Galeria zdjęć

Zamek na wyspie na jeziorze Galve.

LITWA / Troki. / Troki.

Zdjęcia: Troki., Troki., Zamek na wyspie na jeziorze Galve., LITWA
odsłon: 167 | poleca: 3 osób | ocena techniczna: 5 | ocen: 1 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-04-07 16:33
Data wykonania
czerwiec 2017
Miejsce

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Ładna kompozycja :)

Najsławniejszy z trockich zbytków, przepięknie położony zamek na wyspie Salos Pilis. został założony na wyspie jeziora Galwe na początku XIV w. Najpierw była to warownia drewniana, wzniesiona przez Kejstuta. Jego syn, Witold, ukończył zamek murowany: budowa zajęła drugą połowę XIV w. i początek XV w. Bezimienni architekci korzystali ze wzorców francuskich (zamek w Coucy) oraz krzyżackich. W 1392 r. wielki książe przeniósł się tu na stałe, mimo że stolicą było Wilno. Dalszy rozkwit siedziby trockiej miał związek z klęską Krzyżaków pod Grunwaldem, przez co zwolniono ją z roli punktu strategicznego; szczególnym miłośnikiem zamku był Kazimierz Jagiellończyk podobnie jak Witold przekładając Troki nad Wilno. W XVI w. zamek pełnił rolę królewskiego więzienia politycznego. Trafili tu m.in.chan kipczacki i Szach-Ahmed, posłowie wielkiego księcia moskiewskiego, przeciwnicy polityczni, a nawet wdowa po Aleksandrze Jagiellończyku, Helena, podejrzana o chęć ucieczki do Moskwy. Rolę rezydencji królewskiej pełnił do czasów Zygmunta Augusta. Po wojnie z Moskwą w 1655 r. popadł w ruinę. W takiej postaci pozostał do lat 50-tych XX w. gdy rozpoczęto rekonstrukcję, posługując się jeszcze przedwojennym projektem Jana Borowskiego. W latach 1951-1961 ukończono górny zamek a w 1987 r. zamek dolny.
Zrekonstruowana budowla robi wrażenie, choć razi jaskrawością nowych cegieł.
info z ksiązki "Najpiękniejsze Miejsca Wilna"Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

NIEMCY / Należy kraju związkowym Saksonia nad Nysą Łużycką, / Bad Muskau - Mużaków

NIEMCY / Należy kraju związkowym Saksonia nad Nysą Łużycką, / Bad Muskau

NIEMCY / Należy kraju związkowym Saksonia nad Nysą Łużycką, / Bad Muskau - Mużaków

NIEMCY / Należy kraju związkowym Saksonia nad Nysą Łużycką, / Bad Muskau

POLSKA / województwo łódzkie / Tum

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl