Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Mykines - wyspa maskonurów > WYSPY OWCZE


Antoni Antoni Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Maskonur
Wyspy Owcze, archipelag wysp wulkanicznych o powierzchni górzystej na Morzu Norweskim, między Wielką Brytanią, Islandią a Norwegią, są terytorium zależnym Danii ze stolicą w Thorshavn. Największe z nich to Streymoy (373km²) i Eysturoy (286 km²). Na Wyspach Owczych żyje ok. 50 tys ludzi i ponad 70 tys. owiec. Na Wyspy Owcze najłatwiej dolecimy z przesiadką w Kopenhadze.

Jedną z kilku wysp które odwiedziłem, była Mykines, najdalej wysunięta na zachód wyspa o powierzchni 10,3 km², którą zamieszkuje jedynie 11 stałych mieszkańców, w wiosce o tej samej nazwie.

http://www.visitfaroeislands.com/place/mykines/

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Maskonur, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Maskonur, WYSPY OWCZE

Zdjęcia: .Mykines, Sørvágur, Osada, WYSPY OWCZE
.Mykines, Sørvágur, Osada, WYSPY OWCZE


Na Mykines możemy dopłynąć łodzią z miejscowości Sørvagur na Vágar, bądź dolecieć helikopterem z lotniska w Vágar.

Zdjęcia: Mykines, Sørvágur, Przystań rybacka, WYSPY OWCZE
Mykines, Sørvágur, Przystań rybacka, WYSPY OWCZE

W osadzie położonej nad górskim strumykiem, gdzie większość domów ma dachy pokryte darnią, jest port rybacki, lądowisko dla helikopterów. kościół, szkoła, kilka pensjonatów, jest też kawiarnia.

Zdjęcia: Mykines, Sørvágur, Nad strumieniem, WYSPY OWCZE
Mykines, Sørvágur, Nad strumieniem, WYSPY OWCZE

Większość upraw na Wyspach, spotkamy w przydomowych ogródkach. Najpopularniejszymi są rabarbar i ziemniaki, które uprawiane są pod okrywą z torfu. Rabarbar jest tutaj smaczniejszy od uprawianego u nas. Jest delikatny, nie posiada tyle szczawianów i nie trzeba obierać go ze skórki. Polecam tamtejszy jogurt z rabarbarem, dżem z rabarbaru, rabarbar zapiekany w cieście i piwo rabarbarowe.

Zdjęcia: Mykines, Sørvágur, Rabarbar, najpopularniejsza uprawa, WYSPY OWCZE
Mykines, Sørvágur, Rabarbar, najpopularniejsza uprawa, WYSPY OWCZE


Po przypłynięciu na wyspę, udałem się niezwłocznie na szlak prowadzący na wysepkę Mykineshólmur, na której cyplu znajduje się latarnia morska zbudowana w 1909 roku

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Latarnia morska, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Latarnia morska, WYSPY OWCZE

oraz liczne kolonie ptaków, w tym maskonurów.http://www.visitfaroeislands.com/place/mykinesholmur/

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Osiedle, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Osiedle, WYSPY OWCZE

Ich sympatyczny i zabawny wygląd, zaokrąglona duża głowa i krótkie czerwone nogi, sprawił, że łacińska nazwa maskonura określa go, jako "braciszka arktycznego". Ten nieduży ptak jest pełen powagi i komizmu, a kolorowy dziób upodabnia go do papugi, dlatego można się też spotkać z określeniem „papuga północy" lub „morska papuga".

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Obserwator, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Obserwator, WYSPY OWCZE


Maleńkie skrzydełka sprawiają, że w locie przypominają wielkie kolibry, zaś pokraczny chód powoduje, że nazywane są również „klaunami morza".

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykienes, Czas wyprostować skrzydełka, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykienes, Czas wyprostować skrzydełka, WYSPY OWCZE


Można godzinami obserwować sympatyczne i co ważnie niepłochliwe ptaki, pozwalające na stopniowe podejście do siebie do 2 metrów, szczególnie piękny jest widok witających się ptaków, które przy spotkaniu kiwają głowami, a następnie delikatnie ocierają się dziobami, jak gdyby się całowały.

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Na zboczu, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Na zboczu, WYSPY OWCZE

Przez ludy północne ptaki te uważane są za pośmiertną postać marynarzy, którzy zginęli na morzu, ich podobizny zdobią totemy Indian kanadyjskich, są żywymi symbolami wielu kultur. Maskonury, w przeciwieństwie do pingwinów, zamieszkują wybrzeża półkuli północnej, m. in. Grenlandii, Islandii, Skandynawii, Wysp Brytyjskich oraz Ameryki Północnej.

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Spacer w szczawiu, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Spacer w szczawiu, WYSPY OWCZE


Żyją one gromadnie w stadach, co ułatwia im obronę przed drapieżnikami. Osiągają 30 cm długości ciała i 50 cm rozpiętości skrzydeł, a wagę od 300 do 650 g.

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Narada, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Narada, WYSPY OWCZE


Ptaki te potrafią pokonać spore odległości w poszukiwaniu dobrych łowisk, nawet kilka kilometrów od lądu. Głównym ich pożywieniem są ryby, rzadziej bezkręgowce. Maskonury są znakomitymi nurkami, potrafią nurkować na głębokości 40 – 70 m i wstrzymać oddech na około 2 min a pod wodą skrzydła służą im za wiosła. Przed zimnem północnego Atlantyku chronią je gęste, natłuszczone pióra. Po powrocie do swoich siedlisk siadają na skałach i wygrzewają się w promieniach słońca.

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Po wodnej, czas na słoneczną kąpiel, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Po wodnej, czas na słoneczną kąpiel, WYSPY OWCZE


Podczas mojego pobytu na wyspie przeważało słońce, czasami kropił deszcz, innym razem wraz z wiatrem smagał twarz. Silne porywy wiatru z trudem pozwalały na poruszanie się po niespotykanie zielonych klifach, na których spokojnie pasły się na wpół zdziczałe owce, które wędrowały w poszukiwaniu soczystej trawy ciągnąc za sobą welony zrzucanego runa.

Zdjęcia: Mykineshólmur, Mykines, Sezonowa zmiana futra, WYSPY OWCZE
Mykineshólmur, Mykines, Sezonowa zmiana futra, WYSPY OWCZE

Piękna, zielona i skalista wyspa jest niedostępna w czasie sztormów.

Zdjęcia: Mykines, Sørvágur, W drodze na Mykineshólmur, WYSPY OWCZE
Mykines, Sørvágur, W drodze na Mykineshólmur, WYSPY OWCZE
Farerskie przysłowie brzmi, gdy nie podoba ci się pogoda, poczekaj 5 minut. W rzeczywistości bywa różnie - z powodu sztormu łódź w ogóle nie przypłynęła. Przez dwa dni nie było śmiałków, którzy zechcieliby się zmierzyć ze spienionymi falami z hukiem uderzającymi o skały.

Zdjęcia: Mykines, Sørvágur, Aniele Boży, stróżu mój..., WYSPY OWCZE
Mykines, Sørvágur, Aniele Boży, stróżu mój..., WYSPY OWCZE

Tymczasem na wyspie pomimo podmuchów wiatru była piękna słoneczna pogoda. Po przymusowej ekstra nocy i dniach spędzonych na wyspie, do Vagar musiałem wrócić helikopterem. Pozytywną stroną przedłużonego pobytu był dodatkowy czas na obserwacje maskonurów.

Zdjęcia

WYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / MaskonurWYSPY OWCZE / Sørvágur / .Mykines / OsadaWYSPY OWCZE / Sørvágur / Mykines / Przystań rybackaWYSPY OWCZE / Sørvágur / Mykines / Nad strumieniemWYSPY OWCZE / Sørvágur / Mykines / Rabarbar, najpopularniejsza uprawaWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Latarnia morskaWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / OsiedleWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / ObserwatorWYSPY OWCZE / Mykienes / Mykineshólmur / Czas wyprostować skrzydełkaWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Na zboczuWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Spacer w szczawiuWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / NaradaWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Po wodnej, czas na słoneczną kąpielWYSPY OWCZE / Mykines / Mykineshólmur / Sezonowa zmiana futraWYSPY OWCZE / Sørvágur / Mykines / W drodze na MykineshólmurWYSPY OWCZE / Sørvágur / Mykines / Aniele Boży, stróżu mój...

Dodane komentarze

Netta dołączył
01.12.2017

Netta 2017-12-05 07:43:47

Urzekające zdjęcia, szmaragdowa trawa i alienacja, aż do kości:) Z racji uwielbienia upału, nie odwiedzę takich miejsc, wiec tym bardziej dla mnie, ciekawy materiał do obejrzenia i czytania.

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-11-07 00:04:38

Oczywiście w kawiarence byłem, wypiłem herbatkę i zjadłem pyszne ciacho z rabarbarem :)

Iwona Niedopytalska dołączył
20.03.2017

Iwona Niedopytalska 2017-11-04 11:11:04

"Rewelacyjne zdjęcia, które znam doskonale, bo chętnie zagladam w miejsca, w których bywasz. A i tekst ciekawy. Jednym słowem: super, Antoś!"

bry dołączył
03.10.2015

bry 2017-11-03 22:20:10

Świetnie napisane, a zdjęcia przepiękne. Pamiętam smak rabarbaru, kiedy mama robiła z niego zupę. Niestety nie smakował. Ciekawe, czy ten byłby lepszy. Nasuwa mi się też pytanie, czy byłeś w tej kawiarni?;)

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-11-02 22:25:40

Dziękuję, myślę, że większa w tym zasługa miejsca niż moja :)

kami7 dołączył
31.08.2014

kami7 2017-11-01 11:25:47

"Świetne zdjęcia!"

Antoni dołączył
04.03.2013

Antoni 2017-10-29 17:30:44

Coś się tym ptaszkom należało, za to, że tolerowały mnie na swoim terytorium przez kilka dni. Anioł Stróż jest jedynym stróżem na wyspie.

halaho dołączył
05.05.2016

halaho 2017-10-28 23:00:12

Ciekawy tekst. I odpowiednie miejsce dla anioła :)

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl