Artyku y i relacje z podr y Globtroter w

Las Teutoburski, fragment Średniogórza Europejskiego > NIEMCY


MaciejZ MaciejZ Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Z Sudetami, częścią Średniogórza Europejskiego studenci wrocławskiej geografii są dość dobrze obeznani. Dzieje się tak dzięki własnym zainteresowaniom, pracom wynikającym z działalności koła naukowego czy też programu nauczania ujmującego Sudety jako obiekt dydaktyczny.


Z Sudetami, częścią Średniogórza Europejskiego studenci wrocławskiej geografii są dość dobrze obeznani. Dzieje się tak dzięki własnym zainteresowaniom, pracom wynikającym z działalności koła naukowego czy też programu nauczania ujmującego Sudety jako obiekt dydaktyczny. Tylko mimochodem wspomnę jeszcze o innym mniej formalnym sposobie poznawania gór podczas upojnych (albo upojonych) wycieczek i ekspedycji "naukawych" np. z Wałbrzycha Szczawienko do "chatki". Mając na uwadze te zainteresowania braci studenckiej chciałbym podzielić się wiadomościami o innej części Średniogórza Europejskiego zwanej Lasem Teutoburskim (Teutoburger Wald) Wcześniej jednak kilka słów wprowadzenia.


Próg Średniogórza Europejskiego jako geologiczne typy budowy obejmuje stare pofałdowane w czasie orogenezy waryscyjskiej, zrównane, a następnie wydĽwignięte i odmłodzone góry zrębowe ( np. Sudety , Harz) Góry te ograniczone są krawędziami tektonicznymi. W licach progów na uskokach odsłaniają się skały o różnej odporności. Wspólną cechą jest występowanie kotlin, których geneza nie jest jednoznacznie określona. (Spierają się tu dwie teorie. Pierwsza jako przyczynę powstania ukazuje tektonikę, druga zaś denudację.) O wspólnych geologicznych powiązaniach świadczą także małe obszary wulkaniczne z pokrywami i kopułami bazaltowymi (np. Siedem Gór (Siebengebierge) pod Bonn lub znany kołowym naukawcom PK "Chełmy")


Las Teutoburski jest wąskim pasem górskim o długości około 110 km rozciągającym się z południowego wschodu na północny zachód, a więc zgodnie z kierunkiem sudeckim albo herzyńskim. Składa się z trzech równoległych łańcuchów, z których najwyżej wznosi się południowy. Najwyższe wzniesienie to Velmerstod (468m n.p.m.) na południowo wschodnim krańcu. Od tego miejsca wysokości zmniejszają się stopniowo w kierunku północno zachodnim. Położenie pomiędzy niziną (Nordwestfalischen Tiefland) i niskim pogórzem (Osnabrücker Hügelland) usprawiedliwia nazwanie tego niewysokiego pasa wzniesień górami. Las Teutoburski obserwowany od południa wywiera silne wrażenie ukazując się porośniętym lasem zrębem wyrastającym z płaskiego, łagodnie pochylonego przedpola. Od północy natomiast charakter jednolitej "ściany" gór nie wydaje się być wyraĽnym z powodu obecnych z tej strony wzniesień łagodzących różnice wysokości względnych pomiędzy przedpolem i wyniesionym progiem. Jednak również tutaj Las Teutoburski w sposób szczególny zaznacza się w krajobrazie poprzez przewyższenie pogórza o 150 do 200 m, oraz poprzez okalający płaszcz lasu.


Warto też wspomnieć o tym , że Las Teutoburski na całej swej długości tworzy granice obszarów odpływowych. Dzieli zlewnie Wesser od Ems i płynącej do Renu Lippe.


Las Teutoburski to dziś przede wszystkim miejsce turystyki weekendowej, znakomicie zorganizowany teren do kolarstwa górskiego i jazdy konnej.
p align="left" class="kol2">
U podnóża gór rozwinęło się miasto Bielefeld. Ośrodek przemysłowy i siedziba postawionego w latach '60, według niespotykanych wzorców, nie tylko architektonicznych, ale i ideologicznych, uniwersytetu (wszystkie fakultety wraz z całą infrastrukturą pod jednym dachem).


Artykuł był także prezentowany w II numerze Naszej Geografii. Pisma wydawanego przez studentów geografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane komentarze

tommy do czy
09.01.2004

tommy 2005-04-08 17:29:59

fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tommy do czy
09.01.2004

tommy 2005-04-08 17:29:57

fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl