Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ólavsoka-święto narodowe /Wyspy Owcze-Dania/ > DANIA


KolataA KolataA Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie DANIA / brak / Wyspy Owcze / Farerowie w strojach ludowychProm wpłynął do portu w Torshavn o 5.00 rano czasu miejscowego, 27 lipca . Parę godzin później, gdy błądziłyśmy w gęstej mgle, chcąc dotrzeć do campingu, na którym zostawiłyśmy nasze rzeczy.

Prom wpłynął do portu w Torshavn o 5.00 rano czasu miejscowego, 27 lipca . Parę godzin półniej, gdy błądziłyśmy w gęstej mgle, chcąc dotrzeć do campingu, na którym zostawiłyśmy nasze rzeczy, zauważyłyśmy ludzi noszących jednakowe kartony i reklamówki pełne zakupów. Łudząc się, że jest tutaj jakiś tani sklep postanowiłyśmy znalełć go idąc ich tropem. ...był to wielki supermarket, od podłogi po sufit zapełniony najróżniejszymi alkoholami, które znikały w mgnieniu oka, wykupywane przez mieszkańców miasta (jak się okazało był to jedyny sklep w Torshavn sprzedający alkohol i jeden z niewielu istniejących na Wyspach Owczych). Czyżby ceny miały pójść w górę? Następnego dnia poszłyśmy do centrum miasta.


Było południe, a wszystkie banki, sklepy, urzędy właśnie zamykano. Na ulicach zrobiło się pusto. Co tu się dzieje? Po kilku godzinach wszystko się wyjaśniło... Okazało się, że trafiłyśmy na największy festiwal Wysp Owczych święto narodowe Ólavsoka, obchodzone co roku 28 i 29 lipca na cześć patrona Wysp Św. Olafa. W tych dniach Farerowie przyjeżdżają do Torshavn, aby wspólnie świętować Największe miasto zatłoczone jest ludłmi ubranymi w charakterystyczne czarno niebiesko czerwone stroje narodowe. Kobiety noszą mi ubranymi w srebrnymi łańcuszkami, długie pasiaste spódnice oraz kolorowe fartuszki. Mężczyłni natomiast ubrani są w czarne spodnie wiązane pod kolanami, kolorowe kamizelki ze srebrnymi guzikami i charakterystyczne czarne buty ze sprzączką. Bardzo ważnym elementem męskiego stroju jest nakrycie głowy czapka uszyta z materiału w drobne czarno czerwone paseczki. Połączenie kolorów i wzorów odzwierciedla stan cywilny oraz przynależność.


Wszyscy mieszkańcy chętnie uczestniczą w organizowanych w tych dniach wspólnych śpiewach, zabawach i konkursach, odbywających się w porcie i na ulicach miasta. Istotnym punktem programu są występy chóru, zespołów dziecięcych i młodzieżowych, wyścigi łodzi oraz najważniejszy - wspólny taniec, tzw. taniec łańcuchowy. Na główny plac schodzą się Farerowie oraz przybyli na święto goście, aby zatańczyć w rytm wspólnie śpiewanych ballad. Osoba prowadząca taniec kv??akempa śpiewa kolejne zwrotki ballady, a pozostali uczestnicy, po każdej z nich powtarzają refren, trzymając się za ręce i tańcząc w kole - krok w lewo, dwa kroki w prawo. Farerskie pieśni mają przeważnie od 100 do 200 zwrotek, ale zdarzają się i takie, w których jest ich ponad 600. Nie dziwi więc, iż śpiewy i tańce trwają do białego rana. (zastraszająca jest tylko ilość śpiewa kolejne zwrotki ballady,
Przez te dwa dni lipca pięknie przystrojone miasto tętni życiem. Jak twierdzą Farerowie święto to jest dla nich bardzo ważne, gdyż pozwala im na wyrażenie i podkreślenie swojej odrębności kulturowej i narodowej.


Artykuł był także prezentowany w II numerze Naszej Geografii. Pisma wydawanego przez studentów geografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Zdjęcia

DANIA / brak / Wyspy Owcze / Farerowie w strojach ludowych

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl