Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Las Teutoburski, fragment Średniogórza Europejskiego > NIEMCY


MaciejZ MaciejZ Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Z Sudetami, częścią Średniogórza Europejskiego studenci wrocławskiej geografii są dość dobrze obeznani. Dzieje się tak dzięki własnym zainteresowaniom, pracom wynikającym z działalności koła naukowego czy też programu nauczania ujmującego Sudety jako obiekt dydaktyczny.


Z Sudetami, częścią Średniogórza Europejskiego studenci wrocławskiej geografii są dość dobrze obeznani. Dzieje się tak dzięki własnym zainteresowaniom, pracom wynikającym z działalności koła naukowego czy też programu nauczania ujmującego Sudety jako obiekt dydaktyczny. Tylko mimochodem wspomnę jeszcze o innym mniej formalnym sposobie poznawania gór podczas upojnych (albo upojonych) wycieczek i ekspedycji "naukawych" np. z Wałbrzycha Szczawienko do "chatki". Mając na uwadze te zainteresowania braci studenckiej chciałbym podzielić się wiadomościami o innej części Średniogórza Europejskiego zwanej Lasem Teutoburskim (Teutoburger Wald) Wcześniej jednak kilka słów wprowadzenia.


Próg Średniogórza Europejskiego jako geologiczne typy budowy obejmuje stare pofałdowane w czasie orogenezy waryscyjskiej, zrównane, a następnie wydĽwignięte i odmłodzone góry zrębowe ( np. Sudety , Harz) Góry te ograniczone są krawędziami tektonicznymi. W licach progów na uskokach odsłaniają się skały o różnej odporności. Wspólną cechą jest występowanie kotlin, których geneza nie jest jednoznacznie określona. (Spierają się tu dwie teorie. Pierwsza jako przyczynę powstania ukazuje tektonikę, druga zaś denudację.) O wspólnych geologicznych powiązaniach świadczą także małe obszary wulkaniczne z pokrywami i kopułami bazaltowymi (np. Siedem Gór (Siebengebierge) pod Bonn lub znany kołowym naukawcom PK "Chełmy")


Las Teutoburski jest wąskim pasem górskim o długości około 110 km rozciągającym się z południowego wschodu na północny zachód, a więc zgodnie z kierunkiem sudeckim albo herzyńskim. Składa się z trzech równoległych łańcuchów, z których najwyżej wznosi się południowy. Najwyższe wzniesienie to Velmerstod (468m n.p.m.) na południowo wschodnim krańcu. Od tego miejsca wysokości zmniejszają się stopniowo w kierunku północno zachodnim. Położenie pomiędzy niziną (Nordwestfalischen Tiefland) i niskim pogórzem (Osnabrücker Hügelland) usprawiedliwia nazwanie tego niewysokiego pasa wzniesień górami. Las Teutoburski obserwowany od południa wywiera silne wrażenie ukazując się porośniętym lasem zrębem wyrastającym z płaskiego, łagodnie pochylonego przedpola. Od północy natomiast charakter jednolitej "ściany" gór nie wydaje się być wyraĽnym z powodu obecnych z tej strony wzniesień łagodzących różnice wysokości względnych pomiędzy przedpolem i wyniesionym progiem. Jednak również tutaj Las Teutoburski w sposób szczególny zaznacza się w krajobrazie poprzez przewyższenie pogórza o 150 do 200 m, oraz poprzez okalający płaszcz lasu.


Warto też wspomnieć o tym , że Las Teutoburski na całej swej długości tworzy granice obszarów odpływowych. Dzieli zlewnie Wesser od Ems i płynącej do Renu Lippe.


Las Teutoburski to dziś przede wszystkim miejsce turystyki weekendowej, znakomicie zorganizowany teren do kolarstwa górskiego i jazdy konnej.
p align="left" class="kol2">
U podnóża gór rozwinęło się miasto Bielefeld. Ośrodek przemysłowy i siedziba postawionego w latach '60, według niespotykanych wzorców, nie tylko architektonicznych, ale i ideologicznych, uniwersytetu (wszystkie fakultety wraz z całą infrastrukturą pod jednym dachem).


Artykuł był także prezentowany w II numerze Naszej Geografii. Pisma wydawanego przez studentów geografii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dodane komentarze

tommy dołączył
09.01.2004

tommy 2005-04-08 17:29:59

fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tommy dołączył
09.01.2004

tommy 2005-04-08 17:29:57

fajnie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

05-10
ROSJA - rozmowy trochę nietypowe

Do Rosji a konkretnie do Republiki Kałmucji wybrałem się dla tulipanów. Brzmi to pewnie dość dziwnie ale są tam regiony (w Kałmucji) gdzie na przełomie kwietnia i maja na stepach kwitną dzikie tulipany. Widok podobno bajkowy, tak przynajmniej można było wywnioskować po obrazkach z netu i dlatego tam pojechałem. Niestety tamtego roku wiosna przyszła wcześniej i kiedy przyjechałem, tulipany już przekwitły.

05-06
Gruzja jest piękna! Na pewno?

Przyznaje, że tytuł relacji jest dość prowokujący. Pytanie. Ile razy rozmawiając o wakacyjnych wojażach, kiedy pada słowo Gruzja słyszycie zdanie “Gruzja jest piękna”? Jak jest naprawde wie ogromna rzesza naszych rodaków odwiedzających corocznie ten kraj. Dla mnie jest to trzeci wypad do tego kraju. Pierwszy był w roku 2014, potem w 2016 i teraz, mam więc trochę wyciągniętych wniosków, porównań i przemyśleń.

05-04
Wokół Wysp Brytyjskich - część pi...
05-03
Skiathos – przerwa na nicni...
05-01
Wokół Indii i Nepalu...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec