Galeria zdjęć

Cerkiew Narodzenia Matki Bożej.

POLSKA / woj.podkarpackie. / Polańczyk.

Zdjęcia: Polańczyk., woj.podkarpackie., Cerkiew Narodzenia Matki Bożej., POLSKA
odsłon: 216 | poleca: 8 osób | ocena techniczna: 5 | ocen: 1 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-06-09 17:46
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Fajna perspektywa i kolory.

Po to pytanie zapraszam do wójka google ponieważ kiedyś mi pewna Pani zabroniła informacji typu "kopiuj" "wkej". Sorry. Pozdrawiam.

Pytanie: dlaczego cerkiew była zdewastowana? Co się stało z jej wyznawcami ?

Cerkiew w Krościenku pochodzi z 1799 r. , ale jest to trzecia cerkiew w tej miejscowości. w dokumentach odnotowano rok 1558 ----- wzmianka o pierwszej cerkwi: rok 1736 wzmianka o drugiej cerkwwi. W 1971 r. zdewastowaną cerkiew przejęli katolicy obrzędu rzymskiego i w 1973 r. dokonali gruntownego remontu. Od tego czasu służy jako kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.
Świątynia jest budową orientowaną, konstrukcji zrębowej, z przedsionkiem konstrukcji słupowej, oszalowaną, trójdzielną. Dachy są kalenicowe, krytegontem. Nad nawą umieszczona jest kopuła na oktagonalnym tamburze, również podbitym gontem. Pierwotny wystrój wnętrza nie zachował się. Fragmenty ikonostasu oraz część wyposażenia znajdują się w muzeum w Łańcucie.
Przy cerkwi stoi dzwonnica z XIX w. konstrukcji słupowo - ramowej na kamiennej podmurówce. W pobliżu znajduje się cmentarz cerkiewny z kilkoma starymi nagrobkami. info z tablicy informacyjnej przy obiekcie.Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

INDIE / Ladakh / Dolina Nubra

ARGENTYNA / Patagonia / Hielo Sur

NIEMCY / - / okolica Greetsiel

NEPAL / Annapurna TREK / NEPAL

SłOWACJA / Wysokie Tatry. / Szlak z Lodowej Przełęczy do "Piątki" Spiskiej.

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl