Przewodniki

KATAR - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

AzjaKATAR
KATAR
(Państwo Kataru)
Stolica: Doha
Waluta: rijal katarski (QR)
Język urzędowy: arabski
Inne języki: angielski

KATAR


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy podlegają obowiązkowi wizowemu. Od dnia 4 września 2012 r. obywatele RP przyjeżdżający do Kataru w celach turystycznych mogą ubiegać się o wizę bezpośrednio na przejściu granicznym (międzynarodowy port lotniczy w Doha, port morski w Doha oraz przejście drogowe Abu Samra). Koszt wizy wynosi 100 QAR (ok. 25 EUR, płatność kartą). Wiza wydawana jest na okres 1 miesiąca z możliwością przedłużenia na kolejny miesiąc. Jednocześnie władze katarskie wymagają, by okres ważności paszportu osoby aplikującej o wizę wynosił co najmniej 6 miesięcy.

PRZEPISY CELNE 
Zabroniony jest przywóz alkoholu (także kupionego w sklepie bezcłowym), wieprzowiny, narkotyków i pornografii. Osoby przywożące leki uspokajające, usypiające czy psychiatryczne powinny mieć przy sobie receptę na te specyfiki.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Obszar Państwa Kataru jest wolny od szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Nie są wymagane żadne szczepienia. Woda ze wszystkich wodociągów miejskich pochodzi z odsalanej i uzdatnianej do picia wody morskiej. Zalecane jest spożywanie wody przegotowanej bądź mineralnej.
W Katarze działa wiele gabinetów lekarskich oraz szpitali prywatnych. Opieka lekarska jest na dobrym poziomie. Koszt standardowej wizyty u lekarza ogólnego w Publicznej Służbie Zdrowia wynosi ok. 100 rijali, u specjalisty od 200 rijali. Osoby planujące dłuższy pobyt mogą starać się o tzw. kartę zdrowia (Health Card), upoważniającą do korzystania z publicznej służby zdrowia.

BEZPIECZEŃSTWO
Państwo Kataru należy do krajów o najniższym w świecie wskaźniku przestępczości.

RELIGIA, OBYCZAJE
W Katarze, tak jak w pozostałych krajach Zatoki Perskiej, obowiązują zasady wypływające z tradycji i religii muzułmańskiej. Normy obyczajowe liberalizują się powoli, jednak należy zdawać sobie sprawę z odmienności kulturowej. Warto jest zachować powściągliwość w zachowaniu i unikać odzieży nadmiernie odkrywającej ciało. Poza specjalnymi miejscami jak np. baseny hotelowe, niewskazane są głębokie dekolty, bluzki na cienkich ramiączkach, spódnice mini, szorty. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Zakazane jest utrzymywanie związków pozamałżeńskich.
W okresie Ramadanu zabronione jest jedzenie, palenie papierosów oraz spożywanie napojów w miejscach publicznych od wschodu do zachodu słońca. Alkohol dostępny jest tylko w niektórych hotelach, klubach czy pubach. Należy zachować szczególną ostrożność w spożywaniu alkoholu. Stwierdzenie spożycia alkoholu u osoby uczestniczącej np. w wypadku samochodowym najczęściej równoznaczne jest z obciążeniem jej odpowiedzialnością prawną, finansową i karną.PRZYDATNE INFORMACJE
Dniami wolnymi od pracy w urzędach administracji publicznej są: piątek i sobota.
Szczegółowe informacje o kraju można uzyskać na stronach internetowych: Ambasady RP w Doha: www.doha.polemb.net oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych Państwa Kataru: www.mofa.gov.qa. 

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Kataru
ambasador: Robert Rostek
Katar, Doha, Al-Qutaifiya 66, Str.No.519, Saha 49, P.O. Box 23380
Tel.: +974 44 11 32 30 Tel.: +974 55 08 83 60 Tel.: +974 44 11 35 05 Tel. dyżurny: +974 33 680 766 Faks: +974 44 11 03 07
doha.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

KATAR - galerie i zdjęcia z podróży

KATAR / Doha / Doha / SkylineKATAR / Doha / Doha / Zamki na piaskuKATAR / Doha / Doha / Big city lightsKATAR / - / Doha / Stare statki  z nowoczesnością KATAR / Inland Sea / Inland Sea / Wydmy na Inland SeaKATAR / KATAR / DOHA / PO IMPREZIEKATAR / Qatar / Al Zubara / Qatar, Al Zubara fortKATAR / Qatar / Doha / Qatar, Museum of Islamic artKATAR / Qatar / Doha / Doha, West BayKATAR / Qatar / Doha / Doha, The Pearl QatarKATAR / Qatar / Doha / Doha, Corniche by nightKATAR / Qatar / Doha / Doha, Vilaggio Shopping CentreKATAR / Qatar / Fuwairit / Qatar, FuwairitKATAR / Qatar / Doha / Doha, The Pearl QatarKATAR / Qatar / Doha / Doha Pearl, widok na West BayKATAR / Qatar / Doha / Doha, CornicheKATAR / Qatar / Doha / Doha, The Pearl QatarKATAR / Katar / Nowe miasto / Katar nocąKATAR / Katar / Ad Dauha / BiuroKATAR / Doha / Doha / Doha

KATAR - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Przewodnik po Katarze KATAR 741 06-06-19
Przesiadka 8h w Doha .Jak zwiedzic KATAR 1451 13-02-19
Sylwester w Doha KATAR 3061 07-02-19
Doha - nocleg i zwiedzanie w cenie biletu KATAR 1853 20-01-18
Doha KATAR 1111 11-10-17
Spanie na lotnisko i zwiedzanie Doha podczas przesiadki KATAR 2105 11-07-17
Spa na lotnisku w Doha KATAR 1553 07-09-16
Jeden dzień w Katarze: Doha KATAR 13565 25-06-16
Transport w Doha KATAR 14578 26-04-15
Wiza podzczas przesiadki na lotnisku w Doha KATAR 8140 26-04-15
Mistrzostwa Świata w piłce ręcznej Qatar 2015 KATAR 2473 10-01-15
wiza do kataru-dla posiadaczy zwyklych paszportow-info z msz KATAR 2468 16-12-13
wjazd KATAR 2146 02-04-13
Wiza do kataru KATAR 2961 27-03-11
Doha KATAR 2
Zwiedzanie Kataru/Transfer KATAR 0

KATAR - artykuły i relacje z podróży

KATAR / Katar / Ad Dauha / Dhow
2019-10-25
gastropoda

kraje: KATAR
zawartość: inf.praktczne, zdjęcia
liczba odwiedzin: 413
liczba komentarzy: 0

Dzień w Katarze

Bezpłatną wizę katarską można otrzymać na 72 godziny, o ile leci się liniami katarskimi. Ponieważ komunikacja publiczna jest dość szczątkowa, więc przy krótkim pobycie można wypożyczyć samochód. Wypożyczalni jest sporo, cena jest przystępna, bo wynajęcie małego pojazdu na dobę kosztuje 80 QR, a cena paliwa 1,5 QR za litr.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

brak komentarzy

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

10-25
Samochodem po Argentynie cz. II

Relacja z objazdu Argentyny wzdłuż Andów (Ruta 40), wszerz pampy (droga 25) i wzdłuż Atlantyku. Łącznie 5 430 kilometrów. Ponadto zwiedzanie Cordoby i Buenos Aires.

10-15
Nepal – nie tylko himalajskie szczyty

Nepal odwiedziłam w ramach dwumiesięcznej wyprawy po subkontynencie indyjskim. Nie zdobyłam żadnego ośmiotysięcznika – nie z takim bowiem zamiarem tam jechałam – chociaż nie miałam nic przeciwko temu aby na himalajskie szczyty popatrzyć. Jadąc do Nepalu, bardziej jednak aniżeli na wędrowanie po górach nastawiam się na poznanie architektury i sztuki Newarów.

10-12
Tajwan... z zapachem imbiru w tle...
01-10
Samochodem po Argentynie cz. I > ...
07-07
Funikular - kolejka linowa w Kijo...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl