Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

W poszukiwaniu tej jedynej > RPA


campus campus Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie RPA / południowe RPA / Cedar Rouge 6c+ / Jacek Kudlaty na Cedar Rouge 6c+ w RocklandPo dwóch tygodniach od wylądowania w Kapsztadzie wyprawa CampuS Explorers wkracza w decydującą fazę. Sponsorowana przez markę CampuS ekipa, poszukująca dziewiczej linii wspinaczkowej o ekstremalnym stopniu trudności, znalazła już chyba kandydatkę.

Pierwsze kroki na czarnym lądzie nie były tak straszne jak pierwsze przebyte kilometry - autem z kierownicą po prawej stronie, biegami na lewą rękę i migaczem zamienionym z wycieraczką. W ten sposób ekipa CampuS Explorers, zapakowana do 25-letniego VW Busa, ruszyła na pobliski Przylądek Dobrej Nadziej w celu podpisania podróżniczej listy obecności.


Przylądek Dobrej Nadziei - magiczne miejsce, w którym Ocean Indyjski spotyka się z Atlantyckim - był odwiecznym marzeniem żeglarzy, a nas, wspinaczy przywitało potężnymi falami oceanu rozbijającymi się z hukiem o 300 metrowy klif. Z zadumy nad tym żywiołem wyrwały nas przeraźliwe wrzaski innych podróżników - marzycieli, którym pawiany zrywały właśnie z ramion plecaki wypełnione smakołykami. Ci, którzy nie chcieli się pogodzić ze stratą tobołków, ostatecznie i tak musieli odpuścić sobie walkę po paru „razach" od wygłodniałych zwierząt"- opowiada Jacek Kudłaty, organizator wyprawy.


Naładowani dobrą nadzieją wyprawowicze ruszyli w głąb lądu. Po drodze do skał mijali pingwiny (!?) – okazuje się, że wbrew ogólnemu przekonaniu są to jednak ptaki, które wcale nie są przywiązane do skutych lodem krajobrazów, a w okresie lęgowym wręcz szukają ciepłej pogody. W celu zaaklimatyzowania i rozwspinania się ekipa CampuS Explorers zbadała dotychczas takie miejsca, jak słynący z niepowtarzalnych form skalnych piaskowcowy Rockland, potężnie przewieszone nad Oceanem Indyjskim The Mine i The Hole, Oudtshoorn - jedyny wapienny mur skalny w południowej Afryce oraz błyszczący na czerwono kwarcytowy kanion kolo Montagu. Wspinając się w każdym z tych rejonów ekipa CampuS Explorers pokonała
w stylu OS (on sight, czyli bez znajomości drogi) wiele dróg wspinaczkowych poprowadzonych już dotychczas do poziomu 28
w skali australijskiej czyli około VI.5 w skali polskiej.


Eksplorując każdy z tych rejonów wciąż poszukujemy tej jedynej, niesamowitej linii, która byłaby głównym celem wyprawy. Mimo fantastycznych form i wielkiej ilości niepokornych skał w RPA, ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Na razie naszą faworytką jest przewieszona pod kątem 40 stopni ponad 30-metrowa ekstremalna formacja znajdująca się w jednym z licznych kanionów Montagu" – zdradza szczegóły Jacek Kudłaty.


Linia ta jak dotychczas opierała się atakom lokalnych wspinaczy oraz przybyszów z Europy i USA. Niezdobyty projekt wyposażony został w 11 spitów.
W projekcie wstępna wycena tej drogi opiewa na minimum 33 w tutejszej skali czyli 8b w skali francuskiej,
a pokonana w całości byłaby jedną z najtrudniejszych dróg całej Afryki. W sobotę członkowie CampuS Explorers udają się ponownie do Kapsztadu, gdzie powitają ekipę
z TV. Ostatnie dwa tygodnie wyprawy to już naprawdę ciężka harówka z obiektywem w skale...


Informacje z przebiegu wyprawy na stronie www.campus.com.pl


Firma EUROMARK Polska Sp. z o.o. to istniejąca od ponad dziesięciu lat polska firma z kapitałem brytyjskim, będąca liderem w dziedzinie produkcji i dystrybucji sprzętu outdoor'owego (namioty, plecaki, śpiwory) oraz odzieży turystycznej. W Polsce Euromark znany jest przede wszystkim jako producent sprzętu i odzieży marki CampuS, obecnej na naszym rynku od 1997 roku. CampuS prowadzi liczne akcje o charakterze promocyjnym i sponsoringowym. To właśnie CampuS ubierał uczestników programów reality show: Agent (2000 r), Ekspedycja (2001 r) i Klub Przygód-Tenbit.pl (2002 r). Produkty tej marki są chętnie wykorzystywane we wszelkiego rodaju akcjach promocyjnych i programach lojalnościowych, realizowanych na dużą skalę przy współpracy z wieloma partnerami w relacjach B2B. EurOmark swoimi produktami wspiera m.in takich potentatów jak: Philip Morris, Johnson&Johnson, PKN Orlen czy Philips. Wraz z wprowadzeniem nowej kolekcji sprzętu i odzieży wiosna/lato 2004 adresowanej także do profesjonalistów (żeglarstwo, windsurfing, rower), CampuS pragnie dotrzeć do tych, którzy sport o rekreację turystyczną traktują wyczynowo.


Parę słów o uczestnikach:
Jacek Kudłaty - (www.prorock.com.pl) - należy do ścisłej czołówki wśród wspinaczy skalnych, ma na swoim koncie przejścia bez znajomości (On Sight) wiele dróg w stopniu 8a (VI.5+) i jedną 8a+ (VI.5+/6). Zgromadził niewątpliwie największy w kraju wykaz ekstremalnych wspinaczek na poziomie 7c-7c+ (VI.4+/ 5) poprowadzonych OS-em w wielu egzotycznych miejscach na całym świecie. Jest też autorem drogi "Mus-Hashi" 7c+ w marokańskim Kanionie Todra , a ostatnio "Padre Maro 8a+ na dziewiczej turni przy przylądku Phra Nang na południu Tajlandii. Od 15-go roku życia wspina się i podróżuje, a jego kolejną wielką pasją jest fotografowanie. Jest autorem wielu publikacji i fotoreportaży w prasie. Za swój wielki sukces uważa połączenie wspinu z pracą. Mieszka w Trzcińsku k/Jeleniej Góry u stóp granitowych gór Sokolich. Tam też prowadzi bazę dla wspinaczy. Co najmniej tak długo jak się wspina jeździ na snowboardzie, a zjazd z Elbrusa (5604 m n.p.m.) na Kaukazie i Helisnowbording w dzikich górach Alaski to jego topowe osiągnięcia, mimo że snowboard traktuje wyłącznie rekreacyjnie.


Tomek Zwolak - 21 lat, młody dobrze rokujący wspinacz, mieszka w Janowicach Wielkich u stóp Sokolików, sąsiad Jacka Kudłatego. Razem trenują i wyjeżdżają na wspin w kraju i za granicą. Moc i wytrzymałość, której nabrał trenując od maleńkości jazdą na rowerach górskich (wygrywał Puchary Polski w juniorach) całkiem mu służy we wspinaczkach. Jego topowe osiągnięcia to drogi w stopniu 7c czyli VI.4+ pokonane bez znajomości w wielu rejonach Europy. Na codzień student Kolegium Karkonoskiego w Jeleniej Górze, zapalony snowboardzista i skoczek spadochronowy.


Paweł (Pablo) Sikorski - 28 lat, wspina się od 10 lat. Angażuje się w każdy rodzaj wspinaczki od słonecznych skał przez mroźne lodospady po śnieżne góry. Jego poziom w skałach to drogi do 7b+ przechodzone bez znajomości, a zimą dokonał między innymi przejścia Diretissimy w Kazalnicy. Mieszka w Leśnej w Górach Izerskich i prowadzi firmę budowlaną specjalizującą się w robotach na wysokości. Z zamiłowania snowboardzista i podróżnik.


Pani i Pan z telewizji...
Jacek Kaczyński - lat 31, z Warszawy, prezenter telewizyjny i producent filmowy. Prowadzi kilka programów na antenie Polsatu i TV4, między innymi: "To się w głowie nie mieści", "Strefa P", a w roku 2001 prowadził słynne "Amazonki".


Dorota Wawryniuk - lat 31, z Warszawy, producentka filmowa, współtwórczyni (wraz z Jackiem) filmu "Wspin" nakręconego podczas wyprawy "Nowy Szlak 2003" do Tajlandii. Film powstał na zamówienie Extreme Channel, był emitowany również w Polsacie i pokazywany na licznych festiwalach filmów górskich w kraju i zagranicą.


Szczegółowych informacji udziela:
Małgorzata Musiał - Bzowska, Kuba Matuszkiewicz
Pegasus Public Relations
tel. (0-22) 877-22-18
fax. (0-22) 877-22-19
e-mail: m.musial-bzowska@pegasus.pl, k.matuszkiewicz@pegasus.pl

Zdjęcia

RPA / południowe RPA / Cedar Rouge 6c+ / Jacek Kudlaty na Cedar Rouge 6c+ w RocklandRPA / Góry Cederberg / Stadsaal / Kilkusetletnie malowidła naskalne buszmenów

Dodane komentarze

agga dołączył
21.10.2002

agga 2004-05-26 08:57:50

Interesujaca wyprawa, podziwiam :-)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl