Galeria zdjęć

Fontana del Moro (Fontanna Maura).

WłOCHY / Rzym. / Plac Navona - plac Trzech fontann.

Zdjęcia: Plac Navona - plac Trzech fontann., Rzym., Fontana del Moro (Fontanna Maura)., WłOCHY
odsłon: 261 | poleca: 2 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2022-10-14 16:14
Data wykonania
wrzesień 2022

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Dwie fontanny boczne zaprojektował Giacomo Della Porta w latach 1571-76, zanim Bernini zbudował wspaniałą fontannę centralną. Fontanna tej fontanny nie jest pozbawiona dramatycznych wydarzeń. Najpierw posągi trytonów i maszkaronów, wykonane przez Della Porta, przeniesiono do ogrodu nad jeziorem Willa Borghese i zastąpiono XIX-to wiecznymi kopiami. Potem zaprojektowana przez Berniniego 80 lat później centralna postać Etiopa (stąd nazwa fontanny Maura), uzupełniła wystrój fontanny w południowej części placu. (info;książka "Rzym")

Na południowym krańcu Piazza Navona znajduje się jeszcze trzecia fontanna – Fontanna Maura. Została zaprojektowana przez Giacomo della Porta w 1575 roku. Dzieło della Porty zostało wzbogacone 100 lat później przez Gian Lorenzo Berniniego. W centralnej części pojawiła się postać afrykańskiego olbrzyma walczącego z wielką rybą.
Podobno rysy tego posągu były odwzorowaniem rezydującego w tamtym czasie ambasadora Królestwa Konga. Według innych przekazów, Bernini rzeźbiąc oblicze Maura miał się inspirować posągiem zwanym Pasquino, co wywołało dezaprobatę papieża, zwłaszcza że na szyjach tak zwanych „gadających posągów”, a wśród nich Pasquino, nieznani sprawcy zawieszali zwoje z wierszami o satyrycznej, a nierzadko i prześmiewczej treści pod adresem klas rządzących, co w epoce nowożytnej ogromnie leżało na sercu rzymskim arystokratom i klerowi. Postać centralna otoczona jest również przez inne stworzenia morskie. W 1874 roku, podczas renowacji fontanny, oryginalne rzeźby zostały przeniesione do Galleria Borghese i zastąpione kopiami. info;https://plusa.net.pl/fontanny-rzymu-spacer-po-wiecznym-miescie/

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

INDIE / Ladakh / Dolina Nubra

ARGENTYNA / Patagonia / Hielo Sur

NIEMCY / - / okolica Greetsiel

NEPAL / Annapurna TREK / NEPAL

SłOWACJA / Wysokie Tatry. / Szlak z Lodowej Przełęczy do "Piątki" Spiskiej.

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl