Galeria zdjęć

Lesko - Synagoga.

POLSKA / woj.podkarpackie. / Obszar Gór Sanocko-Turczańskich.

Zdjęcia: Obszar Gór Sanocko-Turczańskich., woj.podkarpackie., Lesko - Synagoga., POLSKA
odsłon: 87 | poleca: 2 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-11-29 17:03
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Synagogę wybudowano w latach 1626–1654 w stylu manierystyczno-barokowym z otoczaków rzecznych i ciosanych kamieni z dodatkiem cegły.

Komentarze do zdjęcia

Synagoga powstała prawdopodobnie w połowie XVII w. Jest jednonawowa. Zniszczona podczas ostatniej wojny,w latach 960-63 odrestaurowana. Wystrój wnętrza nie zachował się, chociaż sama jej architektura zachwyca manierystycznym bogactwem form. Na ścianie wschodniej znajduje sie ołtarz będący uproszczoną kopią ołtarza z synagogi Złotej Róży we Lwowie. W ścianach jest szafa ołtarzowa Aron ha - Kodesz, w której przechowywano ręcznie spisany na pergaminie Pięcioksiąg Mojżesza - Torę Rodał. Ściany szczytowe synagogi posiadają ozdobne, niemal pałacowe zwieńczenia w postaci kamiennych wazonów. W połowie XIX w. szczyty te zostały przebudowane, ale w czasie ostatniej restauracji przywrócono im pierwotny wygląd. W elewacji zewnętrznej ściany zachodniej , umieszczony jest wizerunek Tablic Mojżesza, a pod nim w obramowaniu: hebrajski napis będący cytatem z biblii: "O jakimże lękiem napawa to miejsce, Nic tuinnego, tylko dom Boży." Przy południowo-zachodnim narożniku synagogi znajduje się okrągła wieża, która wskazuje na obronny charakter budowlin natomiast w jej dolnej części w lochu znajdowało się więzienie dla Żydów.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Zachodniopomorskie / Szczecin-Dąbie

KUBA / Santiago de Cuba / Castillo de San Pedro de la Roca

KUBA / Santiago de Cuba / .

NIEMCY / Dolina Renu / Sankt Goarshausen

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2022 Globtroter.pl