Galeria zdjęć

Suseł Perełkowany

ROSJA / Kamczatka / Awaczyńska Sopka

Zdjęcia: Awaczyńska Sopka, Kamczatka, Suseł Perełkowany, ROSJA
odsłon: 1070 | poleca: 22 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2019-07-14 00:11
Data wykonania
sierpień 2007
Miejsce
Dodane do galerii
Kamczatka

Opis zdjęcia
Jeden z najaktywniejszych na Kamczatce: stratowulkan Awaczyński 2717 metrów n.p.m

Komentarze do zdjęcia

Istotnie, bardzo sympatyczne stworzenie, zarówno z wyglądu jak i z charakteru (-: A jeszcze przy okazji rozbieżności w wyznaczaniu wysokości wzniesień, poza tym co napisałeś o zmiennej wysokości wulkanów (tu się trochę pomądruję) to właściwie wszystkie wysokości są w pewnym sensie umowne, a wynika to z umowności zerowych punktów odniesienia, czyli poziomu morza, którego fluktuacje w rożnych miejscach ziemi dochodzą ca. do 100 metrów! Tylko w samej Europie mamy 15 różnych punktów ZERO - tak na marginesie w Polsce korzystamy z punkt "0" wyznaczanego przez Rosjan (-: Najnowsze badania GPS i ALS (lotniczy skaning laserowy) też są uzależnienie od różnych czynników: wilgotność, ciśnienie, wielkość oczek siatki i coś tam jeszcze. W każdym razie nie potrafimy ustalić dokładnie wysokości, nawet, Mt. Everestu - jest co najmniej kilkanaście różnych pomiarów. Trzymając się tematu, ale przenosząc się na nasze podwórko mam złą wiadomość dla zdobywców "korony gór Polski". Niestety zachodni wierzchołek Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich nie jest już najwyższy, okazało się że wierzchołek wschodni, Skała Agaty, jest o 36 cm wyższy. Niby niewiele,.... ale na razie koronę trzeba sobie zdjąć (-: uf... się na rzeźbiłem mam nadzieję, że komuś będzie się chciało to przeczytać ((-:

Czy tu, czy tam - gryzoń bardzo sympatyczny

Wulkany mają to do siebie, że zmieniają swoją wysokość po erupcji...

Wiadomo, u Ruskich wszystko jest większe,.... nawet metr jest dłuższy (-: Moja mapa też podaje wysokość 51, ale powiem szczerze że nie miałem zamiaru chwalić się wysokością, tylko chciałem przybliżyć miejsce, więc poszedłem na łatwizną i po prostu zajrzałem do wiki - moja kulpa. Dzięki za uwagę. Chociaż bardzo prawdopodobne jest, że Rosjanie przestrzelili z wysokością. Wiki swoje 2717 podaje za: Smithsonian Institution Global Volcanism Program, według mnie to bardziej wiarygodne źródło. A tak przy okazji w Azji (i nie tylko) różne wysokości gór, w różnych źródłach to norma np.: dla Demawend podają aż sześć różnych wysokości. Bardzo popularny turystyczny szczyt w Himalajach, Kala Pathar, urósł niedawno o 50 metrów, przykładów jest mnóstwo.

Mój przymrużony komentarz odnosił się do opisu zdjęcia: "Jeden z najaktywniejszych na Kamczatce: stratowulkan Awaczyński 2717 metrów n.p.m" - bo widzę susła na czarnych kamykach, Awaczyński kojarzy mi się z rudością, Koriacki z czernią, choć oba widziałem z przewagą bieli - stąd moja uwaga. Dżentelmeńsko wybrnąłeś z przełęczą...Na początku Rosji (przy misiach) Rosjanie podwyższają Sopkę - Avachinsky (2751 m npm), więc wszedłeś nieco wyżej...

Twoje wątpliwości są słuszne co do precyzji wskazania tego miejsca, z tym, że nie jest to także wulkan Koriacki, a dokładnie przełęcz między tymi wulkanami. Niestety nie wiem jak się nazywa. Mapa, którą posiadam, w skali jeden do miliona, nie wskazuje tego miejsca z nazwy. A ponieważ na Awaczyński wszedłem, to tę nazwę wybrałem, aby przybliżyć miejsce uwiecznione na fotce. Niestety Koriacki, ze względu na huraganową pogodę, był poza naszym zasięgiem.

Jesteś pewien, że to było na Awaczyńskim, a nie Koriackim?Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

AUSTRIA / - / Schönbrunn

NIEMCY / Badenia Witenbergia / Maulbronn

NIEMCY / Badenia Witenbergia / Maulbronn

NIEMCY / Badenia Witenbergia / Maulbronn

NIEMCY / Badenia Witenbergia / Maulbronn

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl