/ / CHINY > Właściwe miscellanea o zwierzętach Chin > Forum, porady, opinie i informacje w Globtroter.pl

Forum dyskusyjne


Właściwe miscellanea o zwierzętach Chin

kategoria inne

kraj Chiny

league-scientific dołączył
12.12.2021

league-scientific 10:51 | 02.05.2022

Jest to short note o rzadkich ssakach zdarzających się w dzikim środowisku Chin. Dzieje zoologii wyjaśniają nam, że natura w ciągu dalszym nie jest w pełni udokumentowana. Na terenie Azji Wschodniej istnieje bioróżnorodność fauny i flory będąca swoistym świętym Graalem dla polskiego oddziału Explorers Club lub dla badaczy terenowych Zoo w Ostrawie. Tajemnicza jest fauna w suchych dolinach o charakterze sawanny znajdujących się w południowo-zachodnich Chinach. Są to obszary Yunnanu znane jako Jinshajiang i Nujiang. Wg. opisów z 2016 roku ziemie te zamieszkują problematyczne gatunki takie jak chińskie gorale (Naemorhedus griseus) oraz azjatyckie niedźwiedzie czarne (Ursus thibetanus). W górach krasowo-skalistych zwanych Chongzuo, w Guangxi żyją krytycznie zagrożone langury białogłowe (Trachypithecus leucocephalus). Obszary wodno-błotne Zoige są położone w górnym biegu rzeki Żółtej. Znajdują się we wschodniej części płaskowyżu Qinghai-Tibet, należąc do prowincji Gansu i Syczuanu. Zajmują 1 milion hektarów torfowisk, bagien carex, jezior i podmokłych traw. Występuje tam wiele zwierząt, takich jak ptactwo wodne oraz wydry euroazjatyckie (Lutra lutra). Warzęcha mała (Platalea minor) to zagrożony ptak z okolic Jeziora Poyang, na wschodzie Chin (Jiangxi), odkrywany od dekady na tych ziemiach. Rok w rok Jezioro Poyang przyjmuje setki tysięcy rzadkich ptaków wędrownych oraz zapewnia dla nich siedlisko zasobne w różnorodność biologiczną. Tymczasem w dzikim środowisku gór Huang w południowym Anhui grasują dzikie świnie z gatunku Sus scrofa, opisy o tym fenomenie pochodzą z roku 2015. Wg ekspertów chińskich jednym z regulatorów ich populacji są rzadkie chai (Cuon alpinus), dzikie psy azjatyckie. Dalsze ciekawostki o dzikiej przyrodzie z tej części świata mile widziane. W Chinach żyją różne zwierzęta, warto wspomnieć o odkryciu w 2022 roku gatunku pseudoskorpiona (Tyrannochthonius pandus) w jaskini Biyu, na wschodzie Yunnanu. Istnieje też coś takiego jak gotowy do picia macerowany likier leczniczy z jagodami goji, tokajskim gekonem (Gekko gecko) i żeń-szeniem. Do znalezienia tego specyfiku na targu medycyny tradycyjnej w Xi'an w Shaanxi. Ze zbioru innych gadów… wyspę Hainan zamieszkuje gekon jaskiniowy z gatunku Goniurosaurus hainanensis, nietypowe stworzenie. Rzadkie gatunki nawiedzają góry i bagna w tej strefie klimatycznej. Nauka o dzikiej przyrodzie to więc pasjonujący problem. Czasami natrafia się na znaczące ciekawostki z dziedziny o zasobach naturalnych. Dodał Tomasz Pietrzak (gnhi projekt) oraz nieformalna grupa wyzwań środowiskowych /at @echlleaguescientific/. Opracowanie dotyczy de facto zrozumienia środowiska oraz gatunków fauny - poprzez podróżowanie do ciekawych miejsc na świecie.


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 17:14 | 03.05.2022

1.Pierwsze pytanie natury ogólnej: czy już wiesz, po co zamieszczasz te posty na tym forum?
2. Czy pisząc o "short note" masz na myśli krótką notkę? Proszę, wyjaśnij.
3. Co to są góry krasowo-skaliste? Pomóc przetłumaczyć z angielskiego?
4. Co to za dziwo "płaskowyż "Qinghai-Tibet"?? Może masz na myśli Wyżynę Tybetańską?
5. Bądź uprzejmy wyrażać się o tych dwumilimetrowych pajęczakach per "zaleszczotki" a nie pseudoskorpiony, bo brzmi to strasznie nieprofesjonalnie.
6. Prowincja yunnan zdecydowanie nie leży w Chinach południowo-zachodnich!
7. Bagno o których piszesz to po prostu bagna turzycowe a nie żadne "carex".


szpak dołączył
07.08.2007

szpak 07:33 | 04.05.2022

Piotrze jeżeli chodzi o prowincję Junnan – górska prowincja w południowo-zachodniej części ChRL. Jej nazwę można przetłumaczyć jako „Na Południe od Chmur” lub „Chmurne Południe”. Stolicą jest Kunming.


league-scientific dołączył
12.12.2021

league-scientific 09:29 | 04.05.2022

>Jest to short note o rzadkich ssakach zdarzających się w dzikim środowisku Chin.>
Gwoli sprostowania, informacja dotyczy nie tylko ssaków, ale także innych dzikich organizmów ze środowiska naturalnego Chin. Jest tam także przykład wykorzystywania niektórych gatunków w kulturze lub medycynie. :gnhi projekt. Dzięki za korektę do artykułu.


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 10:32 | 04.05.2022

>Piotrze jeżeli chodzi o prowincję Junnan – górska prowincja w
>południowo-zachodniej części ChRL.
.
Proponuję jednak spojrzeć na mapę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Junnan#/media/Plik:China_Yunnan.svg
.
Junnan leży dokładnie w połowie rozciągłości południkowej ChRL. Twierdzenie, że prowincja leży w południowo-zachodnich Chinach ma tyle sensu, mówienie, że województwo śląskie jest na południowym zachodzie Polski.
.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie#/media/Plik:Silesian_in_Poland_(+rivers).svg
.
Nie należy powtarzać idiotyzmów z wiki.


szpak dołączył
07.08.2007

szpak 14:15 | 04.05.2022

I po co te nerwy, może ktoś trzeci rozstrzygnie ten problem?


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 17:47 | 04.05.2022

>I po co te nerwy, może ktoś trzeci rozstrzygnie ten problem?

Przepraszam, co chcesz rozstrzygać?


szpak dołączył
07.08.2007

szpak 19:39 | 04.05.2022

To co podważasz


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 21:27 | 04.05.2022

Ok. Z zaciekawieniem posłucham, co mają do powiedzenia inni forumowicze w kwestii Chin południowo-zachodnich :)
.
Ze swej strony dopowiem, że ta część Chin (Qinghai i Tybet) były dla mnie najciekawsze, a to za sprawą Ujgurów i Tybetańczyków - tak odmiennych od "zwykłych" Hanów.
Chiny POŁUDNIOWE (czyt. Junnan) też wspominam dobrze :)


Piotr-Krk dołączył
16.01.2013

Piotr-Krk 23:55 | 04.05.2022

[...]Ze swej strony dopowiem, że ta część Chin (Qinghai, Xinjiang i Tybet) były dla mnie najciekawsze [...]Strefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl