Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Ely - Anglia > WIELKA BRYTANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWitam, dzisiaj zapraszam Was do zwiedzenia Ely jednego z trzech najmniejszych miast Anglii (ok 15.000 mieszkancow) lezacego w hrabstwie Cambridge (Cambridgeshire). Miasto jest male poniewaz znajduje sie na naturalnej wyspie, kiedys lezacej posrod bagien i mokradel , gdzie przez setki lat az do XVII wieku dostep byl wylacznie lodzia , pozniej bagna osuszono . Jadac samochodem do Ely z daleka widać katedrę nazywana "Ship of Fens” , poniewaz wyglada jak statek plynacy nad zielonymi polami polozonymi nizej. W opisie nie zabraknie oczywiście historii tego fascynującego miejsca , zapraszam , Andy.

Przed wiekami wyspa nosila nazwe "Isle of Ely" . Księżniczka Ethelreda , corka krola Anglo-Saxonkiej Wschodniej Anglii , założyła tutaj pierwszą wspólnotę chrześcijańską na wyspach w roku 673 dla mnichów i mniszek i stała się gorącym zwolennikiem nowej religii, która szybko rozprzestrzenila się po kraju. W XI wieku Ely stalo sie twierdza oporu przeciwko normanskim najezdzcom pod przywodztwem Herewarda Wake. Hereward wykorzystal naturalny brak dostepu na wyspe , lezaca posrod bagien aby zorganizowac zbrojny opor przeciwko Wilhelmowi Zdobywcy w czasie inwazji Normanow na Anglie w roku 1066 , zbrojny opor trwal aż 5 lat do kapitulacji w 1071. Powstancy nie mieli pełnego wsparcia ze strony mnichów Ely i po ich przegranej , krol William wymusil na mnichach ogromne oplaty. Klasztor w Ely w tym czasie był drugim najbogatszym klasztorem w Anglii, w celu uzyskania przebaczenie ze strony krola , mnisi zostali zmuszeni do stopienia wszystkich srebrnych i złotych przedmiotow w kościele . Ely jest obecnie zdominowane przez olbrzymia normanska katedre, dziedzictwo pozostawione przez Wilhelma I Zdobywce , ktory ta budowa chcial pokazac swoja wladze nad miejscowa ludnoscia. Dziś, ponad 1000 lat później katedra wciąż góruje nad otaczającym nizinami jako jeden z najlepszych przykładów architektury romańskiej w kraju,. Najbardziej znanym mieszkańcem Ely był Lord Protektor, niekoronowany król Wielkiej Brytanii i Irlandii, Oliver Cromwell. Cromwell w 1636 roku odziedziczył duży majątek w tej okolicy od wujka sir Thomasa Stewarda. Stał się lokalnym bardzo wplywowym , bogatym czlonkiem lokalnych elit . Cromwell byl w konflikcie z duchownymi z katedry i spowodowal zamkniecie na 10 lat katedry a budynek polecil wykorzystac jako stajnie dla koni kawalerii!!!.(niezly byl z niego dran !!!)
Ze względu na swoje polozenie posrod bagien i historyczna izolacje od reszty ladu , Ely nadal pozostaje jednym z trzech najmniejszych miast Anglii . Liczni goscie przybywajacy do Ely zwiedzaja zabytkowe sredniowieczne budynki i bramy oraz katedre . W domu w ktorym mieszkal Oliver Cromwell (Cromwell's House), jest otwarta cały rok wystawa poswiecona jego pamieci oraz miesci sie teraz biuro informacji turystycznej. Powszechnie uważa się, że nazwa miasteczka -Ely wywodzi sie od "wegorza" i "-y" lub "-ey", co oznacza wyspy. Może to być prawdą, ze względu na położenie miasta Ely, gorujacego przed wiekami nad na nisko położonych torfowiskami , bagnami , mokradlami , które były w dalekiej przeszłości bardzo zasobne w węgorze . Z zapisow historycznych wynika , że w XI wieku, mnisi mieszkajacy w klasztorze wykorzystywali węgorze jako walute do płacenia podatków. Opactwo zostało zniszczone w roku 870 przez duńskich-Vikingow i dlugo sie odbudowywalo (ok 100 lat). Po klęsce Herewarda krol Wilhelm Zdobywca polecił budowe zamku w Ely (Ely Castle) ze stacjonujacym silnym , zbrojnym garnizonem . Zamek rozebrano w XIII wieku. Do dzisiaj w miescie zachowało się wiele zabytkowych budynków i krętych uliczek. Obok miasta przeplywa rzeka Great Ouse, na ktorej zbudowano wazny az do XVIII wieku port rzeczny , dzisiaj jest tam duzy port jachtowy.

Oto kilka miejsc do zwiedzania w Ely:
Katedra w Ely (dokładnie - Kościół Katedralny Świętej i Niepodzielnej Trójcy w Ely, ang. Ely Cathedral) - anglikańska katedra gotycka w diecezji Ely, siedziba anglikańskiego biskupa Ely, w hrabstwie Cambridgeshire. Budowę katedry rozpoczęto za panowania Wilhelma Zdobywcy w 1083 r. rozbudowa trwała aż do XIV w. Katedra, mierząca 565 stóp (ok. 172 m), jest najdłuższym gotyckim kościołem nie tylko w Anglii ale także w Europie, jednak ze względu na lokalizację, żadne większe miasto nie zostało tu zbudowane. Górując nad okolicą, do dziś pozostaje przykładem wielkości średniowiecznych zakonów.

Muzeum Ely, Old Gaol, Market Street, Ely Muzeum Ely opowiada fascynującą historię wyspy i miasta Ely oraz katedry w jego sercu. Dziewięć galerii opisuje historię tych ziem od epoki lodowcowej po współczesność. Muzeum czynne jest przez cały rok. w godzinach 10.30 - 16:30 codziennie z wyjątkiem świąt.

Oliver Cromwell's House, 29 St Mary's Street, Ely . W byłym domu Protectora Olivera Cromwella znajduje sie Centrum Informacji Turystycznej a także muzeum z pokojami wyposazonymi meblami z czasow zamieszkania przez Cromwella. Mozna tam obejrzec dokumenty historyczne odnoszące się do miasta Ely, w tym rejestry parafialne , akta sądowe, mapy.

Muzeum Witrazy i szkła barwionego w Katedrze w Ely . Muzeum Witraży jest unikatowa kolekcja witraży, pochodzi z czasów średniowiecza. Mozna obejrzec tam ponad sto płyt ze szkła barwionego , witrazy , wystawiane na wysokości oczu pozwalaja przesledzic historie i rozwoj tej fascynującej sztuki do dnia dzisiejszego.


W czasie pobytu w Ely , po zwiedzeniu katedry turyści odbywaja spacer wzdłuż rzeki (w lecie są codziennie wycieczki łodzią do Cambridge) lub odwiedzaja liczne herbaciarnie i sklepy z antykami, ulokowane w wąskich uliczkach tego starego miasta. Ely jest odlegle od Cambridge 20 minut jazdy samochodem droga A10 na polnoc.

Zapraszam na spacer uliczkami miasta , w czesci drugiej pokaze katedre , pozdrawiam z Anglii , Andrzej (Andy)

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge (Cambridgeshire) / historyczne miasto ELY / Ely - AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge / miasteczko Ely / Ely- AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge / miasteczko Ely / Ely -AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge / miasteczko Ely / Ely- AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge / miasteczko Ely / Ely- AngliaWIELKA BRYTANIA / hrabstwo Cambridge / miasteczko Ely / Ely- Anglia

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl