / Plac Żłóbka / Meczet UmaraPALESTYNA / Betlejem / Bazylika Narodzenia / Drzwi PokoryPALESTYNA / Betlejem / Bazylika Narodzenia / Dzisiaj  w BetlejemPALESTYNA / Betlejem / Bazylika Narodzenia / W oczekiwaniuPALESTYNA / Betlejem / Pole Pasterzy / Dzisiaj w Betlejem - Opowieść MichaelaPALESTYNA / Betlejem / Pole Pasterzy / Dzisiaj w Betlejem - próba tańca depkaPALESTYNA / Betlejem / Bazylika Narodzenia / Ołtarz ormiańskiPALESTYNA / Betlejem / Obraz przed Grotą Narodzenia / AdoracjaPALESTYNA / Betlejem / . / W piekarniPALESTYNA / Betlejem / Bazylika Narodzenia / ModlitwaPALESTYNA / Jerozolima / Betlejem / Betlejemskie groty - nabożeństwo

Dodane komentarze

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-12-30 22:13:22

Ru_da, przed każdym z nas jest wciąż wiele planów i marzeń, jeśli więc myślimy o nich na progu Nowego Roku, trzeba tylko życzyć by spełniły się. Dziękuję za wizytę i komentarz :)

ru_da dołączył
16.06.2014

ru_da 2017-12-30 17:00:09

Bardzo ciekawy artykuł. Z przyjemnością przeczytałam, przypominając sobie jednocześnie, że ten rejon wciąż przede mną ;)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl