Galeria zdjęć

Kleszczele - cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow. hajnowski.

Zdjęcia: pow. hajnowski., woj.podlaskie., Kleszczele - cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny., POLSKA
odsłon: 77 | poleca: 4 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-05-07 19:10
Data wykonania
maj 2021

Opis zdjęcia
Info z Tablicy informacyjne przy obiekcie.
Foto-informacje:Cerkiew została poświęcona 22 października 1877 r. Cerkiew w stylu typowym do dziewiętnastowiecznej architektury rosyjsko-bizantyjskiej budowała sprowadzona do tego celu grupa majstrów z centralnej Rosji. Została wzniesiona z cegieł wypalonych w uroc

Komentarze do zdjęcia

Cerkiew została poświęcona 22 października 1877 r. Cerkiew w stylu typowym do dziewiętnastowiecznej architektury rosyjsko-bizantyjskiej budowała sprowadzona do tego celu grupa majstrów z centralnej Rosji. Została wzniesiona z cegieł wypalonych w uroczysku Hłuboczok gdzie urządzono prowizoryczną cegielnię. Kamienie niezbędne do utwardzenia fundamentów i budowy ogrodzenia zebrano na okolicznych polach, głównie w okolicy wsi Dobrowola. Cerkiew została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej w wyniku działań wojennych spowodowanym niemieckim kontruderzeniem po zajęciu Kleszczel przez Armię Czerwoną (25. 07.1944 r.) Dach i wyposarzenie wnętrza uległo niemal całkowitemu spaleniu. Cerkiew została odbudowana w 1949 r. a ikony oraz ikonostas został przeniesiony z wysiedlonych w wyniku akcji "Wisła" wsi w województwie lubelskim. Na szczególną uwagę zasługuje ikona św. Mikołaja Cudotwórcy, która ocalała podczas działań wojennych namalowana przez nieznanego mistrza w XVI w. Jest to niewątpliwie jedna z najstarszych ikon znajdujących się na całym podlasiu. Cerkiew jest najwyższą budowlą w miasteczku. W każdą niedzielę można uczestniczyć w św. liturgii odprawianej w języku Starocerkiewnosłowiańskim.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE / Dubaj / Dubaj

POLSKA / woj.podlaskie. / pow. hajnowski.

SłOWACJA / Wysokie Tatry. / Szlak na Rysy.

SłOWACJA / kraj żyliński. / pow. Liptowski Mikulasz.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.bielski.

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl