Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Izrael - objazd > IZRAEL, PALESTYNA, JORDANIA


lukasz.s lukasz.s Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie IZRAEL / - / Tel Aviv / Tel Awiw - widok z JafyRelacja z mojego samodzielnego, 2-tygodniowego pobytu w Izraelu, w czasie którego odwiedziłem wiele znaczących miejsc.

Lot z Warszawy do Tel Awiwu LOT-em nie różni się specjalnie od innych lotów. Po wylądowaniu na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie zaczynają się procedury bezpieczeństwa. Zaraz po wyjściu z samolotu wybrane osoby są przepytywane. Dalej przy kontroli paszportowej wywiad przeprowadzany jest już ze wszystkimi. Typowe pytania to: cel wizyty, czas pobytu, praca zawodowa i jej ewentualny związek z podróżą, znajomi/rodzina w Izraelu, kraje w których dotychczas się było, miejsce planowego pobytu, pytanie o pieniądze na podróż czy prośba o pokazanie biletu powrotnego. Do paszportu nie są wbijane pieczątki, a jedynie otrzymuje się kartkę z pozwoleniem na 3-miesięczny pobyt. Pieczątki są natomiast przy przekroczeniu granicy lądowej. Podróż liniami El Al wiąże się dodatkowo z przeszukiwaniem bagażu rejestrowanego przed wylotem pod kątem bezpieczeństwa. Nie ma potrzeby wypakowywania wszystkiego, jeśli nie ma konkretnych podejrzeń.

Ogólnie o Izraelu
Przy wejściach do niektórych obiektów, np. centrów handlowych, muzeów czy dworców autobusowych, sprawdzane są bagaże. Są prześwietlane jak na lotnisku albo sprawdzane ręcznie, pobieżnie spoglądając w zawartość bagażu.
W niemal każdym mieście można spotkać chodzące po ulicach bezdomne koty, czasem też psy.
Państwo to jest na tyle małe, że można przypadkiem spotkać tych samych turystów w zupełnie innych częściach kraju.

Tel Awiw
Do centrum Tel Awiwu z lotniska najłatwiej dostać się pociągiem. Zakup biletu przez automat lub w kasie jest bardzo prosty. Bilet jest niezbędny aby przejść przez bramki na peron. Już w pociągu można zauważyć żołnierzy, niekiedy z karabinem.
Tel Awiw przypomina miasta zachodnioeuropejskie. Większość ludzi ubrana "normalnie", rzadziej widać ortodoksyjnych żydów. Wśród mieszkańców są także czarnoskórzy żydzi oraz Arabowie.
Na plaży są ratownicy, upominający od czasu do czasu niektórych pływających przez megafon. Dostępne są krzesła, leżaki, parasole oraz prysznice. w pobliskim parku jest sprzęt do gimnastyki.

Jerozolima
Pierwsze wrażenie po przyjeździe robi wygląd budynków. Prawo budowlane nakazuje taki "styl", dzięki czemu nowoczesne budynki jaki i zabytki dobrze się ze sobą komponują i czyni to miasto wyjątkowym. Po starym mieście organizowane są wycieczki z przewodnikiem - w zamian za napiwek. Warto z takiej skorzystać, aby zobaczyć wszystkie 4 dzielnice, a następnie samemu udać się w wybrane miejsca i przyjrzeć się im bliżej. Abraham Hostel to miejsce ze wspaniałą atmosferą, gdzie można spędzić wieczór poznając ciekawych ludzi.

Betlejem
Z Jerozolimy do Betlejem łatwo dojechać autobusem. Wybrałem się tutaj z ludźmi poznanymi w hostelu. Przed wejściem do bazyliki Narodzenia Pańskiego można znaleźć przewodnika, który oprowadzi i opowie historię obiektów. Przed zejściem do krypty z Grotą Narodzenia czeka się w kolejce. Jest tam ciasno i przebywa się tylko przez chwilę. Warto odwiedzić suk (targowisko), gdzie można przyjrzeć się miejscowej ludności i sprzedawanym towarom. Przy wjeździe czy wyjeździe z Zachodniego Brzegu autobusem nie są sprawdzane dokumenty turystów, większość Palestyńczyków musi jednak wysiąść.

Ramallah
Dostałem się tutaj autobusem z Jerozolimy. Budynki w obu miastach są podobne. Nie ma punktu informacji turystycznej, więc w mapę najlepiej zaopatrzyć się w hotelu. Miasto jest różnorodne, znajduje się tu zarówno suk, jak i centra handlowe. Jest kilka kościołów i meczetów oraz nieduże stare miasto. Nie wszyscy dobrze mówiącą po angielsku, ale z zakupami nie ma problemu. Miałem szczęście być zaczepionym przez pewnego studenta, który oprowadził mnie po centrum i wskazał miejsce gdzie sprzedają regionalne ciasto. Z dworca autobusowego można wyruszyć do innych miast na Zachodnim Brzegu, w tym do Jerycha.

Jerycho
Do Jerycha jedzie się przez większość drogi w dół, widać znaki pokazujące metry poniżej poziomu morza. Bardzo serdeczne przyjęto mnie w informacji turystycznej. Dają mapę i ulotki na temat atrakcji turystycznych w mieście, oferują przechowalnię bagażu. Warto wypożyczyć rower, co pozwoli na szybsze pokonanie parokilometrowych odcinków między zabytkami. Najważniejszy z nich to Tell Es-Sultan, czyli ruiny starego miasta, najstarsze mają ok. 10000 lat. Po drodze mija się sykomorę Zacheusza, czyli drzewo które symbolizuje to, na które wspiął się Zacheusz, żeby zobaczyć Jezusa. W okolicy napotyka się handlarzy, którzy jednak mają dość drogie towary w porównaniu ze sklepami. Dalej jest Góra Kuszenia, a na niej klasztor. Można się tam dostać kolejką linową albo pieszo.

Morze Martwe
Z Jerycha można dostać się na plażę szerutem, czyli taksówką wieloosobową. Kurs jest dość drogi w porównaniu do innych o podobnej długości, ale innej opcji z tego miejsca nie ma. Wybierając się na plażę trzeba wiedzieć, że w większości są płatne, za to nie ma tłoku. Duże zasolenie powoduje, że pływa się tutaj inaczej niż w innych morzach. Dozwolone jest tylko pływanie na plecach, jednak wiele osób łamie tę zasadę i pływa na brzuchu. Na dnie jest leczniczy muł, którym można się wysmarować. Drobne rany lub dostanie się kropelki do oka powoduje pieczenie. Są oczywiście prysznice, niezbędne po kąpieli lub do przemycia oczu. Jest tu gorąco i nawet wieczorem, po zachodzie słońca, temperatura potrafi być wyższa niż w południe.

Ejlat
Dojeżdżają tutaj autobusy jadące wzdłuż Morza Martwego. Po drodze jest punkt kontrolny, gdyż Ejlat jest w strefie wolnej od podatku, ale nie trzeba niczego pokazywać. Miasto w większości nastawione na turystów. Nawet w szabacie działa komunikacja miejska, kilka sklepów całodobowych i punkty gastronomiczne przy plaży. Dużym zaskoczeniem jest lotnisko w samym centrum miasta. Jest wiele atrakcji związanych z Morzem Czerwonym. Można wybrać się do oceanarium, pływać statkiem z przezroczystym dnem czy nurkować z wypożyczonym na miejscu sprzętem. Są także plaże, gdzie występują rafy koralowe i widać wiele gatunków kolorowych ryb.
Ejlat to także punkt startowy na wycieczki zagraniczne do pobliskiego Egiptu czy Jordanii. Można się wybrać samemu lub skorzystać z wyjazdów organizowanych, jedno- lub kilkudniowych, dostępnych np. w hostelach. Jednodniowa wycieczka do Petry w Jordanii zrobiła na mnie wrażenie, gdyż było to więcej niż się spodziewałem. Zabytki, pustynia, beduini i zwierzęta, w tym konie i osiołki.

Mitzpe Ramon
Dostałem się tutaj autobusem jadącym do Beer Szewy. Początkowo w autobusie, poza mną, byli sami żołnierze, co było dla mnie lekkim zaskoczeniem. Z przystanku na przystanek było ich coraz mniej a przybywało cywilów.
Mitzpe Ramon to nieduża miejscowość, ale jest tutaj wszystko co niezbędne. Niedaleko informacji turystycznej są wystawy pod gołym niebem, m.in. archeologiczna (domy z różnych epok), geologiczna (skały różnego typu), typy pustyń wraz z roślinnością oraz zwierzęta pustyni (w akwariach). Koziorożce czasami wyjadają trawę rosnącą na rondzie przy wjeździe do miasta. Widok ze wzniesienia ze skałą w kształcie wielbłąda obejmuje miasto, krater i pustynię. Wieczorem widać światła po przeciwnej stronie krateru. Jest też promenada i tarasy widokowe. Zaczynają się tutaj szlaki, które schodzą w dół krateru.
Napotykane na szlakach skały i grunt przybierają różne kształty i mają wiele kolorów. Ze zwierząt widać koziorożce, jaszczurki, ptaki a nawet zające. W pobliżu wyschniętej rzeki jest dużo krzaków, drzewa to rzadkość.

Hajfa
Do Hajfy dostałem się pociągiem z Beer Szewy, do której dojechałem autobusem. Najbardziej wyróżniają się w tym mieście ogrody bahaitów. Warto wybrać się na darmową wycieczkę po ogrodach z przewodnikiem, gdyż można wtedy zobaczyć więcej niż samemu. Zadbane ogrody robią wrażenie, podobnie jak istniejące w nim budynki. W mieście jest dużo roślinności. Z góry Karmel jest wspaniały widok na miasto i wybrzeże.

Acre (Akka)
Do Akki i z powrotem dojechałem pociągiem z Hajfy. W starym mieście jest duże nagromadzenie zabytków. Uliczki dość zawiłe, podobnie jak w Jerozolimie, na szczęście są oznakowania kierujące do zabytków. W informacji turystycznej można kupić bilet łączony na kilka muzeów. Imponujące są wystawy w muzeum etnograficznym. Liczba eksponatów jest niesłychana. Wystawy obejmują m.in. narzędzia wykorzystywane dawniej w różnych profesjach, zabawki, przedmioty gospodarstwa domowego, religijne itp.

Tyberiada
Miasto położone nad Jeziorem Galilejskim. Dostałem się tutaj z przesiadkami w Nazarecie i na autostradzie, 10 km od Tyberiady. W mieście jest kilka zabytkowych kościołów. Plaża jest otwarta tylko w godzinach 9-17, ale wokół jeziora jest wiele innych plaż. W hostelach można wypożyczyć rower na cały dzień, co pozwoli okrążyć jezioro. Zajęło mi to 8 godzin z przerwami na zdjęcia i kąpiel w jeziorze. Po drodze mija się liczne plantacje bananowców i innych owoców. Na jeziorze widać windsurferów i statki wycieczkowe. Nad rzeką Jordan są dzikie kąpieliska. W Tyberiadzie serwowana jest tzw. ryba Św. Piotra, która jest łowiona w tym jeziorze.

Jafa
Obecnie to część Tel Awiw-Jafa, znaleźć tu można wiele zabytków, choć nie tak dużo jak w Akce. Są meczety, kościoły, wykopaliska archeologiczne, port i suk. Z Jafy rozciąga się panorama na Tel Awiw.

Ogólnie polecam podróż do tego kraju, jako bezpieczną i bardzo interesującą. Także terytoria Palestyńskie są warte odwiedzenia. Turyści są tam rzadziej spotykani niż w samym Izraelu. W większości miast nie ma specjalnych zagrożeń czy utrudnień w podróży, a Palestyńczycy są przyjaźnie nastawieni do turystów.

Zdjęcia

IZRAEL / - / Tel Aviv / Tel Awiw - widok z Jafy

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl