Przewodniki

PANAMA - przewodnik, porady, informacje

kontynent:

Ameryka ŚrodkowaPANAMA
PANAMA
(Republika Panamy)
Stolica: Panama
Waluta: balboa (PAB), 1 PAB = 100 centavos;
Język urzędowy: hiszpański
Inne języki: angielski  

PANAMA


Ważne informacje dla podróżnych z Polski:

WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym między Polską a Panamą. Zgodnie z nią obywatele polscy mający ważne paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 90 dni bez wiz. Każdy przyjeżdżający do Panamy ma obowiązek posiadania minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna może skrócić dozwolony pobyt cudzoziemca w Panamie do mniej niż 90 dni. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

PRZEPISY CELNE
Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

PRZEPISY PRAWNE
Posiadanie, przemyt, produkcja  i handel narkotykami są bardzo surowo karane.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Nie ma obowiązku szczepień. W ostatnim okresie, zwłaszcza w prowincjach północno-zachodnich, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi - chorób przenoszonych przez komary. Niektóre kraje Ameryki Łacińskiej, np. Brazylia, żądają ostatnio, aby osoby podróżujące z Panamy miały aktualne szczepienie przeciw żółtej febrze.Wizyta u lekarza kosztuje od 30 do 100 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD. Prywatne usługi medyczne w stolicy utrzymują się na niezłym poziomie. W innych miejscowościach pozostawiają bardzo wiele do życzenia.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Wymagane jest międzynarodowe lub miejscowe prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Szczególną ostrożność powinni zachowywać na ulicach piesi. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierowców go nie ma. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.

BEZPIECZEŃSTWO
W  stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych - Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niezwykle niebezpieczny jest pas graniczący z Kolumbią (prowincja Darién), gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.

OBYCZAJE
Zwyczaje w Panamie nie odbiegają zasadniczo od norm amerykańskich i europejskich.

KLIMAT
Tropikalny z temperaturami średniorocznymi ok. 27 st. C. W stolicy temperatura osiąga niejednokrotnie ponad 30 st. Pora deszczowa trwa od kwietnia do grudnia.PRZYDATNE INFORMACJE:
Odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.
W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.
System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce.
Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele (są jednak zamknięte w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych.
Energia elektryczna 110 V/60 Hz 

 


Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Polsce:

Brak placówki dyplomatycznej.

Polskie placówki dyplomatyczne i konsularne:

PANAMA - galerie i zdjęcia z podróży

PANAMA / Bocas del Toro / Isla Bastimentos / nuda na Karaibach...PANAMA / San Blas / cayos holandeses / San Blas1PANAMA / san blas / san blas / Indianka KunaPANAMA / Kuna Yala / San Blas / Isla Diablo - San BlasPANAMA / Panama City / Amador Causeway / Na posterunku...PANAMA / - / Kanał panamski / Statek oceaniczny na śluziePANAMA / Panama / San Blas Islands / PanamaPANAMA / - / Farallon / Tylko pluskwiak!?PANAMA / - / Panama / Panama CityPANAMA / Nad Pacyfikiem / Kanał Panamski, Miraflores / Kanał Panamski, MirafloresPANAMA / Zatoka Panamska / Panama City / Panama CityPANAMA / - / Ameryka  Srodkowa / Panorama  Panama CityPANAMA / Bocas del toro / Bocas Town / KaraibyPANAMA / San Blas / cayos holandeses / San Blas2PANAMA / Kuna Yala / San Blas / Najpiękniejsza plaża San BlasPANAMA / brak / Panama City / Parada z okazji Dnia Niepodległości 3PANAMA / Summit / Botanical Garden / Ptasi symbol PanamyPANAMA / Summit / Botanical Garden / Zielono mi ...PANAMA / San Blas Islands - Kuna Yala / okolice Rio Sidra / Kuna Yala 3PANAMA / Gamboa / brak / Zielono mi ...

PANAMA - forum, opinie, porady i informacje

temat kraj autor odp. data
Przejście przez przesmyk Darien PANAMA 2249 25-12-19
Panama na własną rękę - właśnie wróciłem PANAMA 3095 10-09-19
Panama - Kostaryka - 3 tygodnie PANAMA 1267 12-01-18
10 highlightów Panamy PANAMA 2567 29-06-17
Informacje na temat emigracji do Panamy potrzebne PANAMA 6494 19-02-17
Pobyt Stały w Panamie, bądź innym kraju Ameryk Południowej i Środkowej PANAMA 3386 10-07-16
Ameryka Środkowa: Panama, Kostaryka, Nikaragua PANAMA 7921 04-05-16
Grupy etniczne w Panamie PANAMA 2805 28-12-15
Kuna Yala PANAMA 4145 20-12-15
Szczepienia PANAMA 3655 02-11-15
Panama w 10 dni PANAMA 5001 26-04-15
Samochodem z Panamy do Kolumbi PANAMA 4260 15-12-14
Wyspy Sam Blas- relacja PANAMA 4475 21-07-14
Panama - ceny i transport PANAMA 3415 12-06-14
prom Panama-Wenezuela PANAMA 3156 16-12-09
2 tygodnie w Panamie PANAMA 4031 26-12-08
Ameryka środkowa PANAMA 2007 10-12-08
Visa Electron w Panamie PANAMA 1959 30-08-07
Jak dostac sie z Am. Sr. do Pd, czy ktos moze wie? PANAMA 2491 12-01-06
Jak tanio dolecieć PANAMA 2
RYŻ PANAMA 2

PANAMA - artykuły i relacje z podróży

PANAMA / Chiriqui / David / Wulkan Barú
2015-11-07
emerytkawpodrozy

kraje: PANAMA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 3073
liczba komentarzy: 0

David i Boquete – bo Panama to nie tylko Ciudad de Panamá

Ktoś kiedyś powiedział, że Panama zasługuje na wizytę dłuższą niż tygodniową, ale lektura przewodników po krajach Ameryki Środkowej skłoniła naszego autora do odwiedzenia krajów sąsiednich. Poczytajcie o wrażeniach!

Czytaj więcej

CHILE / Puerto Natales / Torres del Paine / Na szlaku w Torres del Paine
2015-03-24
TheTravelingTree

kraje: WENEZUELA, SALWADOR, CHILE, KOSTARYKA, HONDURAS, NIKARAGUA, BELIZE, GWATEMALA, MEKSYK, ARGENTYNA, PANAMA, BRAZYLIA, PERU, URUGWAJ, PARAGWAJ, BOLIWIA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 7676
liczba komentarzy: 0

Wędrowne Drzewo w podróży przez Ameryki

Podróż, w którą wybraliśmy we wrześniu 2014 i która trwa po dzień dzisiejszy, była owocem wielu przemyśleń i marzeń, jakie mieliśmy w głowach, odkąd tylko pamiętamy. Marzyło nam się jechać w świat na dłużej, krótkie urlopy w pracy zaostrzały tylko nasz apetyt na więcej; chcieliśmy po prostu nauczyć się żyć w drodze. Zakasaliśmy więc rękawy i wzięliśmy się za oszczędzanie- tym łatwiejsze, że udało nam się emigrować do bogatej Szwajcarii. Wygodne życie też uzależnia, wierzcie bądź nie, jednak nasze dusze włóczęgów nie dały się zamknąć w ryzach spokojnego i poukładanego życia od pierwszego do pierwszego. Rzuciliśmy pracę, postaraliśmy się o pozwolenie na nauczanie naszego pierwszaka w drodze, spakowaliśmy trzy plecaki i polecieliśmy do Ameryki Północnej- do Meksyku.

Czytaj więcej

POLSKA / Kamień Pomorski / Kamień Pomorski / logo
2014-01-16
wewnetrznawolnosc

kraje: PERU, EKWADOR, KOLUMBIA, PANAMA, KOSTARYKA, NIKARAGUA, HONDURAS, GWATEMALA, BELIZE, MEKSYK, USA, KANADA, ALASKA, BOLIWIA, CHILE, ARGENTYNA
zawartość: zdjęcia
liczba odwiedzin: 4587
liczba komentarzy: 0

W Pogoni za Wewnętrzną Wolnością

Kolejna wyprawa pod patronatem Globtrotera! Tym razem trzymamy kciuki za śmiałka, który podjął się samotnej wyprawy rowerowej autostradą panamerykańską. 15 krajów - ok 26000 km :-)

Czytaj więcej

PANAMA / Strefa kanału / Gatun / Śluza Gatun
2012-07-23
gastropoda

kraje: PANAMA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia
liczba odwiedzin: 3286
liczba komentarzy: 0

Trzykomorowa śluza Gatun

O przyjaznej policji panamskiej i trochę informacji o śluzie.

Czytaj więcej

CHILE / północne Chile / Atacama / We dwoje na pustyni...
2004-07-20
kinga_freespirit

kraje: ALASKA, ARGENTYNA, MYANMAR, CHINY, GWATEMALA, JAPONIA, KOLUMBIA, KANADA, MEKSYK, BRAZYLIA, INDIE, AUSTRALIA, CHILE, NOWA ZELANDIA, TAJWAN, WIETNAM, NEPAL, PARAGWAJ, TAJLANDIA, WENEZUELA, PANAMA, BELIZE, PERU, EKWADOR, BOLIWIA
zawartość: inf.praktczne, droga na miejsce, proga powrotna, zdjęcia, linki
liczba odwiedzin: 49676
liczba komentarzy: 21

Autostopem dookoła świata!!

Bilet w jedną stronę, dwa plecaki, kilkaset dolarów, niewiele planów i dużo marzeń. Tyle mieliśmy ze sobą, kiedy w październiku 1998 wylądowaliśmy w Nowym Jorku. Wiedzieliśmy jedno - chcemy przejechać świat dookoła. Po 6 latach wrócili do polski, napisali książkę i...planuja znowu wyruszyć.

Czytaj więcej

Komentarze mogą być dodawane przez zarejestrowanych użytkowników.

Dodaj komentarz

Komentarze

Troche tu nieaktualnych danych jest. Opłata lotniskowa to 20 $ a od 1 stycznia 2010 - 40 $ Prawo jazdy - do 6 miesiecy od wjazdu do Panamy można sie posługiwać polskim Prawem Jazdy. Od 2007 wprowadzono obowiazkowe OC dla posiadaczy aut co nie oznacza , że w razie stłuczki można szybko i skutecznie odzyskać kase za szkodę , wiec lepeij uważać ! Casco Viejo nie jest bardziej niebezpeiczne od innych dzielnic. Banki dużo i pracuja już dłużej i jest masa bankomatów obslugująych wiekszośc kart kredytowych . Uwaga sporo sie muszą naszukać bankomatu posiadacze karty "american express" Centra handlowe pracuja 7 dni w tygodniu średnio do 20.00, można też znaleść markety pracujące 24/7 np sieci "REY" Placówki dyplomatyczne . No tu mamy największe zmiany ! Mamy w Polsce od trzech lat Ambasadę Panamy natomiast dzieki ministrowi Sikorskiemu nie mamy juz od dwuch lat Ambasady RP w Panamie. Najbliższa w Bogocie . Konsulat Honorowy RP w Colon niezmienny !

2009-11-04 03:25:13 Grzegorz Klimiuk

Strefa Globtrotera

Najaktywniejsi Użytkownicy

Nowi użytkownicy

Nowości

04-18
Wyspa Świętego Tomasza - gdzie to jest?

Państwo Wyspy Świętego Tomasza i Książęca to jedno z nieczęsto odwiedzanych przez turystów miejsc. Niemal każdy z rankingów popularności turystycznej lokuje ten kraj wśród 10 najrzadziej odwiedzanych. Czego więc można się spodziewać po największej wyspie kraju położonego w Zatoce Gwinejskiej?

04-15
Podróż w czasach zarazy

Kiedy pierwszy raz byłem na pustyni w Jordanii, zastanawiałem się, jak tam można żyć. Z czasem, gdy odwiedziłem Gobi, Saharę, pustynię Judzką w Izraelu, z przyjemnością zacząłem odkrywać subtelny urok pustynnych krajobrazów.

04-05
Sedona. Katedra bez ścian...
04-01
Cataratas Iguazu w Argentynie i B...
10-25
Samochodem po Argentynie cz. II...

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl