Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Dzień w Katarze > KATAR


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie KATAR / Katar / Ad Dauha / DhowBezpłatną wizę katarską można otrzymać na 72 godziny, o ile leci się liniami katarskimi. Ponieważ komunikacja publiczna jest dość szczątkowa, więc przy krótkim pobycie można wypożyczyć samochód. Wypożyczalni jest sporo, cena jest przystępna, bo wynajęcie małego pojazdu na dobę kosztuje 80 QR, a cena paliwa 1,5 QR za litr.

O 7:00 wyjeżdżam z lotniska. Teren wokół stolicy jest zabudowany budownictwem jednorodzinnym i pomimo licznych autostrad ruch jest na tyle duży, że przez pierwszą godzinę posuwam się dość wolno do przodu. Jest ciepło i wilgotno, a powietrze jest dość zamglone. Wydostawszy się z obszaru miejskiego wjeżdżam w płaską pustynię żwirowo-piaszczystą.

Zdjęcia: Ad Dauha, Katar, Dhow, KATAR
Ad Dauha, Katar, Dhow, KATARPo dwóch godzinach jazdy dojeżdżam do fortu Al Zubarah. Niewielka budowla obronna stoi niemalże samotnie na pustkowiu. Obok jest kilka współczesnych pawilonów obsługi fortu i pobliskich wykopalisk archeologicznych. Za fortem skręcam na północ mając nadzieję zobaczyć coś więcej niż tylko ten fort i ślady fundamentów. Szosa jest dobra, ale nikt nią nie jeździ.

Zdjęcia: Al Zubarah, Katar, Fort, KATAR
Al Zubarah, Katar, Fort, KATARPo kilku kilometrach zatrzymuję się przy opuszczonej wsi Al Quesur. Stoi tu kilkanaście ruin dawnych domostw, które sądząc po stanie ruin zostały opuszczone już bardzo dawno temu. Domostwa były z suszonej gliny wzmocnionymi kamieniami, więc wiatr, opady i słońce szybko niszczą budynki. Wokół żwirowa pustynia z rzadkimi kępkami niskich srebrno-rdzawych krzewów. Kilkanaście kilometrów dalej nieco w bok od drogi jest kolejna opuszczona wioska Al Jumail, tym razem w lepszym stanie i nad brzegiem morza.

Zdjęcia: Al Jumail, Katar, Meczet, KATAR
Al Jumail, Katar, Meczet, KATARMorza niestety nie widzę, bo jest odpływ, a widoczność jest ograniczona zamgleniem. Również ta wieś została opuszczona kilkadziesiąt lat temu, ale jest w zdecydowanie lepszym stanie. Mogę nawet wejść po schodkach na szczyt minaretu. Osada jest dość zwarta, ogrodzenia, bramy, meczet, domy i uliczki są dość interesujące, więc spędzam na penetracji sporo czasu. Na koniec spaceruję trochę wyschniętym dnem morza, po czym jadę kolejne kilometry do miasta Ar Ruwais.

Zdjęcia: Ad Dauha, Katar, Biuro, KATAR
Ad Dauha, Katar, Biuro, KATARPołożone na północnym krańcu półwyspu miasto ma nowoczesną, ale niewysoką zabudowę mieszkaniową oraz oczywiście nowe meczety. Jest tu spory port rybacki z tradycyjnymi łodziami dhow, napędzanymi jednak nie żaglami, a silnikami spalinowymi.

Przed zmierzchem dojeżdżam do zakorkowanego Ad Dauha.

Zdjęcia

KATAR / Katar / Ad Dauha / DhowKATAR / Katar / Al Zubarah / FortKATAR / Katar / Al Jumail / MeczetKATAR / Katar / Ad Dauha / Biuro

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl