Galeria zdjęć

Szczyty Dzięciołowo - cerkiew Ścięcia Głowy Świętego Jana Chrzciciela.

POLSKA / woj.podlaskie. / pow.bielski.

Zdjęcia: pow.bielski., woj.podlaskie., Szczyty Dzięciołowo - cerkiew Ścięcia Głowy Świętego Jana Chrzciciela., POLSKA
odsłon: 100 | poleca: 6 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-06-22 18:26
Data wykonania
maj 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Świątynia z grupy barokowych cerkwi unickich na rzucie ośmioboku, występujących na obszarze między Bielskiem Podlaskim a Orlą. Wraz z murem ogradzającym cmentarz przykościelny, cmentarzem grzebalnym, dzwonnicą i figurą św. Jana Nepomucena przypisywan

Komentarze do zdjęcia

Świątynia z grupy barokowych cerkwi unickich na rzucie ośmioboku, występujących na obszarze między Bielskiem Podlaskim a Orlą. Wraz z murem ogradzającym cmentarz przykościelny, cmentarzem grzebalnym, dzwonnicą i figurą św. Jana Nepomucena przypisywaną Janowi Chryzostomowi Redlerowi, stanowi zespół o dużych walorach krajobrazowych. Obiekt wzniesiony w 1785 r. z fundacji Jana Walentego Węgierskiego, podkomorzego królewskiego. W tym samym roku została w Szczytach utworzona parafia greckokatolicka. Od 1839 r. prawosławna, co wiązało się ze zmianą wyposażenia cerkiewnego: usunięciem ambony i ołtarzy, wprowadzeniem ikonostasu. Przeszła remont w 1878 r., polegający na wymianie podwaliny, naprawie podmurówki, spięciu ścian lisicami, wyłożeniu podłogi marmurowymi płytami, rozbiórce ścianek działowych pod chórem muzycznym i podparciu go słupami, pomalowaniu elewacji. W 1885 r. zbudowano nowy, dwurzędowy ikonostas. W 1918 r. parafia w Szczytach została skasowana, a wierni przyłączeni do parafii w Orli. Wznowienie istnienia parafii nastąpiło w 1946 roku. W 1973 r. zmieniono pokrycie dachowe cerkwi z dachówki holenderskiej na gont, wymieniono sygnaturkę, przywracając jej oryginalny wygląd z arkadowymi otworami głosowymi. Remont dachu w 1993 r. polegał na wymianie gontu i opierzenia oraz obiciu sygnaturki i dachu kruchty blachą miedzianą. info:/zabytek.pl/pl/obiekty/szczyty-dzieciolowo-cerkiew-parafialna-pw-sciecia-glowy-sw-janStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / warmińsko-mazurskie / pow. ostródzki.

INDIE / Himalaje / Droga Srinagar - Leh

GRECJA / Cyklady / Wyspa Mykonos

NIEMCY / Saksonia / Gorlitz

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl