Galeria zdjęć
SIESTA
SZWECJA / LAPONIA / OKOLICE NORSJO
odsłon: |
poleca: osób |
ocena techniczna: |
ocen: |
w schowku: osób
- Autor
- ">
( SO:4.92 | SW:4.92 )
- Typ
- Przyroda
- Data dodania
- 2012-08-09 19:56
- Data wykonania
- sierpień 2012
- Miejsce
-
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
Dzięki bo znowu czego¶ ciekawego się dowiedziałem.Tutaj gdzie obecnie się poruszam czyli Norsjo-Lycksele nikt z renami nie wyrusza na pastwiska.Często w lasach s± zagrody do których reny same wracaj± około lutego.Wtedy odbywa się selekcja i te które zostaj± s± dokarmiane do wiosny a potem znowu wyruszaj± na swoje terytoria.Trochę jest z nimi tak jak z pocztowymi gołębiami.Faktem jest że hodowcy zaczynaj± narzekać że z roku na rok przez te zmiany klimatyczne renifery zaczynaj± się coraz bardziej kierować w poszukiwaniu pożywienia na południe.A jeżeli chodzi o Samów to faktycznie ciekawi ludzie.Muszę się kiedy¶ zim± wybrać na ich największy zlot-targowisko które odbywa się w mie¶cie Jokkmokk.
Wydaje mi się, że jest to powi±zane z porami roku. Wychodz± jak kończy się ¶nieg, i pozostaj± tam do momentu jak jest jeszcze zielono, wiosna-jesień, tam na północy te relacje mog± być nieco przesunięte w czasie. M.in. ze względu na ten naturalny rytm życia UNESCO wpisało ten obszar ze względów kulturowych ..
Smoku jak jeszcze mnie o¶wiecisz kiedy wyruszaj± na pastwiska to będzie super.Interesuje mnie jeszcze co wtedy się dzieje że jest tak ciekawie bo może ludzi zachwyca duża ilo¶ć reniferów.Ja akurat teraz mam to szczę¶cie że gdzie nie ruszę się na wycieczkę to wszędzie je spotykam.Dzisiaj stałem na awaryjnych ¶wiatłach 15 minut i czekałem aż stado raczy przetoczyć się przez drogę.Nie ukrywam że zawsze spotkania z nimi bardzo mnie ciesz±-s± urocze i nie dziwię się że Mikołaj ma je w zaprzęgu :)
AZAR, z tego co czytałem, to najciekawsze s± wtedy, kiedy miejscowi Samowie, wyruszaj± z reniferami na pastwiska
Smok vel Wikipedia:)
Dzięki Smoku.Lubię zbierać takie informacje.
AZAR, wszystkie s± na południe od Abisko ... tu link: http://whc.unesco.org/en/list/774/multiple=1&unique_number=916
fotodrab ja już tam się wybieram trzeci rok ale teraz muszę wykorzystać to że we wrze¶niu będę w miejscowo¶ci która jest oddalona od Mo I Rana 350km co na szwedzkie warunki jest spacerkiem :))
no jeszcze pare miesiecy odpoczynku i do roboty w mikolajowym zaprzegu :)
Aazar - ogladalem zdjecia z Mo I Rana - fajne miejsce! Tez bym tam chcial.
A jeżeli kto¶ jest zainteresowany szwedzkimi parkami i rezerwatami podaję stronę
http://www.naturvardsverket.se/Start/Friluftsliv/Skyddade-omraden/Nationalparker/
Polecaj± to zdjęcie
Inne zdjęcia tego użytkownika
Inne zdjęcia z tego kraju:
SIESTA
SZWECJA / LAPONIA / OKOLICE NORSJO
- Autor
- "> ( SO:4.92 | SW:4.92 )
- Typ
- Przyroda
- Data dodania
- 2012-08-09 19:56
- Data wykonania
- sierpień 2012
- Miejsce
- Opis zdjęcia
Komentarze do zdjęcia
Dzięki bo znowu czego¶ ciekawego się dowiedziałem.Tutaj gdzie obecnie się poruszam czyli Norsjo-Lycksele nikt z renami nie wyrusza na pastwiska.Często w lasach s± zagrody do których reny same wracaj± około lutego.Wtedy odbywa się selekcja i te które zostaj± s± dokarmiane do wiosny a potem znowu wyruszaj± na swoje terytoria.Trochę jest z nimi tak jak z pocztowymi gołębiami.Faktem jest że hodowcy zaczynaj± narzekać że z roku na rok przez te zmiany klimatyczne renifery zaczynaj± się coraz bardziej kierować w poszukiwaniu pożywienia na południe.A jeżeli chodzi o Samów to faktycznie ciekawi ludzie.Muszę się kiedy¶ zim± wybrać na ich największy zlot-targowisko które odbywa się w mie¶cie Jokkmokk.
Wydaje mi się, że jest to powi±zane z porami roku. Wychodz± jak kończy się ¶nieg, i pozostaj± tam do momentu jak jest jeszcze zielono, wiosna-jesień, tam na północy te relacje mog± być nieco przesunięte w czasie. M.in. ze względu na ten naturalny rytm życia UNESCO wpisało ten obszar ze względów kulturowych ..
Smoku jak jeszcze mnie o¶wiecisz kiedy wyruszaj± na pastwiska to będzie super.Interesuje mnie jeszcze co wtedy się dzieje że jest tak ciekawie bo może ludzi zachwyca duża ilo¶ć reniferów.Ja akurat teraz mam to szczę¶cie że gdzie nie ruszę się na wycieczkę to wszędzie je spotykam.Dzisiaj stałem na awaryjnych ¶wiatłach 15 minut i czekałem aż stado raczy przetoczyć się przez drogę.Nie ukrywam że zawsze spotkania z nimi bardzo mnie ciesz±-s± urocze i nie dziwię się że Mikołaj ma je w zaprzęgu :)
AZAR, z tego co czytałem, to najciekawsze s± wtedy, kiedy miejscowi Samowie, wyruszaj± z reniferami na pastwiska
Smok vel Wikipedia:)
Dzięki Smoku.Lubię zbierać takie informacje.
AZAR, wszystkie s± na południe od Abisko ... tu link: http://whc.unesco.org/en/list/774/multiple=1&unique_number=916
fotodrab ja już tam się wybieram trzeci rok ale teraz muszę wykorzystać to że we wrze¶niu będę w miejscowo¶ci która jest oddalona od Mo I Rana 350km co na szwedzkie warunki jest spacerkiem :))
no jeszcze pare miesiecy odpoczynku i do roboty w mikolajowym zaprzegu :)
Aazar - ogladalem zdjecia z Mo I Rana - fajne miejsce! Tez bym tam chcial.
A jeżeli kto¶ jest zainteresowany szwedzkimi parkami i rezerwatami podaję stronę
http://www.naturvardsverket.se/Start/Friluftsliv/Skyddade-omraden/Nationalparker/
Polecaj± to zdjęcie































