Galeria zdjęć

Dom Bractwa Czarnogłowych.

ŁOTWA / Ryga. / Ryga.

Zdjęcia: Ryga., Ryga., Dom Bractwa Czarnogłowych., ŁOTWA
odsłon: 200 | poleca: 3 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2023-12-17 16:59
Data wykonania
wrzesień 2023
Miejsce

Opis zdjęcia
brak

Komentarze do zdjęcia

Został wybudowany w 1334 r. w stylu gotyckim i należał do Wielkiej Gildii, nazywany był Nowym Domem, dopiero w 1687 r. budynek zyskał nazwę Domu Czarnogłowych. Wielokrotnie był przebudowywany. W czasie wojny jego członkowie uciekli do Niemiec, gdzie w Bremie Bractwo istnieje do dziś zabierając ze sobą całe wyposażenie budynku, szczególnie bogata kolekcja sreber. W 1941 r. budynek został zbombardowany przez Niemców w ramach operacji Barbarossa, a w 1948 r. jego pozostałości zostały wysadzone w powietrze przez władze sowieckie. Gdy Łotwa odzyskała niepodległość postanowiono go odbudować i w latach 1996‑1999 dokonano rekonstrukcji budynku, który otrzymał wygląd przedwojenny. Bramę wejściową zdobią wizerunki Matki Bożej z Dzieciątkiem i św. Maurycego. Na ścianie szczytowej znajdują się cztery posągi, zewnętrzne, przedstawiają rzymskich bogów – Neptuna i Merkurego, posągi wewnętrzne to alegoryczne postacie Zgody i Pokoju. Nad posągami umieszczono herby miast hanzeatyckich – Rygi, Hamburga, Lubeki i Bremy. Szczyt budynku zwieńczony jest popiersiem legendarnego króla Artura, poniżej którego umieszczono rekonstrukcję XVII‑wiecznego zegara.
info;https://polonika.pl/polonik-tygodnia/dom-czarnoglowych-w-rydze-miejsce-zawarcia

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

ALGIERIA / Sahara / Na diunach

MAROKO / . / Warzazat

RPA / Panoramic Route / Rzeka Blyde

RPA / Panoramic Route / Rzeka Blyde

RPA / Panoramic Route / Rzeka Blyde

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl