Galeria zdjęć

Cerkiew prawosławna św. Mikołaja.

POLSKA / woj.podlaskie. / Białowieża.

Zdjęcia: Białowieża., woj.podlaskie., Cerkiew prawosławna św. Mikołaja., POLSKA
odsłon: 314 | poleca: 3 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-10-08 16:02
Data wykonania
maj 2022

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

W życiu nic się nie dzieje przypadkowo. Ludzie, których spotykamy, miejsca, które odwiedzamy, strony na które wchodzimy…Nic nie jest przypadkowe, a zarazem wszystko ma swój cel, którego na razie możemy nie dostrzegać. Błaha parafialna strona… lecz, kto wie, może właśnie dla Ciebie Drogi Internauto będzie ona zachętą by…Nie dokończę zdania. Niech każdy sam je sobie dopowie. A tymczasem, w imieniu wszystkich parafian życzę miłego oglądania i do zobaczenia w Białowieży, w cerkwi o jedynym, porcelanowym ikonostasie w Polsce.
Proboszcz parafii św. Mikołaja w Białowieży Ks. Sergiusz Korch.
Pierwsza drewniana cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcę została wybudowana w 1853 r. i stała obok obecnej świątyni. Gdy wielki książę Michał Mikołajewicz i po powrocie do Petersburga 11 grudnia 1885 r. zaczął starania o budowę nowej murowanej cerkwi, ponieważ drewnianej groziło zawalenie bo była w złym stanie. Budowę cerkwi zaprojektował wileński architekt Pimienow. Budowę rozpoczęto 20 sierpnia 1894 r. na planie krzyża greckiego z czerwonej cegły, wyrabianej na miejscu przez sprowadzonego z Górnego Śląska Niemca Juliusza Karola Millera
Ikonostas zasługuje na szczególną uwagę wykonany z chińskiej porcelany i ołtarze ozdobione japońską majoliką sprowadzone z Petersburga (obecnie jest to jedyny tego typu zabytek w Polsce). Ostatecznie prace przy budowie i wystroju ukończono w 1897 r., przed wizytą w Białowieży następcy Aleksandra III, cara Mikołaja II.



Strefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

GRECJA / Wyspy Egejskie / Wyspa Samos

SłOWACJA / Kraj preszowski / Bardejów

AUSTRALIA / Queensland / Cairns

SłOWACJA / Wysokie Tatry, / Szlak na Rysy 2503 m.

SłOWACJA / Kraj preszowski / Bardejów

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2025 Globtroter.pl