Galeria zdjęć

Koszyce - Katedra św. Elżbiety i Kaplica św. Michała.

SłOWACJA / kotlina Koszycka. / Koszyce

Zdjęcia: Koszyce , kotlina Koszycka., Koszyce - Katedra św. Elżbiety i Kaplica św. Michała., SłOWACJA
odsłon: 52 | poleca: 4 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-04-12 14:42
Data wykonania
lipiec 2015

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Dominantą koszyckiego rynku oraz całego miasta jest monumentalna gotycka Katedra Św. Elżbiety. Jest to największy kościół na Słowacji oraz najbardziej na wschód położona katedra zachodniego typu w Europie.Świątynia wzniesiona została w latach 1378 -

Komentarze do zdjęcia

Dominantą koszyckiego rynku oraz całego miasta jest monumentalna gotycka Katedra Św. Elżbiety. Jest to największy kościół na Słowacji oraz najbardziej na wschód położona katedra zachodniego typu w Europie.Świątynia wzniesiona została w latach 1378 - 1508 w stylu późnogotyckim w miejscu wcześniejszego kościoła parafialnego, który spłonął w pożarze w 1370 roku. Katedra koszycka często ponosiła uszczerbek wskutek katastrof, dlatego też w swej historii przechodziła liczne odbudowy. Zbudowana w stylu gotyckim, poświęcona św. Elżbiecie Węgierskiej (z Turyngii). Budowę katedry rozpoczęto w 1380 roku. Przebiegała ona w kilku etapach, ukończona ostatecznie w 1508 roku. Imponujący wygląd zewnętrzny kryje w sobie cenne wnętrze. Uwagę przyciągają przede wszystkim: ołtarz św. Elżbiety z 48 obrazami, podwieszona rzeźba Niepokalanej Maryi (łac. Immaculata) i późnogotycki ołtarz szafowy Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.
Kaplica św. Michała wzniesiona w latach 1340-1380 jest jednym z najstarszych zabytków w Koszycach. W podziemiach budowli znajduje się rozległe ossuarium, w którym spoczywają kości 97 osób pochowanych w latach 1750-1862.Kaplica św. Michała została zbudowana w XIV wieku na cmentarzu, który został następnie przeniesiony pod ziemię do ossuarium. Być może dlatego został nazwany na cześć Archanioła Michała, który ma zważyć dusze zmarłych, czy są godni pójścia do nieba.W XVIII wieku cmentarz zastąpiono parkiem, który istnieje do dziś. Ciekawe jest to, że kości znaleziono pod ziemią na głębokości ośmiu pięter.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Dolina Noteci / Nadnoteckie łęgi

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.siemiatycki.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.siemiatycki na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej,

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.bielski.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.białostocki.

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl