Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W poszukiwaniu tej jedynej > RPA


campus campus Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie RPA / południowe RPA / Cedar Rouge 6c+ / Jacek Kudlaty na Cedar Rouge 6c+ w RocklandPo dwóch tygodniach od wylądowania w Kapsztadzie wyprawa CampuS Explorers wkracza w decydującą fazę. Sponsorowana przez markę CampuS ekipa, poszukująca dziewiczej linii wspinaczkowej o ekstremalnym stopniu trudności, znalazła już chyba kandydatkę.

Pierwsze kroki na czarnym lądzie nie były tak straszne jak pierwsze przebyte kilometry - autem z kierownicą po prawej stronie, biegami na lewą rękę i migaczem zamienionym z wycieraczką. W ten sposób ekipa CampuS Explorers, zapakowana do 25-letniego VW Busa, ruszyła na pobliski Przylądek Dobrej Nadziej w celu podpisania podróżniczej listy obecności.


Przylądek Dobrej Nadziei - magiczne miejsce, w którym Ocean Indyjski spotyka się z Atlantyckim - był odwiecznym marzeniem żeglarzy, a nas, wspinaczy przywitało potężnymi falami oceanu rozbijającymi się z hukiem o 300 metrowy klif. Z zadumy nad tym żywiołem wyrwały nas przeraźliwe wrzaski innych podróżników - marzycieli, którym pawiany zrywały właśnie z ramion plecaki wypełnione smakołykami. Ci, którzy nie chcieli się pogodzić ze stratą tobołków, ostatecznie i tak musieli odpuścić sobie walkę po paru „razach" od wygłodniałych zwierząt"- opowiada Jacek Kudłaty, organizator wyprawy.


Naładowani dobrą nadzieją wyprawowicze ruszyli w głąb lądu. Po drodze do skał mijali pingwiny (!?) – okazuje się, że wbrew ogólnemu przekonaniu są to jednak ptaki, które wcale nie są przywiązane do skutych lodem krajobrazów, a w okresie lęgowym wręcz szukają ciepłej pogody. W celu zaaklimatyzowania i rozwspinania się ekipa CampuS Explorers zbadała dotychczas takie miejsca, jak słynący z niepowtarzalnych form skalnych piaskowcowy Rockland, potężnie przewieszone nad Oceanem Indyjskim The Mine i The Hole, Oudtshoorn - jedyny wapienny mur skalny w południowej Afryce oraz błyszczący na czerwono kwarcytowy kanion kolo Montagu. Wspinając się w każdym z tych rejonów ekipa CampuS Explorers pokonała
w stylu OS (on sight, czyli bez znajomości drogi) wiele dróg wspinaczkowych poprowadzonych już dotychczas do poziomu 28
w skali australijskiej czyli około VI.5 w skali polskiej.


Eksplorując każdy z tych rejonów wciąż poszukujemy tej jedynej, niesamowitej linii, która byłaby głównym celem wyprawy. Mimo fantastycznych form i wielkiej ilości niepokornych skał w RPA, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Na razie naszą faworytką jest przewieszona pod kątem 40 stopni ponad 30-metrowa ekstremalna formacja znajdująca się w jednym z licznych kanionów Montagu" – zdradza szczegóły Jacek Kudłaty.


Linia ta jak dotychczas opierała się atakom lokalnych wspinaczy oraz przybyszów z Europy i USA. Niezdobyty projekt wyposażony został w 11 spitów.
W projekcie wstępna wycena tej drogi opiewa na minimum 33 w tutejszej skali czyli 8b w skali francuskiej,
a pokonana w całości byłaby jedną z najtrudniejszych dróg całej Afryki. W sobotę członkowie CampuS Explorers udają się ponownie do Kapsztadu, gdzie powitają ekipę
z TV. Ostatnie dwa tygodnie wyprawy to już naprawdę ciężka harówka z obiektywem w skale...


Informacje z przebiegu wyprawy na stronie www.campus.com.pl


Firma EUROMARK Polska Sp. z o.o. to istniejąca od ponad dziesięciu lat polska firma z kapitałem brytyjskim, będąca liderem w dziedzinie produkcji i dystrybucji sprzętu outdoor'owego (namioty, plecaki, śpiwory) oraz odzieży turystycznej. W Polsce Euromark znany jest przede wszystkim jako producent sprzętu i odzieży marki CampuS, obecnej na naszym rynku od 1997 roku. CampuS prowadzi liczne akcje o charakterze promocyjnym i sponsoringowym. To właśnie CampuS ubierał uczestników programów reality show: Agent (2000 r), Ekspedycja (2001 r) i Klub Przygód-Tenbit.pl (2002 r). Produkty tej marki są chętnie wykorzystywane we wszelkiego rodaju akcjach promocyjnych i programach lojalnościowych, realizowanych na dużą skalę przy współpracy z wieloma partnerami w relacjach B2B. EurOmark swoimi produktami wspiera m.in takich potentatów jak: Philip Morris, Johnson&Johnson, PKN Orlen czy Philips. Wraz z wprowadzeniem nowej kolekcji sprzętu i odzieży wiosna/lato 2004 adresowanej także do profesjonalistów (żeglarstwo, windsurfing, rower), CampuS pragnie dotrzeć do tych, którzy sport o rekreację turystyczną traktują wyczynowo.


Parę słów o uczestnikach:
Jacek Kudłaty - (www.prorock.com.pl) - należy do ścisłej czołówki wśród wspinaczy skalnych, ma na swoim koncie przejścia bez znajomości (On Sight) wiele dróg w stopniu 8a (VI.5+) i jedną 8a+ (VI.5+/6). Zgromadził niewątpliwie największy w kraju wykaz ekstremalnych wspinaczek na poziomie 7c-7c+ (VI.4+/ 5) poprowadzonych OS-em w wielu egzotycznych miejscach na całym świecie. Jest też autorem drogi "Mus-Hashi" 7c+ w marokańskim Kanionie Todra , a ostatnio "Padre Maro 8a+ na dziewiczej turni przy przylądku Phra Nang na południu Tajlandii. Od 15-go roku życia wspina się i podróżuje, a jego kolejną wielką pasją jest fotografowanie. Jest autorem wielu publikacji i fotoreportaży w prasie. Za swój wielki sukces uważa połączenie wspinu z pracą. Mieszka w Trzcińsku k/Jeleniej Góry u stóp granitowych gór Sokolich. Tam też prowadzi bazę dla wspinaczy. Co najmniej tak długo jak się wspina jeździ na snowboardzie, a zjazd z Elbrusa (5604 m n.p.m.) na Kaukazie i Helisnowbording w dzikich górach Alaski to jego topowe osiągnięcia, mimo że snowboard traktuje wyłącznie rekreacyjnie.


Tomek Zwolak - 21 lat, młody dobrze rokujący wspinacz, mieszka w Janowicach Wielkich u stóp Sokolików, sąsiad Jacka Kudłatego. Razem trenują i wyjeżdżają na wspin w kraju i za granicą. Moc i wytrzymałość, której nabrał trenując od maleńkości jazdą na rowerach górskich (wygrywał Puchary Polski w juniorach) całkiem mu służy we wspinaczkach. Jego topowe osiągnięcia to drogi w stopniu 7c czyli VI.4+ pokonane bez znajomości w wielu rejonach Europy. Na codzień student Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, zapalony snowboardzista i skoczek spadochronowy.


Paweł (Pablo) Sikorski - 28 lat, wspina się od 10 lat. Angażuje się w każdy rodzaj wspinaczki od słonecznych skał przez mroźne lodospady po śnieżne góry. Jego poziom w skałach to drogi do 7b+ przechodzone bez znajomości, a zimą dokonał między innymi przejścia Diretissimy w Kazalnicy. Mieszka w Leśnej w Górach Izerskich i prowadzi firmę budowlaną specjalizującą się w robotach na wysokości. Z zamiłowania snowboardzista i podróżnik.


Pani i Pan z telewizji...
Jacek Kaczyński - lat 31, z Warszawy, prezenter telewizyjny i producent filmowy. Prowadzi kilka programów na antenie Polsatu i TV4, między innymi: "To się w głowie nie mieści", "Strefa P", a w roku 2001 prowadził słynne "Amazonki".


Dorota Wawryniuk - lat 31, z Warszawy, producentka filmowa, współtwórczyni (wraz z Jackiem) filmu "Wspin" nakręconego podczas wyprawy "Nowy Szlak 2003" do Tajlandii. Film powstał na zamówienie Extreme Channel, był emitowany również w Polsacie i pokazywany na licznych festiwalach filmów górskich w kraju i zagranicą.


Szczegółowych informacji udziela:
Małgorzata Musiał - Bzowska, Kuba Matuszkiewicz
Pegasus Public Relations
tel. (0-22) 877-22-18
fax. (0-22) 877-22-19
e-mail: m.musial-bzowska@pegasus.pl, k.matuszkiewicz@pegasus.pl

Zdjęcia

RPA / południowe RPA / Cedar Rouge 6c+ / Jacek Kudlaty na Cedar Rouge 6c+ w RocklandRPA / Góry Cederberg / Stadsaal / Kilkusetletnie malowidła naskalne buszmenów

Dodane komentarze

agga dołączył
21.10.2002

agga 2004-05-26 08:57:50

Interesujaca wyprawa, podziwiam :-)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

05-10
ROSJA - rozmowy trochę nietypowe

Do Rosji a konkretnie do Republiki Kałmucji wybrałem się dla tulipanów. Brzmi to pewnie dość dziwnie ale są tam regiony (w Kałmucji) gdzie na przełomie kwietnia i maja na stepach kwitną dzikie tulipany. Widok podobno bajkowy, tak przynajmniej można było wywnioskować po obrazkach z netu i dlatego tam pojechałem. Niestety tamtego roku wiosna przyszła wcześniej i kiedy przyjechałem, tulipany już przekwitły.

05-06
Gruzja jest piękna! Na pewno?

Przyznaje, że tytuł relacji jest dość prowokujący. Pytanie. Ile razy rozmawiając o wakacyjnych wojażach, kiedy pada słowo Gruzja słyszycie zdanie “Gruzja jest piękna”? Jak jest naprawde wie ogromna rzesza naszych rodaków odwiedzających corocznie ten kraj. Dla mnie jest to trzeci wypad do tego kraju. Pierwszy był w roku 2014, potem w 2016 i teraz, mam więc trochę wyciągniętych wniosków, porównań i przemyśleń.

05-04
Wokół Wysp Brytyjskich - część pi...
05-03
Skiathos – przerwa na nicni...
05-01
Wokół Indii i Nepalu...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl
koniec koniec }); //}); koniec koniec