Forum dyskusyjne


video-relacja z byłego neutralnego terytorium Moresnet

kategoria podróże po świecie

kraj Belgia

[fb] Sebastian Markiewicz dołączył
12.02.2020

[fb] Sebastian Markiewicz 21:37 | 12.02.2020

Przedstawiam video relację z mojego pobytu w Belgii na terenie byłego Neutralnego Terytorium Moresnet. Pierwszego na świecie obszaru z językiem esperanto.

www.youtube.com/watch?v=VUGe3NW4rss&t=24s 


[fb] Sebastian Markiewicz dołączył
12.02.2020

[fb] Sebastian Markiewicz 23:45 | 12.02.2020

Neutralne terytorium Moresnet to obszar sporny po Kongresie Wiedeńskim, pod koniec jego istnienia na jego obszarze próbowano stworzyć pierwsze na świecie państwo esperanto. Leży na styku granic Belgii, Holandii i Niemiec.


Po przybyciu do Kelmis stolicy dawnego Neutralnego Moresnetu. nasze pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum kopalni i Neutralnego Moresnet. Co ciekawe muzeum mieści w byłym budynku dyrekcji kopalni "ville de montagne". Muzeum, szczególnie po za sezonem, nie jest zatłoczone i można w zasadzie w pojedynkę eksplorwać całe jego zasoby. Jednym z ciekawszych eksponatów jest jeden z 60 słupków granicznych, który dawaniej wyznaczał granicę Neutralnego Moresnetu. Tuż za budynkiem muzeum znajduję się wejście do dawnej koplanii rudy cynku.
Po wyjściu z terenu muzeum, udaliśmy się w poszukiwaniu kolejnych słupków granicznych. Rozkład i rozmieszczenie słupków znaleźliśmy na stronach innych poszukwaczy "skarbów". Linia graniczna, ze słupkami przechodzi obecnie przez dzielnicę mieszkalne na obrzeżach miasta i pózniej w kierunku trójstyku granic przez pola i lasy. Część z nich położna jest na prywatnych posesjach, niektóre słupki są "wklejone" w ogrodzenia domów, wokół niektórych, pasą się krowy.

Na koniec naszej podróży po Moresecie wybieramy się na vaalsberg punkt styku granic trzech krajów: Holandii, Belgii i Niemiec. Jest to jednocześnie najwyższy punkt Holandii 322 m wysokości. W sezonie jest tam czyna wieża, z której szczytu można podziwiać widoki na dawne obszary Moresnet. Punkt styku granic jest zaznaczony słupkiem, dookoła którego narysowane są granicę trzech państw. W przeciągu sekund możemy znaleść się na terytorium trzech krajów. Teren dawnego moresnetu, jest warty wizyty dla każdego zaintersowango historią regionu. Póbowano tu ustanowić pierwsze, na świecie państwo epserantystów. Gdyby ta próba się powiodła pewnie mielibyśby w Europie, kolejne mini państewko na kształt dzisiejszego Monaco. Bez wątpienia jest to temat warty polecenia dla każdego zainteresowanego historią i szukającego wrażeń podróżnika.Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl