Galeria zdjęć
Moje wędrówki
POLSKA / Dolny ¦l±sk / Wrocław
odsłon: |
poleca: osób |
ocena techniczna: |
ocen: |
w schowku: osób
- Autor
- ">
( SO:4.79 | SW:4.98 )
- Typ
- Reportaż
- Data dodania
- 2013-02-27 01:06
- Data wykonania
- wrzesień 2012
- Miejsce
-
- Opis zdjęcia
Foto-informacje:
Komentarze do zdjęcia
Wreszcie nabrał blasku
" Budynek dworca powstał w latach 1855-1857 według projektu Królewskiego Budowniczego Kolei Górno¶l±skich Wilhelma Grapowa. Niemal dwustumetrowy, dwukondygnacyjny gmach był w połowie XIX w. największym dworcem Niemiec. Wzniesiono go w stylu angielskiego gotyku Tudorów. Główne wej¶cie znajduje się w ryzalicie ¶rodkowym ujętym dwoma sko¶nie ustawionymi wieżami i poprzedzonym arkadowym portykiem. Pocz±tkowo zwany Centralnym lub Górno¶l±skim dworzec obsługiwał ruch pasażerski i towarowy. Trzy perony znajdowały się w miejscu dzisiejszego hallu na poziomie posadzki. W zwi±zku z budow± w latach 1899-1905 estakady kolejowej konieczna była przebudowa dworca. Dokonano jej w latach 1899-1904 według proj. Kluschego, przenosz±c perony na południe i podnosz±c na wysoko¶ć nowopowstałej estakady. Poł±czono je tunelami, jednym na wprost głównego wej¶cia oraz drugim, bocznym między obecnymi ul. Such± i ul. Małachowskiego. Perony nakryto żelazn±, czterołukow±, przeszklon± konstrukcj±. W dawnej hali peronowej, w której obniżono posadzkę, utworzono przestronny hall, do którego przeniesiono kasy biletowe. Odbudowa ze zniszczeń wojennych trwała do 1949 r., a w roku 1960 i na pocz±tku lat 90. przeprowadzono gruntowne remonty." http://fotopolska.eu/Wroclaw/b8640,Dworzec_Wroclaw_Glowny.html
Polecaj± to zdjęcie
Inne zdjęcia tego użytkownika
Inne zdjęcia z tego kraju:
Moje wędrówki
POLSKA / Dolny ¦l±sk / Wrocław
- Autor
- "> ( SO:4.79 | SW:4.98 )
- Typ
- Reportaż
- Data dodania
- 2013-02-27 01:06
- Data wykonania
- wrzesień 2012
- Miejsce
- Opis zdjęcia
Foto-informacje:
Komentarze do zdjęcia
Wreszcie nabrał blasku
" Budynek dworca powstał w latach 1855-1857 według projektu Królewskiego Budowniczego Kolei Górno¶l±skich Wilhelma Grapowa. Niemal dwustumetrowy, dwukondygnacyjny gmach był w połowie XIX w. największym dworcem Niemiec. Wzniesiono go w stylu angielskiego gotyku Tudorów. Główne wej¶cie znajduje się w ryzalicie ¶rodkowym ujętym dwoma sko¶nie ustawionymi wieżami i poprzedzonym arkadowym portykiem. Pocz±tkowo zwany Centralnym lub Górno¶l±skim dworzec obsługiwał ruch pasażerski i towarowy. Trzy perony znajdowały się w miejscu dzisiejszego hallu na poziomie posadzki. W zwi±zku z budow± w latach 1899-1905 estakady kolejowej konieczna była przebudowa dworca. Dokonano jej w latach 1899-1904 według proj. Kluschego, przenosz±c perony na południe i podnosz±c na wysoko¶ć nowopowstałej estakady. Poł±czono je tunelami, jednym na wprost głównego wej¶cia oraz drugim, bocznym między obecnymi ul. Such± i ul. Małachowskiego. Perony nakryto żelazn±, czterołukow±, przeszklon± konstrukcj±. W dawnej hali peronowej, w której obniżono posadzkę, utworzono przestronny hall, do którego przeniesiono kasy biletowe. Odbudowa ze zniszczeń wojennych trwała do 1949 r., a w roku 1960 i na pocz±tku lat 90. przeprowadzono gruntowne remonty." http://fotopolska.eu/Wroclaw/b8640,Dworzec_Wroclaw_Glowny.html
Polecaj± to zdjęcie






























