Galeria zdjęć

Ruiny kościoła Margam.

WALIA / Hrabstwo Neath Port Talbot. / Port Talbot.

Zdjęcia: Port Talbot., Hrabstwo Neath Port Talbot., Ruiny kościoła Margam., WALIA
odsłon: 46 | poleca: 2 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-02-01 21:12
Data wykonania
grudzień 2022

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Kościół Margam zajmuje miejsce pierwotnego opactwa Margam, które zostało założone przez Roberta konsula, hrabiego Gloucester i przekazane cysterskim mnichom z opactwa Clairvaux we Francji.Podobnie jak inne opactwa cysterskie, jego gospodarka opierała sie na hodowli owiec, przy czym większość wełny eksportowano. Mnisi wydobywali również niewielkie ilości żelaza i węgla. W XII w. opactwo było największym i najbogatszym w Walii, a opaci Margam słynęli ze wspierania walijskiej poezji i kultury. Można zobaczyć pozostałości linii dwunastobocznej kapitularza. Był to budynek, w którym prowadzono działalność opactwa. Jej dach pozostał nie naruszony do 1799 r. Wejście do kapitularza od strony krużganków prowadziło przez okazała bramę, którą można oglądać do dziś. Na południe od kapitularza zachował się wolnostojący obszar sklepienia. Na szczycie wzgórza w zachodniej części parku, z widokiem na miejsce opactwa, znajdują się pozbawione dachu ruiny kaplicy Cryke (Hen Eglwys). Uważa się, że został zbudowany w XV w., aby służyć potrzebą miejscowej ludności, która nie miała prawa do kultu w samym opactwie. Po czarnej śmierci, która dotarła do Margam w 1349 r., liczba braci świeckich stopniowo malała. Ostatecznie mnisi zostali zobowiązani do wydzierżawienia swoich folwarków miejscowym właścicielom ziemskim. Tylko dziewięciu mnichów pozostało gdy opactwo zostało zamknięte w następstwie ustawy o kasacie klasztorów z 1536 r. Po tym zabudowania opactwa popadły w ruinę. Obecny kościół parafialny, który można zobaczyć obok ruin, opiera się na części nawy opactwa i został gruntownie przebudowany w XIX w. Informacja pochodzi z tablicy informacyjnej przy ruinach przetłumaczona przeze nie. Za błędy tłumaczenia przepraszam gdyż 7 lat uczono mnie języka rosyjskiego.

Polecają to zdjęcie



Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

BRAZYLIA / Parana / Park Narodowy Iguazu

BRAZYLIA / Parana / Park Narodowy Iguazu

POLSKA / województwo małopolskie / Tatry

ALGIERIA / Sahara / Pasmo górskie Ahaggar

POLSKA / Beskid Żywiecki / Wielka Racza

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl