Galeria zdjęć

Hoszów - cerkiew św. Mikołaja.

POLSKA / woj.podkarpackie. / pow.bieszczadzki.

Zdjęcia: pow.bieszczadzki., woj.podkarpackie., Hoszów - cerkiew św. Mikołaja., POLSKA
odsłon: 88 | poleca: 11 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 1 osób
Data dodania
2021-10-20 17:58
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Kościół rzymsko-katolicki p.w. Błogosławionej Bronisławy Hoszowie. Dawna cerkiew greko-katolicka św. Mikołaja. Wznoszenie cerkwi grego-katolickiej rozpoczęto w połowie lat 30tych naszego wieku. Zgodnie z tradycją budowna była na miejscu wcześniejszej

Komentarze do zdjęcia

Ciekawa architektura

Kościół rzymsko-katolicki p.w. Błogosławionej Bronisławy Hoszowie. Dawna cerkiew greko-katolicka św. Mikołaja. Wznoszenie cerkwi grego-katolickiej rozpoczęto w połowie lat 30tych naszego wieku. Zgodnie z tradycją budowna była na miejscu wcześniejszej świątyni, której powstanie nie potwierdzone źródła historyczne datują na 1770 r. Budowę, w którą zaangażowali się zarówno mieszkańcy wyznania greko-katolickiego jak i rzymsko-katolickiego przerwał wybuch II wojny światowej. W architekturze cerkwi dały o sobie znać wpływy z Huculszczyzny. Cerkiew wybudowano w tzw. stylu narodowym, ukraińskim, jako budowlę trójdzielną, na planie krzyża, jednokopułową o konstrukcji zrębowej. Kiedy pod koniec czerwca 1945 r. ostatni mieszkańcy Hoszowa opuszczali wieś świątyna była nie ukończona. W latach 1945-51 Hoszów pozostawał w granicach ZSRR. W roku 1951 po powrocie Hoszowa oraz innych okolicznych miejscowości granice Polski, przybyli mieszkańcy zastali wybudowaną cerkiew. Z ustnych przekazów wynika, że budowę świątyni ukończono w 1948 r. i przez trzy lata służyła ona wiernym w ZSRR jako cerkiew greko-katolicka. Przez następne kilkanaście lat świątynia stała opuszczona, a wierni uczęszczali na Msze Święte do kościoła w Jsieniu. Przez pewien czas cerkiew pełniła funkcję owczarni. W roku 1970 światynia została przejęta przez parafię rzymsko-katolicką w Jasieniu. Od tamtej pory jest kościołem filialnym tejże parafi prowadzonej przez księży Michalitów.

Dodali do schowkaStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

CHORWACJA / Kornati / Kornati

NORWEGIA / Lofoty / Vikten

POLSKA / dolnośląskie / Radków

POLSKA / dolnośląskie / Radków

WłOCHY / Dolomity / Santa Magdalena

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl