Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Alicante-Costa Blanca > HISZPANIA


Andy10 Andy10 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie HISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaWitam Globtroterow zapraszam Was na krotki spacer po Alicante, miasto leży u stóp skalistej góry, na której wznosi się starożytna twierdza Castillo de Santa Bárbara z której można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na miasto i port. Góra ze wznoszącą się na niej twierdzą to swoista wizytówka historycznego Alicante- w kolejnych dniach pokaze kilkanascie zdjęć z twierdzy na która musialem się wdrapać mimo upalu , zapraszam…

Przez ponad pięćset lat, w czasach średniowiecza, znajdowało się w rękach Maurów (w latach 718 do 1250 )by później przechodzić kolejno we władanie książąt kastylijskich, aragońskich, a także Francuzów . Alicante liczy sobie obecnie ok 330 tys. mieszkańców . W Alicante lata są bardzo upalne, ale za to zimy łagodne. Na klimat wpływa morska bryza . Latem temperatury dochodzą do 40˚C, natomiast zimą nie spadają poniżej 10˚C a często zdarza się , ze w grudniu temperatury oscylują pomiędzy 17 a 23 stopnie . Nazwa miasta pochodzi z jezyka arabskiego i oznacza zrodlo swiatla , miasto Alicante to jedno z centrow turystycznych Bialego Wybrzeża (Costa Blanca) oraz wazny port w południowo wschodniej Hiszpanii
Miasto szczyci się cudownymi parkami, piękną mariną, bogatą i ciekawą infrastrukturą, fontannami prawie na każdym rondzie. Miejska plaza San Juan de Alicante jest czysta ,zadbana i można tam spotkać międzynarodowe towarzystwo , w budkach obok plazy sprzedają pyszne lody-potwierdzam.
W scislym centrum znajduje się gesta platanina pięknych wąskich uliczek wiodących do starego rynku (Casco Antiguo) , obrzeza miasta to bloki z lat 70 -tych ubiegłego wieku
Alicante to ladne miasto, znajdziecie tam wiele interesujących miejsc, wartych zobaczenia, kilka z nich wymienie :

Barrio de Cruz – stara dzielnica, znajduje się tu XIV-wieczny kościół Basílica de Santa María To najstarszy kościół i jedna z największych atrakcji Alicante. Został wzniesiony w miejscu dawnego, największego w mieście, meczetu w okresie pomiędzy XIV w. a XVI wiekiem. W barokowej fasadzie bazyliki wyróżniają się dwie asymetryczne wieże - jedna pochodząca z XIV w., zaś druga z XVIII wieku. Wnętrze kościoła to w praktycznie w całości styl gotycki. Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim: XVIII-wieczny główny ołtarz, imponująca chrzcielnica z XVI wieku oraz barokowe organy z 1653 roku.

Concatedral de San Nicolás de Bari - Katedra, która została przekształcona z dawnego meczetu w chrześcijański kościół przez króla Alfonsa X w 1662 roku, wzniesiona według projektu hiszpańskiego architekta Juana de Herrera.
Ayuntamiento – ratusz zaprojektowany przez architekta Lorenzo Chápuli, wybudowany w miejscu starego ratusza i ukończony w 1760. Stanowi on doskonały przykład architektury barokowej.

Teatro Principal (Teatr w Alicante), został on wybudowany w połowie XIX wieku według projektu architekta z Alicante - Emilio Jover Pierróna i po raz pierwszy otwarty 25 września 1847 roku. W budynku tym wyróżnia się przede wszystkim główna fasada z sześcioma kolumnami. We wnętrzu utrzymana jest tradycyjna konwencja włoska. Wyróżniamy tu podział na przedsionek, audytorium w kształcie podkowy oraz scenę.

Explanada de España - szeroka promenada nadmorska z charakterystyczną nawierzchnią z kostki.

Parque de Canalejas - park, który usytuowany jest na skraju Explanada de España, w bezpośrednim sąsiedztwie morza.

Parque de El Palmeral - usytuowany jest na obrzeżach południowej części Alicante, znajduje się w nim wiele palmowych drzew oraz innych okazów reprezentujących tutejszą roślinność, ponadto liczne znajdują się tu kaskady wodne i jezioro.

Kościół i klasztor Kapucynów.

Zabytkowa hala targowa.

Plaza de Torros (arena walk byków).

Muzea: Museo de Arte de Siglo XX (Muzeum Sztuki XX wieku) – eksponowane są tu głównie dzieła hiszpańskich artystów takich jak: Joan Miró, Pablo Picasso, czy Salvador Dalí.
Museo de Belenes , Museo de la Asegurada, Museo de las Hogueras , Museo Taurino

Plaże: Playa del Saladar ,Playa del Postiguet ,Playa de San Juan

Krotko o historii tego miasta Alicante to miasto z niezwykle bogatą i długą historią. Najwcześniejsze archeologiczne znaleziska pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, a najstarsze ślady osadnictwa zostały odnalezione na zboczach wzniesienia Monte Benacantil. Od III w. p.n.e. tereny te były zasiedlane przez kolonistów fenickich i greckich. W drugiej połowie III wieku p.n.e. wódz kartagiński Hamilkar Barkas wzniósł ogromną twierdzę Acra Leuca w dosłownym znaczeniu "biała twierdza", wokół której rozwinęła się jedna z ważniejszych osad kartagińskich w Hiszpanii. Od ok. I w. p.n.e. miasto pozostawało pod panowaniem Rzymian, a w VIII wieku przeszło w ręce Maurów. Znane było wówczas pod nazwą Vila Vella. W połowie XIII wieku, miasto zostało przejęte przez kastylijskiego króla Alfonso X, a w kilka lat później włączone do Królestwa Walencji. W wieku XV Alicante otrzymało status miejski. Miasto w bardzo szybkim czasie rozwinęło się i stało głównym punktem handlowym na Morzu Śródziemnym, skąd eksportowano ryż, wino, oliwę z oliwek, pomarańcze i wełnę. W późniejszych latach było kilkukrotnie oblegane przez Francuzów (1709 i 1812), w 1873 r. tereny te zostały zajęte przez federalistów. Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936 - 1939) Alicante należało do bastionów Republiki. Pierwsze 20 lat pod dyktaturą generała Franco były bardzo ciężkie dla miasta i jego mieszkańców, jednak zmieniło się to na przełomie lat 1950 – 1960, kiedy zostało przekształcone w miasto typowo turystyczne. Pojawiły się pierwsze hotele, restauracje, bary i punkty usługowe nastawione na przyjezdnych, uruchomiono nowe lotnisko El Altet. W ciągu zaledwie kilku lat została stworzona cała infrastruktura turystyczna i, co widać obecnie, miasto jest doskonale przygotowane na przyjęcie ogromnej ilości odwiedzających.


Mogę Wam smialo polecić wizyte w tym miescie , pozdrawiam z deszczowej Anglii , Andy

Zdjęcia

HISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaHISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaHISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaHISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaHISZPANIA / Srodkowa Hiszpania (Walencja) / miasto Alicante / Alicante-HiszpaniaHISZPANIA / Srodkowo-Wschodnia Hiszpania / Zamek sw  Barbary / AlicanteHISZPANIA / Srodkowo-Wschodnia Hiszpania / Zamek sw  Barbary / Alicante HISZPANIA / Srodkowo-Wschodnia Hiszpania / Zamek sw  Barbary / Alicante HISZPANIA / Srodkowo-Wschodnia Hiszpania / Zamek sw  Barbary / Alicante HISZPANIA / Srodkowo-Wschodnia Hiszpania / Zamek sw  Barbary / Alicante

Dodane komentarze

mmaJola dołączył
11.01.2018

mmaJola 2018-01-19 08:04:07

Dziekuje za informacje. Bardzo mi sie przydadza w czasie zwiedzania. Pozdrawiam.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl