Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

KONKURS Seszele - tam, gdzie słowo „piękno” nabiera zupełnie nowego znaczenia > SESZELE


naru1989 naru1989 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie SESZELE / - / Praslin / Anse LAzioMarzącym o odpoczynku polecamy kolejną konkursową relację z podróży po Seszelach: Mahe/Praslin/La Digue/Bird Island.

Każdy z nas marzy o miejscu, w które mógłby uciec od codziennych problemów, odciąć się od rzeczywistości i poczuć się jak w raju…
Dla każdego ten „raj” ma zupełnie inne znaczenie-dla jednych jest to dziewicza plaża na Galapagos, dla drugich surowe oblicze Himalajów, a jeszcze dla innych- polska, kaszubska wieś. Jest jednak jedna rzecz, która łączy wszystkie te miejsca- są one magiczne, dodają energii i czujemy się w nich jakoś inaczej… lepiej.
Ja również mam swój raj-miejsce, które zawsze wywołuje we mnie niesamowicie ciepłe wspomnienia i chęć powrotu…
Seszele-tak brzmi synonim mojego El dorado.

Zdjęcia: MAhe, MAhe, Seychelles, SESZELE
MAhe, MAhe, Seychelles, SESZELEArchipelag Seszeli położony jest na Oceanie Indyjskim, 200km na północy-wschód od Madagaskaru i jednocześnie około 2000 km na wschód od stałego lądu-Kenii. Składa się na niego 115 wysp-zarówno granitowych, z którymi jest najczęściej kojarzony, jak również koralowych - o których prawie w ogóle się nie mówi.
Seszele zostały odkryte przez francuskich żeglarzy, którzy jako pierwsi założyli tam kolonie (1742r.). następni byli Brytyjczycy… i w końcu- w 1976 r. Seszele uzyskały niepodległość-jest to więc bardzo młode państwo. Choć czasy kolonializmu dawno się skończyły, to na każdym kroku widać jego pozostałości-włada się tutaj biegle trzema językami urzędowymi: angielskim, francuskim i creolskim (pomieszanie z pogmatwaniem języka francuskiego i „afrykańskiego”), na drogach widać lewostronny ruch (co wcale nie ułatwia zwiedzania na własną rękę ;)), prawo seszelskie w dużej mierze opiera się na prawie brytyjskim.
Wszystkie wyspy mają jedynie 100 000 mieszkańców-dla porównania-tylko liczba ludności Wrocławia to ok. 700 000. Większość ludzi to bardzo wierzący katolicy (w niedziele i święta kościoły niemal pękają w szwach). Na ulicach spotkać można Hindusów, Francuzów oraz Kenijczyków.
Niemal wszystkie wyspy (prócz tej, na której jest więzienie) są bardzo bezpieczne- oczywiście zdarzają się niewielkie kradzieże- jak wszędzie, jednak człowiek bez obaw może wyjść wieczorem na plażę, zostawić otwarte auto ( hm… może dlatego, że nie sposób go sprzedać „bez rozgłosu” na wyspie liczącej max. 40 km2), za gwałt można dostać 25 lat więzienia, a za narkotyki dożywocie! Dożywocie na rajskiej, prywatnej wyspie… gdzie przestępcy tworzą wielką rodzinę, swój czas spędzają na wędkowaniu i kontemplacji… (dokładnie taki opis usłyszałam od lokalnych ludzi)… cóż… tak czy inaczej-nie namawiam do przestępstw na Seszelach-szybciej może się to skończyć deportacją do kraju niż na rajską wyspę.
Każdy, kto kiedykolwiek myślał o wyjeździe na Seszele, przy pierwszych przeszukiwaniach Internetu, zwrócił uwagę na trzy najpopularniejsze wyspy: Mahe (największa wyspa z międzynarodowym lotniskiem), Praslin (popularna ze względu na rzekomo najpiękniejszą plażę Anse Lazio) oraz La Digue (każdy chce zobaczyć przepiękne, granitowe wybrzeże na plaży Anse d'Argent). Rzeczywiście ,wyspy te są piękne-niewiele czasu trzeba, by się w nich zakochać…ale…. niestety nikt nie pamięta o równie pięknych, typowo koralowych wysepkach (może dlatego, że to Malediwy zostały nimi okrzyknięte..hm.. a przecież na Seszelach wcale nie jest gorzej).
I w tym oto miejscu gorąco zachęcam do odwiedzania koralowych wysepek Seszeli.

Zdjęcia: Denis Private Island, Inner Islands, nie zawsze świeci słońce..., SESZELE
Denis Private Island, Inner Islands, nie zawsze świeci słońce..., SESZELE


Zdjęcia: Praslin, Praslin, konkurs, SESZELE
Praslin, Praslin, konkurs, SESZELE


Zdjęcia: .., Denis Private Island, konkurs, SESZELE
.., Denis Private Island, konkurs, SESZELEMahe

Jest to największa i tym samym najbardziej zaludniona wyspa Seszeli. Tutaj znajdziemy międzynarodowe lotnisko, stolicę Victoria oraz największą bazę hoteli. Wiele osób myśli, że skoro na wyspie znajdują się największe miasta, to na pewno nie ma tam pięknych, bezludnych plaż…I tutaj wielkie zaskoczenie.. gdyż na Mahe możemy zobaczyć naprawdę cudowne plaże, często zupełnie puste. Trzeba jedynie wiedzieć gdzie szukać.
Najbardziej popularną i zarazem najbardziej tłoczną plażą jest Beau Vallon (północna część wyspy). Ja jednak zachęcam do wynajęcia autka i objechania całej wyspy dookoła-wtedy zobaczymy prawdziwą Mahe.

Zdjęcia: St Anne MArine National PArk, Mahe, z lotu ptaka.. konkurs, SESZELE
St Anne MArine National PArk, Mahe, z lotu ptaka.. konkurs, SESZELE


Zdjęcia: Mahe, bezludna wyspa, SESZELE
Mahe, bezludna wyspa, SESZELEPraslin

Druga, najbardziej popularna wyspa Seszeli. Na pewno mniej zatłoczone drogi niż na Mahe, od razu można zauważyć, że życie płynie tutaj nieco wolniej. Dookoła wysepki wyrastają przepiękne resorty, które nie wychodzą poza wysokość lokalnej roślinności. Brak tutaj olbrzymich, 10-piętrowych hoteli, co oczywiście jest atutem całego archipelagu.
Na Praslin trzeba zobaczyć plażę Anse Lazio, która została okrzyknięta najpiękniejszą na świecie… czy aby na pewno tak jest? Hm.. kwestia gustu…. Choć oczywiście nie można powiedzieć, że plaża ta nie ma w sobie czegoś magicznego i pięknego- na mnie jednak większe wrażenie zrobiła jej „sąsiadka”-Anse Georgette, znajdująca się przy hotelu Lemuria. Co ciekawe-wszystkie plaże Seszeli są publiczne - żaden hotelowy strażnik na pewno nas z nich nie przegoni :) nawet na prywatnych wyspach!(pamiętając jednak, że nie możemy przekroczyć umownej granicy plaża/resort).
Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz- będąc na Praslin trzeba zobaczyć największe kokosy na świecie-Coco de Mer (występują one jedynie na tej wyspie).

Zdjęcia: Praslin, Anse LAzio, SESZELE
Praslin, Anse LAzio, SESZELE


Zdjęcia: Praslin, Praslin, plaza..., SESZELE
Praslin, Praslin, plaza..., SESZELE


Zdjęcia: MAhe, Inner Islands, MAhe, SESZELE
MAhe, Inner Islands, MAhe, SESZELE


Zdjęcia: Praslin, Inner Islands, hotelik, SESZELE
Praslin, Inner Islands, hotelik, SESZELE


Zdjęcia: Anse..., Praslin, Gdzieś na Oceanie Indyjskim - konkurs, SESZELE
Anse..., Praslin, Gdzieś na Oceanie Indyjskim - konkurs, SESZELE


Zdjęcia: Praslin, cd.., SESZELE
Praslin, cd.., SESZELE


Zdjęcia: Praslin, Anse Lazio, SESZELE
Praslin, Anse Lazio, SESZELELa Digue

Na La Digue możemy dopłynąć promem z Praslin (ok. 10-15 min.). Jeszcze do niedawna nie było tam żadnych samochodów.. jednak turyści zrobili swoje- wzrosło zapotrzebowanie na taxi… i tak oto na malutkiej wysepce o powierzchni 10km2 śmigają auta. Niemniej jednak większość turystów, która przyjeżdża tu jedynie na 1 dzień, preferuje wypożyczenie rowerów- co oczywiście ma sens.
Będąc pierwszy raz na wyspie obeszliśmy ją pieszo ( kilka godzin), trzeba jednak pamiętać, że ostatni odcinek, gdzie droga utwardzona się urywa, prowadzi przez naprawdę skaliste tereny, w których można się bardzo szybko zgubić ( z doświadczenia wiem, że to nic przyjemnego….z pominięciem pięknych widoków, które towarzyszą człowiekowi cały czas…;)).
Kolejnym razem jeździliśmy rowerami i również było ok. Także dla każdego coś się znajdzie .
Wspomniałam wcześniej o tym, ze na Seszelach wszystkie plaże są publiczne… właśnie przypomniało mi się, że prawie wszystkie :D- jedyna plaża, gdzie za wstęp trzeba było płacić była Anse Source d'Argent (ok. 25zł). Nie muszę chyba pisać, że „odpuścić” sobie tą plażę to tak samo jak pojechać do Paryża i nie zobaczyć wieży Eiffla. Zanim dojdziemy do plaży mijamy różne plantacje m.in. wanilii.

Zdjęcia: beach, Anse d\'Argent, la digue, SESZELE
beach, Anse d\\\'Argent, la digue, SESZELE


Zdjęcia: beach, Anse d'Argent, La digue, SESZELE
beach, Anse d'Argent, La digue, SESZELE


Zdjęcia: beach, Anse d'Argent, La digue, SESZELE
beach, Anse d'Argent, La digue, SESZELEBird Island

Malutka, koralowa wysepka, na którą można dostać się a) promem, b)samolotem (20min). Swoją nazwę wzięła od milionów ptaków, które przylatują tutaj pod koniec maja, w celu powiększenia swoich ptasich rodzinek- w tym okresie wyspa jest zamknięta dla turystów.
Na Bird Island bylam w marcu…. Ptaków było sporo… mogę sobie jedynie wyobrazić jak to wygląda w maju…
Na całej wyspie jest tylko jeden hotel + kilka prywatnych kwater. Wszystko kręci się wokół ptaków ;) Nie można zapalać światła w nocy, nie ma żadnych lamp prowadzących do restauracji (przy zameldowaniu każdy dostaje swoją latarkę).
Jeśli chodzi o same plaże to tak pięknie-szerokiej, białej plaży jeszcze nie widziałam. Ach… i te tłumy… obchodząc wyspę dookoła (ok. 3h z przystankami na zdjęcia/muszle itp.) minęliśmy może 3 osoby :). To się nazywa bezludna plaża!

Zdjęcia: Bird Island, Seychelles 2013, SESZELE
Bird Island, Seychelles 2013, SESZELE


Zdjęcia: Denis Island, Denis Island, konkurs, SESZELE
Denis Island, Denis Island, konkurs, SESZELE

Zdjęcia

SESZELE / - / Praslin / Anse LAzioSESZELE / Mahe / St Anne MArine National PArk / z lotu ptaka.. konkursSESZELE / - / Bird Island / Seychelles 2013SESZELE / MAhe / MAhe / SeychellesSESZELE / Praslin / Praslin / plaza...SESZELE / Inner Islands / Denis Private Island / nie zawsze świeci słońce...SESZELE / Inner Islands / MAhe / MAheSESZELE / Denis Island / Denis Island / konkursSESZELE / Praslin / Praslin / konkursSESZELE / Denis Private Island / .. / konkursSESZELE / Inner Islands / Praslin / hotelikSESZELE / Praslin / Anse... / Gdzieś na Oceanie Indyjskim - konkursSESZELE / - / Praslin / cd..SESZELE / - / Mahe / bezludna wyspaSESZELE / - / Praslin / Anse LazioSESZELE / Anse d\\\'Argent / beach / la digueSESZELE / Anse d'Argent / beach / La digueSESZELE / Anse d'Argent / beach / La digue

Dodane komentarze

Awa dołączył
23.09.2014

Awa 2014-11-03 14:48:18

"Najbardziej zachęcające są piękne zdjęcia przepięknych miejsc na wyspach. Kolory i kształty tworzą niezwykłe konstelacje. Bardzo mnie zachęciłaś."

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2020 Globtroter.pl