Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Rajdy konne wyjatkąwą formą aktywnego wypoczynku > POLSKA


luasinski luasinski Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Ponoć wszystko w Polsce jest już odkryte, wszedzie byliśmy i wszędzie możemy dotrzeć, pieszo, samochodem czy rowerem. Czy na pewno? Jeździmy konno po Polsce od 2005 roku i co raz napotykamy miejsca gdzie nikt nie byl nawet od II wojny św. 60 km od Warszawy napotkaliśmy miejsce owiane tajemnicą przeszlości.

Zaczeliśmy przygodę rajdową z końmi parę lat temu, to było coś nowego, nowe doznanie i przedewszystkim powiew prawdziwej globtraterskiej przygody w nieznanym. Niby wszyskie miejsca w Polsce są już odkryte i poznane a mimo tego konno dojeżdżaliśmy do miejsc zakrytych rowerzystom czy automobilistom. Pamiętam jak pewnego popołudnia jadąc dorzeczem Pilicy dróżką leśną wjechaliśmy do wpół wymarłej wioski/osady składającej się z kilku dosłownie starych gospodarstw, gdzie zamieszkałych było tylko jedno. Przy walącej się stodole gospodarz mielił zboże sieczkarnią, z okna w obórce łeb wystawiał koń w starym zaprzęgowym typie, widać że czas się zatrzymał w okresie międzywojennym. Zawolałem dzień dobry a gospodarz zapytal czy jedziemy na Berlin czy na Moskwę. Do dziś nie wiem czy to był żart czy rzeczywiście dla niego zawierucha wojenno - powojenna jeszcze trwała. Jadąc dalej napotykaliśmy pozostałości z kamiennych obór XIX wiecznych i domów, widać że niektóre były spalone wiele lat temu. Przecież to tylko 65km od Warszawy, co innego w odludnych Bieszczadach, gdybyśmy przejeżdżali przez miejsca wysiedleń Łemków ale pod Warszawą, a tu czas jakby się zatrzymał, jakby nikt tu nie bywał od sześciesięciu conajmniej lat. Dalej, przy kolejnym skrzyżowaniu leśnych dróżek natrafiliśmy na trzy rozłożyste dęby czerwone/kanadyjskie, znowu zdziwienie. Te dęby byly zasadzone ręką ludzką, właśnie jakieś kilkadziesiąt lat temu, przez kogo i w jakim celu? Dokoła laski sosnowe bardzo licha ziemia i leśne dróżki a opodal wymarła wioska Gilówka. Jechaliśmy dalej na południe w stronę Studziannej do saktuarium matki Bożej Świętorodzinnej i tam znowu szok, pośrodku małej wioski wielka arcybarokowa Bazylika z pięknymi detalami w środku, cudownym obrazem Św. Rodziny i wotami oddawanymi przez ocalałych rycerzy powracających z niewoli tureckiej. Dojechaliśmy znowu do Pilicy i wracajac do naszej stajni w Emilinie po drodze odwiedziliśmy szaniec "Hubala". To były cały czas tereny Hubalowskie, może Gilowka zostala spacyfikowana przez niemców w odwecie za akcje mjr. Dobrzańskiego, może ktoś w czterdziestym roku zasadził te trzy dęby ku pamięci kogoś, a może zupełnie chodzi o coś innego. Rzecz w tym że znowu przy kolejnym rajdzie konnym spotkam coś niezwykłego, pewnie jakąś kolejną historię dedektywistyczno-podróżniczą i będę wiedział że tylko dzięki koniom będę w niej uczestniczył.


Rekreacyjnej jazdy konnej można nuczyć się w dwa-trzy miesiące jeżdżąc dwa razy w ciągu tygodnia awiosną, latem i jesienią będziemy wówczas gotowi do rajdow konnych. Osobiście polecam oferty rajdowe ośrodków afiliowanych przez PTTK. to rzeczywiście wyjątkowa forma podróżowania.

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl