Galeria zdjęć

Maximon - "trochę dziwny święty"

GWATEMALA / Jezioro Atitlán / Santiago

Zdjęcia: Santiago, Jezioro Atitlán, Maximon - "trochę dziwny święty", GWATEMALA
odsłon: 432 | poleca: 3 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-08-23 00:10
Data wykonania
sierpień 2021

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Menhir przybliżyła temat Maximona, oczywiście są lepsze i gorsze okresy na odwiedzenie miejsc, Wielki Tydzień na pewno ciekawszy niż sierpień, ale wiadomo, że czasowe ograniczenia dotyczące podróży w tak odległe miejsce jak Gwatemala nie zawsze pozwalają wybrać najlepszy czas.

Dzięki wielkie MENHIR 🙂
Mnie jakoś na ten kontynent nie ciągnie, na liście mam jedynie Peru, Ekwador no i Gwatemalę. Zgłoszę się do Ciebie po wskazówki :)

Wyobraźcie sobie, że Maximona noszą w procesji Wielkanocnej podobnie jak Chrystusa! To jeden z przejawów połączenia się w Gwatemali dawnych wierzeń z narzuconym chrześcijaństwem. Maximona (podobnie jak dawniej u nas obrazy Matki Boskiej) przenosi się uroczyście z domu do domu na okres roku. Okoliczni mieszkańcy przynoszą mu dary - alkohol, pieniądze, jedzenie. Cygaro w ustach jest związane - jak słyszałam - z patronatem Maximona nad uprawami tytoniowymi mieszkańców okolic jeziora Atitlan. Gwatemala jest bajeczna, bardzo kolorowa (najbardziej podobały mi się licznie występujące czerwone męskie spodnie w biały rzucik ;), zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych, który to okres naprawdę warto spędzić w Antigua Gwatemali i w okolicy Atitlan. Tam odbywają się największe w Ameryce Południowej procesje z potężnymi platformami niesionymi na ramionach ubranych w specjalne szaty mężczyzn, drepczących przez miasto od kościoła do kościoła, po pięknych dywanach (alfombras) wyglądających jak tureckie, a usypywanych na ulicach z kolorowych trocin. Ulice rywalizują ze sobą, która będzie mieć piękniejsze dywany - po procesji ulica jest natychmiast zamiatana, a od rana tworzenie dywanów rozpoczyna się od nowa - i tak przez cały Wielki Tydzień. W miejscach, po których się nie chodzi, układane są dywany z kwiatów, warzyw i owoców. Rano w Wielki Piątek po Antigua biegają rzymscy żołnierze, walą do drzwi domów w poszukiwaniu Chrystusa, którego potem krzyżują ... itd. Tak przynajmniej było kilkanaście lat temu, gdy miałam szczęście odwiedzić Gwatemalę. Wszystkim bardzo polecam z nadzieją, że atmosfera i kolory pozostały te same.

Kraj Gwatemala, bieda , to i swieci biedni, nie to co u nas.

napisz coś więcej :)

Jaki kraj, taki swiety.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

CZECHY / Praga. / Rejs po Wełtawie.

MONAKO / Monte Carlo. / Monte Carlo.

CZECHY / Praga. / Praga - Hradczany.

POLSKA / .. / Ogrodzieniec

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl