Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Piekło południa czyli Kotlina Kłodzka. > POLSKA


Roberto Roberto Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / Kotlina Klodzka / Lasy koło Wałbrzycha / Na szlaku.Jest to moja relacja z wyprawy do Kotliny Kłodzkiej, która była częścią mojej rowerowej trasy Dookoła Polski szlakiem PTTK.

Już podczas wysiadania z pociągu zawarłem znajomość z parą z Bydgoszczy. Przybyli tutaj aby wystartować w kolejnej edycji Bike Maratonu. Spoglądam na mapkę i wspólnie udajemy się od ich kwatery w Szczawnie Zdroju. Od razu mamy na dzień dobry długi stromy podjazd. Tu niemiła niespodzianka: moja przerzutka tylna chodzi z wielkim trudem i ledwo co zmieniam biegi. Pech czy niedopatrzenie? Niedopatrzenie bo niezrobiłem przed wyprawą szczególowego przeglądu. Ale, nic to...jedziemy. Małe pytanko do tubylca i ... mamy skrut zakończony zakazem wjazdu! Ignorujemy go i zjeżdzamy pod prąd przez wspaniały park. Trochę kluczymy i rozstajemy się przed ich kwaterą. Od teraz jadę sam. Mogę się skupić na otoczeniu i samej jeżdzie. Szczawno pomijam chociaż wpadł mi w oko ładny deptak. Jadę dalej. Najbliższym celem jest zamek-pałac w Książu. Droga prowadzi 2-pasmową obwodnicą Wałbrzycha ale jest jakoś dziwnie pusta. Może wszyscy mieszkańcy są w kościele? Docieram pod zamek. Przywitał mnie duży, wiekowy i zadbany ogród pałacowy.

Opuszczam pałac i udaję się do Świdnicy. Zamierzam tam dotrzec oznakowanym Szlakiem Legionistów. Prowadzi on cały czas przez las i zagajniki w Książańskim Parku Krajobrazowym. Szlak Legionistów jest szlakiem pieszym ale i na rowerze dało radę jechać, jednak obładowanym trekingiem było dość męczące. Może kiedyś tu wrucę na fullu...?
Po drodze docieram do nieopisanych w przewodniku ruin.

Gdy po pewnym czasie wyjeżdżam na asfalt daję mocno na pedały i w mgnieniu oka docieram do Świdnicy. Tu szok...! Na jezdni są wymalowane pasy dla rowerów. Ciekawe dlaczego w tak małym mieście można bylo zrealizować potrzebę bezpiecznego poruszania się na rowerze a w Warszawie nie?

Po Świdnicy odbywam rajd po zabytkach starym mieście i rynku. Jest ładnie...
U podnóża tamy. Do tego momentu wzdłuż rzeki Bystrzycy był ruch rowerzystów niczym na trasie do Powsina.

Wzgórze Wilków czyli kwatera Hitlera położona na wysokości 655 m n.p.m.
Wzgórze Wilków. Tym razem znajduje się w tajnej fabryce rakiet V2. Ściany i sufit miały po 2 m grubości.

Dalej droga poprowadziła na pastwisko. Po sforsowaniu płotu zjechałem do obejścia z wielkim psem. Na szczęście babuszka go przytrzymała i przez ganek wydostałem się na drogę publiczną. Nie miałem pojęcia gdzie się znajduję a głupio się było pytać. Pojechałem w dół. Dopiero na skrzyżowaniu odnalazłem się.

Statystyka dnia: dystans 73,3 km; czas jazdy 6 h; prędkość średnia 12,2 km/h; prędkość max 52,2 km/h; temp min 17,6 stC; temp max 32,9 stC; nocleg na wysokości 538 m n.p.m.; awarie: regulacja linki tylnej przerzutki, obcieranie tarczy hamulcowej

Pierwszy nocleg na skraju wiejskiego boiska a dokładniej czymś co kiedyś było boiskiem.
Pobódka o szóstej na nawet wcześniej czyli przed budzikiem. W nocy było zaledwie 13,4 st C więc ciężko było wyjść ze śpiwora. Natura jednak zwyciężyła. Śniadanko i rytuał pakowania, podczas którego musiałem walczyć z licznymi ślimakami bezkorupowymi
W nocy trochę się zregenerowałem ale co z tego skoro od razu z rana musiałem się wspiąć na 650 m n.p.m.

Droga, zresztą główna i jedyna w tej wsi, była coraz węższa, tak wąska, że dla mnie jest zagadką jak mijają się na niej samochody osobowe a co dopiero dostawcze.

Zdjęcia

POLSKA / Kotlina Klodzka / Lasy koło Wałbrzycha / Na szlaku.POLSKA / Kotlina Kłodzka / Zamek Książ / Zamoek Książ

Dodane komentarze

Roberto dołączył
19.08.2007

Roberto 2009-02-14 09:24:25

To fakt. Tytuł moze być mylący...zwłaszcza dla Ciebie. Powinienem nazwać "wyprawa po Ziemi". Wówczas nie byłoby niedomówień, nieprawdaż?

foxi00 dołączył
01.08.2008

foxi00 2008-08-01 22:50:47

A zawsze sądziłem że w Kotlinie Kłodzkiejto są te miasta :Kłodzko, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, Bystrzyca czy Kudowa. Ale żeby Świdnica była w Kotlinie Kłodzkiej :a już napewno nie Wałbrzych.

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2024 Globtroter.pl