Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Trzykomorowa śluza Gatun > PANAMA


gastropoda gastropoda Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie PANAMA / Strefa kanału / Gatun / Śluza GatunO przyjaznej policji panamskiej i trochę informacji o śluzie.

Do śluzy Gatun przybywam za późno, taras widokowy jest już zamknięty. Szukając noclegu trafiam na byłe osiedle pracowników z USA. Pięknie wystrzyżona trawa, ładne, białe drewniane domy na pagórkach wśród rzadkich starych drzew – wszystko puste. Dostrzegam jednostkę straży pożarnej i uzyskuję zgodę na rozbicie namiotu. Miejsce jest idealne, niestety w trakcie rozbijania namiotu zjawia się ochrona kanału i zakazuje obozowania – poza godzinami zwiedzania w strefie kanału nikomu obcemu nie wolno przebywać. Nie pomagają ani moje prośby, ani wstawienie się strażaków. Jestem w sytuacji patowej. Jest ciemno, a do najbliższej osady jest kilkanaście kilometrów. Widzę, że i ochroniarze nie bardzo wiedzą co ze mną począć i wydaje się jakby się wahali i w końcu chcieli przymknąć oko na moje obozowanie. Na to przyjeżdża szef ochrony i wzywa telefonicznie policję. Po kilkunastu minutach nadjeżdża samochód terenowy i wyskakuje z niego suchy, wysokiej rangi oficer policji, bo wszyscy stają przed nim na baczność, a on głośno wszystkich sztorcuje. Zastanawiam się, co ze mną będzie, ale po wyładowaniu złości szef policji podchodzi do mnie i spokojnie wysłuchawszy moich tłumaczeń proponuje nocleg w pobliżu jednostki policji. Posterunek policji jest na obrzeżu małej osady. Nie ma tu sklepów, a ja jestem głodny, więc szef zawozi mnie do supermarketu w Colon, gdzie robię zakupy. Szef policji okazuje się bardzo sympatyczny i po krótkiej rozmowie proponuje mi spanie w policyjnej noclegowni.

Nie koniec miłych gestów ze strony policji, rano zostaję dowieziony w pobliże śluzy. Jest pochmurno i parno. Śluza Gatun to największa z trzech śluz na Kanale Panamskim. Ma trzy komory, w których statki są podnoszone (lub opuszczane) o 26 m. Pracę śluzy można obserwować ze specjalnej platformy dla turystów. Wstęp jest bezpłatny, a informacje o śluzie przekazuje przewodnik raz po angielsku, raz po hiszpańsku. Za przepłynięcie kanału opłata jest uzależniona od tonażu, bądź liczby pasażerów. Przeciętnie statek płaci od 60 000 do 70 000 usd i płaci albo gotówką, albo przelewem – kredytu nie udziela się. Rekordzista zapłacił w 2001 roku ponad 226 000 usd. Najmniejszą opłatę wniósł pewien mężczyzna w 1928 roku przepływając kanał wpław, zapłacił 0,36 usd. Przy obsłudze kanału pracuje 9000 pracowników. Rocznie przepływa przez kanał ponad 15 000 jednostek. Maksymalna szerokość statku nie może przekraczać 33 m, bo śluzy mają 33,6 m szerokości. Po przeprawieniu się przez śluzę Gatun statki wpływają na sztuczne jezioro Gatun. Oprócz tego jeziora jest jeszcze jedno małe jezioro Miraflores między śluzami Pedro Miguel (już zwiedziłem) i Miraflores (jeszcze zwiedzę). Te i wiele innych informacji wysłuchuję siedząc w loży pod dachem i obserwując pracę śluzy. Napatrzywszy się wystarczająco na statki ciągnięte przez małe lokomotywy spalinowe (produkcja japońska skonstruowana specjalnie dla potrzeb kanału panamskiego; jedna sztuka kosztuje ponad 5 mln usd), a później spuszczane lub podnoszone szybko wpływającą lub wypływającą wodą ze śluzy wracam do Colon.


Tylko ptactwo wodne i ryby nie płacą za korzystanie z tej drogi wodnej.

Zdjęcia

PANAMA / Strefa kanału / Gatun / Śluza Gatun

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl