Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Andaluzja-Granada-katedra > HISZPANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraWitam Globtroterow , dzisiaj pokaze Wam Katedre i Kaplice Krolewska w Granadzie . Niestety nie pokaze Wam kapitalnego wnetrza Kaplicy z powodu bardzo rygorystycznie przestrzeganego zakazu fotografowania nawet bez flesza , przypomina o tym sprzedajacy bilety , kasujacy bilety przy wejsciu do kaplicy poucza o calkowitym zakazie fotografowania i krazaca posrod zwiedzajacych ochrona obiektu , trzymalem w reku aparat fotograficzny –nie wlaczony a i tak ochroniarz polecil go schowac , szkoda , ze jest zakaz fotografowania to piekne miejsce , ale za to pokaze Wam wnetrze Katedry gdzie zakaz byl mniej rygorystyczny i udalo mi sie zrobic troche zdjec , sorry za jakosc –zdjecia robilem z reki czasem podparlem aparat o lawe katedry ,czasem oparlem sie o sciane aby utrzymac ostrosc (ma sie juz swoje lata) , kiedy ochrona sie oddalila kilka zdjec zrobilem wraz z innymi fotografujacymi z uzyciem flesza. Zapraszam na spacer po katedrze ,pozdrawiam Andy.

Granada było to ostatnie miasto, jakie poddało się pod naporem Chrześcijan w 1492 roku, pod rządami ówcześnie panującej królowej Izabeli Kastylijskiej oraz jej męża Ferdynanda Aragońskiego .

Katedra
W godzinach popoludniowych Katedra i Kaplica Krolewska sa zamkniete dla zwiedzajacych od godziny 13,30 do 16,00 (sjesta) , bilety wstepu kosztuja po 4 euro ( 4 euro Kaplica i 4 euro Katedra) , adres Katedry- Gran Via 5. Pelna nazwa Katedry to po hiszpansku- Catedral Santa María de la Encarnación co znaczy Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia . Budowe katedry w Granadzie rozpoczęto w roku 1503 w piec lat po zdobyciu miasta na rozkaz pary krolewskiej Izabelli i Ferdynanda . Katedra została zaprojektowana przez architekta San Juana Evangelistę, który połączył styl gotycki z renesansowym . Katedra ze swoimi pięcioma nawami uważana jest za najważniejszą renesansową budowlę w całej Hiszpanii. Budowana przez ponad 200 lat w okresie przejściowym między gotykiem a renesansem z elementami baroku jest swoista mieszanina zmieniajacych sie stylow . Przepiekna jest kaplica główna, Capilla Mayor, niesamowicie zdobione kaplice boczne i fasady katedry z licznymi rzeźbami.
Wnetrze Katedry ma 116 metrow dlugosci i 67 metrow szerokosci to piecionawowe bogato zdobione dzielami sztuki i obrazami wazne dla Hiszpanow miejsce kultu chrzescianskiego . Katedra ma okrągłe prezbiterium (Capilla Mayor) nakryte kopułą z XVI wiecznymi witrażami ze scenami Męki Pańskiej. Barokową fasadę zaprojektował w 1667 roku pochodzący z Granady i pochowany w katedrze Alonso Cano, który również ozdobił wnętrze licznymi rzeźbami. Katedra miala wielu budowniczych, pierwszym z nich byl Enrique de Egas sugerujacy budowe w stylu gotyckim , rada kapituły podjęła decyzję zmiany planów budowy i przekazania kontynuowanie prac architektowi Diego de Siloé, który podczas podróży do Włoch poznał renesans włoski. Do czasu zakończenia budowy w 1704 następcami Siloé było wielu wybitnych architektów, w tym Alonso Cano, który w 1667 ukończył fasadę budynku. W zakrystii znajduje się muzeum z kielichami, krzyżami procesyjnymi i relikwiarzami, znajduje się tam także korona i berło królowej Izabeli, miecz Ferdynanda oraz flagi wykorzystywane podczas podboju emiratu Grenady. Jest tam kolekcja flamandzkich i włoskich gobelinów, a także dzieła Hansa Memlinga, Rogiera van der Weydena oraz Sandro Botticellego. Widzialem juz wiele katedr ale ta mnie oczarowala , surowe biale sciany , niesamowicie wysokie biale kolumny (43 m) i bogactwo glownej kaplicy i bocznych kaplic jest oszalamiajace .
Wizyta w tej katedrze to byla dla mnie prawdziwa uczta dla ducha. Polecam to miejsce jesli tylko wybierzecie sie na poludnie Hiszpanii do Andaluzji , koniecznie musicie odwiedzic Granade i katedre w jej centrum.


Kaplica Krolewska
Do katedry od strony polnocnej przylega słynna Capilla Real (Kaplica Królewska), gdzie mieszczą się wykonane z marmuru, przepiekne nagrobki zostały wykonane przez włoskiego rzeźbiarza Domenico Fancelli , groby Królów Katolickich Ferdynanda i Izabelli ,oraz ich córki Joanny Szalonej oraz jej męża Filipa I Pięknego z dynastii Habsburgów . Wspaniala , misternie kuta w zelazie gigantyczna krata dzielo Maestro Bartolome de Jean zamyka prezbiterium, gdzie przez ołtarzem są nagrobki . Oltarz glowny Kaplicy jest renesansowy z pieknymi rzezbami i reliefami , przedstawia sceny z z zycia Chrystusa i tortury Jana Chrzciciela oraz Jana Ewangelisty . W zakrystii znajduje sie skarbiec a w nim korona Izabeli, a także miecz i sztandary króla Ferdynanda oraz kolekcja malarstwa flamandzkiego m.in. Rogiera van der Weydena, Hansa Memlinga i Botticiellego . Kaplica królewska została zbudowana w tym samym czasie co Katedra. Projekt Kaplicy Królewskiej powstał w 1504 roku a budowa pod kierownictwem Enrique Egasa toczyła się w latach 1505 - 1521. Zamyslem Ferdynanda i Izabell miała stać się miejscem pochówku wszystkich katolickich monarchów, para krolewska zmarla przed ukończeniem budowy Kaplicy , zostali oni pochowani w klasztorze San Francisco w Alhambrze a gdy ukończono budowę Kaplicy, zostali przeniesieni i złożeni obok swojej córki Juany la Loca oraz jej męża Felipe El Hermoso (Filipa I). Pod marmurowymi nagrobkami jest zejscie po schodach do krypty w ktorej przez szybe w drzwiach mozna zobaczyc oryginalne prawie 500 letnie male trumny ze szczatkami Ferdynanda i Izabelli .


Hiszpanskie przyslowie mowi -Kto nie widział Grenady, ten niczego nie widział , jest w tym sporo prawdy . Koncze cykl podrozy po pieknej Andaluzji , w kolejnych podrozach pokaze Wam zabytki starej Anglii , troche juz pokazalem ale sporo zostalo jeszcze do pokazania
Pozdrawiam z Anglii wszystkich zyczliwych Globtroterow , a szczegolnie osoby ktore zaprosily mnie do grona znajomych Globtroterow, Andrzej (Andy10)

Zdjęcia

HISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / miasto Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / miasto Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / miasto Granada-katedra / Andaluzja-Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Poludnie Hiszpanii / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / katedra w Granadzie / Granada-katedraHISZPANIA / Andaluzja / Granada-Kaplica Krolewska / Granada -Kaplica KrolewskaHISZPANIA / Andaluzja / Granada-Kaplica Krolewska / Granada-Kaplica KrolewskaHISZPANIA / Andaluzja / Granada-Kaplica Krolewska / Granada-Kaplica KrolewskaHISZPANIA / Andaluzja / Granada-Kaplica Krolewska / Granada Kaplica KrolewskaHISZPANIA / Andaluzja / Granada-Kaplica Krolewska / Granada -Kaplica Krolewska

Dodane komentarze

AB1 dołączył
03.06.2011

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

 1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
 2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
 3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
 4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl