Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Nuuk - arktyczna stolica > GRENLANDIA


akam12 akam12 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie GRENLANDIA / Sermersooq / Nuuk / NuukSwoją przygodę z Grenlandią rozpocząłem w kwietniu 2018 roku. Pierwsze kroki postawiłem w Nuuk - stolicy i największym mieście Grenlandii w jednym.

Miasto położone jest na przylądku, przez co panują tam znacznie gorsze warunki pogodowe niżeli w miejscowości Kangerlussuaq, leżącej w głębi lądu. W 2017 liczba ludności stolicy wynosiła 17.600 mieszkańców, czyli ok. 1/3 populacji Grenlandii mieszka w jednym mieście.

Sporą część mieszkańców stanowią Duńczycy, którzy przyjeżdżają tam na kilkuletnie kontrakty, jednak duża część z nich nie wytrzymuje grenlandzkich realiów i wraca jeszcze przed końcem umowy.

Wiosna na Grenlandii

Na Grenlandię wybrałem się wiosną. Stolica Nuuk przywitała mnie zwałami szarego śniegu leżącego na poboczach ulic oraz szarymi skałami nieśmiało wystającymi z pod topniejącej warstwy białej skorupy. Temperatura powietrza oscylowała w granicach -6 °C. Mieszkańcy nie zwracali uwagi na zimową aurę wiosną. Przez setki lat przyzwyczaili się do surowego klimatu. Drogi były przejezdne, ludzie chodzili do pracy, na zakupy, spotykali się ze znajomymi, wypoczywali czynnie lub biernie, czyli tak jak w innych miejscach na świecie.

Zdjęcia: Nuuk, Sermersooq, Nuuk, GRENLANDIA
Nuuk, Sermersooq, Nuuk, GRENLANDIAAktywności na świeżym powietrzu

Miasto nie jest duże, ale uważam, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Setki kilometrów kwadratowych ziemi, tylko czekają, żeby je eksplorować. Zależnie od pory roku można to robić na kilka sposobów.

Zima to czas na piesze wędrówki w rakietach śnieżnych, narty, przejażdżki skuterem śnieżnym lub psim zaprzęgiem.

Późną wiosną można jeszcze korzystać ze śniegu i zimowych aktywności, a po odmarznięciu fiordów otwiera się droga morska i rozpoczyna okres migracji wielorybów, które można obserwować z łodzi.

Lato i jesień to oczywiście treking, wyprawy kładami, kajakiem lub łodzią. Chętni mogą też przez cały rok polować.

Zdjęcia: Nuuk, Sermersooq, Na bezludnej wyspie, GRENLANDIA
Nuuk, Sermersooq, Na bezludnej wyspie, GRENLANDIA
Życie towarzyskie

Choć stolica jest mała znajduje się tam sporo restauracji, barów i kilka dyskotek. W restauracjach znajdziemy zarówno dania grenlandzkie jak i europejskie. Popularne są fuzje: filipińsko - grenlandzkie lub tajsko - grenlandzkie. Przykładowo można spróbować tradycyjnego Mattak (surowa skóra wieloryba) lub w sałatce, wieloryba w fuzji filipińskiej, czy renifera w różnych wariantach. Ze względu na intensywny zapach restauracje unikają przyrządzania foki, która nie jest aż tak rybna w smaku jakby mogło się wydawać, ale podczas gotowania w kuchni unosi się intensywny zapach.


W Nuuk znajduje się kino oraz dwa ciekawe muzea. Osoby zainteresowane sztuką mogą również wybrać się do jednego z warsztatów rękodzieła, gdzie z kości, rogów i ciosów zwierząt żyjących na Grenlandii wyrabia się biżuterię i figurki Tupilak.

Zdjęcia: Nuuk, Sermersooq, Pod namiotem, GRENLANDIA
Nuuk, Sermersooq, Pod namiotem, GRENLANDIAPrzyznam, że moje pierwsze wrażenie z Grenlandii nie było pozytywne, ale szybko minęło po lepszym poznaniu miasta. Przestałem zwracać uwagę na szare zwały śniegu, a zacząłem dostrzegać domki, które z daleka wyglądają jak kolorowe pudełka, które ktoś dla zabawy rozstawił między skałami i grubą warstwą śniegu. Piękny widok :).

Mój tygodniowy pobyt w stolicy był składową spotkań z nowymi ludźmi, imprez, zwiedzania miasta oraz aktywności na świeżym powietrzu tj. treking, narty, czy dwudniowy kemping na bezludnej wyspie.

Wybierając się na Grenlandię nie spodziewałem się tak wygodnej podróży. Miałem wszystko, co było potrzebne: od ciepłego lokum po internet i spory wybór jedzenia zarówno w sklepach jak i restauracjach.

Mogłoby się wydawać, że był to ekstremalny wyjazd, ale szczerze do Grenlandzkiego miasta może wybrać się każdy.Potrzebne są jedynie ciepłe ubrania, bo zima może zaskoczyć nawet w czerwcu. Osoby, które nie czują się na siłach do samodzielnego eksplorowania terenu mogą bez problemu wykupić różne wycieczki, a biuro turystyczne zajmie się całą logistyką i opieką.

Arek

Zdjęcia

GRENLANDIA / Sermersooq / Nuuk / NuukGRENLANDIA / Sermersooq / Nuuk / Na bezludnej wyspieGRENLANDIA / Sermersooq / Nuuk / Pod namiotem

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl