Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Odkrywamy Białoruś - Homelszczyzna > BIAłORUś


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Architektura drewniana„Złote kółko Homelszczyzny” jest nowym produktem turystycznym, który pozwoli wszystkim chętnym zwiedzić obwód i poznać jego zabytki. Trasy „Złotego kółka” przechodzą przez miasta Homel, Wietka, Czeczersk, Łojew, Mozyr, Turów, wsie: Jurowicze i Czerwony Brzeg. Na amatorów wycieczek zorganizowanych i turystyki aktywnej czeka wiele interesujących tras z Homla, m.in.: „Białoruskie koło” - Homel – Turów – Pińsk – Nieśwież – Połock – Witebsk; „Koło słowiańskie” – Homel – Briańsk – Czernihów.

Obwód Homelski, znajdujący się na południowym wschodzie Białorusi, graniczy z obwodem Brańskim (Rosja), Kijowskim i Chernihowskim (Ukraina). Zajmuje 40,4 tys. km i jest drugim co do wielkości w Białorusi. Przez Homelszczyznę przechodzą główne magistrale tranzytowe: Moskwa- Brześć, Sankt-Petersburg-Odessa, Wilnia-Odessa. Jedną trzecią część Homelszczyzny pokrywają lasy, a jej wielkie rzeki: Dniepr, Soż, Berezyna i Prypeć są ważnymi arteriami wodnymi Białorusi. W źródłach pisemnych miasta Turów i Mozyr po raz pierwszy pojawiają się w wieku X-XI. Na ziemi homelskiej zostało utworzone jedno z pierwszych księstw wschodniosłowiańskich – Turowskie. W dobie średniowiecza Homelszczyzna wchodziła w skład Wielkiego Księstwa Litewskiego, a od roku 1569 – do Rzeczpospolitej. W tym czasie w miastach i miasteczkach powstawały zamki warowne, region rozwijał się ekonomicznie. Po rozbiorach Polski Homelszczyzna znalazła się w granicach Rosji. Obwód Homelski – to kącik ziemi białoruskiej, gdzie starożytna historia i nowoczesność uzupełniają się. Potencjał przemysłowy i życzliwość mieszkańców powinien przyciągać uwagę zagranicznych inwestorów i turystów. „Złote kółko Homelszczyzny” jest nowym produktem turystycznym, który pozwoli wszystkim chętnym zwiedzić obwód i poznać jego zabytki. Trasy „Złotego kółka” przechodzą przez miasta Homel, Wietka, Czeczersk, Łojew, Mozyr, Turów, wsie: Jurowicze i Czerwony Brzeg. Na amatorów wycieczek zorganizowanych i turystyki aktywnej czeka wiele interesujących tras z Homla, m.in.: „Białoruskie koło” - Homel – Turów – Pińsk – Nieśwież – Połock – Witebsk; „Koło słowiańskie” – Homel – Briańsk – Czernihów. Szczegółową informację o obwodzie Homelskim i trasach turystycznych znajdziemy na stronach: www.gomel-region.by, www.gomeltour.com, www.belarustourism.by
Amatorom ekologicznych wycieczek i spotkania z naturą warto polecić Prypecki Park Narodowy, nazywany często „Płucami Europy”. Jego obszar zajmujący ponad 83 tys. hektarów (64 km z zachodu na wschód i 27 km z północy na południe), jest królestwem rozlewisk, zalewów i lasów. W lasach spotkamy żubry, dziki, łosie i jelenie. Obok znajduje się bezpłatny parking, miejsce na ognisko i łaźnia. Za dodatkową opłatą proponowane jest całodzienne wyżywienie z potrawami tradycyjnymi białoruskiego Polesia (pierogi, draniki), lub potrawy firmowe parku, jak: ryba faszerowana, bądź dziczyzna. W okolicach Prypeci możemy też wynająć pokoje w domku „Kabaczok”, do 20 osób, oraz „Czerecianka” nad brzegiem jeziora Czerecianka. Są tu: przystań dla łódek, łaźnia ruska nad jeziorem, miejsce na ognisko i woliera ze zwierzętami.
20 km od Mozyra w okolicy starorzecza rzeki Prypeć znajduje się gospodarstwo agroturystyczne „Pański dwór”, gotowe na przyjęcie wielbicieli turystyki ekologicznej, przejażdżek konnych, rybołówstwa i polowań. Tutaj w lasach spotkamy : rysie, wilki, borsuki i bobry. W wodach jezior i rzek zamieszkują: sumy, szczupak i okonie, a nawet czeczugi. Występuje tu 140 gatunków ptaków, co przyciąga ornitologów i miłośników przyrody. Centrum administracyjne parku znajduję się w osiedlu Turów.

Niezapomniane wrażenia pozostawia rejs spacerowy motorowcem, trasami wodnymi po rzece Prypeć, szczególnie podczas wiosennych przyborów wód, gdy Prypeć rozlewa się na szerokość 10-15 km. Na terenie rezerwatów Polesia białoruskiego popularne są też wyprawy na tratwach. Na terenie parku istnieje możliwość zakwaterowania w Turkompleksie „Laskowicze”, bądź w położonym w lesie, cztery kilometry od Prypeci ośrodku „Chłupińskaja Buda”. www.npp.by, lyaskovichi@tut.by, www.sanatorium.by, info@gomelpromstroy.by

Zdjęcia

BIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Architektura drewnianaBIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Folklor z JurewiczBIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Kościół pojezuicki w Jurewiczach w ruinieBIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Obraz Matki Bożej JurewickiejBIAłORUś / Homelszczyzna / Jurewicze / Ruiny kościoła w JurewiczachBIAłORUś / Polesie, Homelszczyzna / Mozyrz (biał. Мазыр, Mazyr)  / Cerkiew katedralna św. Archanioła MichałaBIAłORUś / Polesie, Homelszczyzna / Mozyrz (biał. Мазыр, Mazyr)  / Cerkiew katedralna św. Archanioła Michała, wnętrzeBIAłORUś / Polesie, Homelszczyzna / Mozyrz (biał. Мазыр, Mazyr)  / IntencjeBIAłORUś / Polesie, Homelszczyzna / Pański dwór / Chatka na nóżkach

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl