Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Palac w Seneffe > BELGIA


Wloczykij Wloczykij Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie BELGIA / Bruksela / Bruksela / altanaKilka slow o ciekawym miejscu

45 km od brukseli znajduje sie palac w Seneffe,wspaniale odrestaurowana budowla kryjaca jedna z najpiekniejszych kolekcji sreber w Europie i park o pow 20 ha.Cienista,brukowana aleja prowadzi do okazalej kutej zelaznej bramy.Surowa klasycystyczna rezydencja,przed ktora rozciaga sie dziedziniec otoczony dwiema eleganckimi kolumnadami zostala zaprojektowana przez architekta Laurenta-Benoita Deweza w 1763 r. Zleceniodawca byl Julien Depestre,hrabia Seneffe i Turnhout,fabrykant sukna,makler ubezpieczeniowy,handlarz bronia i bankier.
W 1970 rpalac przejelo belgijskie panstwo z zamiarem umieszczenia w nim kolekcji sreber,hojnego daru brukselskiego profesora Claude´a Allemagne.W zabudowaniach gospodarczych na lewo od rezydencji obraduje Europejska Akademia Tlumaczy.Z kolei oranzeria,zachwycajaca wychodzacymi na poludnie lukowatymi oknami sluzy jako miejsce ekskluzywnych wystaw sztuki.Na scenie Petit-Theatre regularnie odbywaja sie koncerty kameralne.
Najwieksza atrakcja palacu sa gabloty z arcydzielami ze srebra jakie powstaly na terenie Belgii od czasu renesansu po klasycyzm.Po trudach zwiedzania warto chwile odpoczac w palacowym parku.Z lewej strony zwraca uwage osmiokatna ptaszarnia a podkowiaste zalozenie w stylu francuskim prowadzi do oranzeriiNa prawo od palacu wabi rozlegly ogrod trzech Tarasow.Przyciete z surowa konsekwencja zywoploty wraz z sadzawxkami tworza kunsztowne wzory.
Po takim zaproszeniu postanowilam obejrzec sobie to cudenko.Opis nie klamie,klimat jest naprawde niepowtarzalny.Po obu stronach Trzech Tarasow ukryte miedzy drzewami znajduja sie glosniki skad mozna uslyszec muzyke lub spiew chorow.Kiedy tak spaceruje sie alejkami ta muzyka przenosi w inny wymiar.
W samym palacu mozna zwiedzic muzeum srebra,bilet kosztuje 4 eu(cena z 2008r) eksponaty sa naprawde unikatowe.
Inna ciekawostka jest to ze w odleglosci ok 20 km znajduje sie historyczny Kanal Centralny gdzie mozna zobaczyc podnosnie dla statkow sluzacych do pokonania roznicy poziomow ok 70 m.Podobna plynac kanalami od Seneffe mozna sie dostac az do Luxemburga(ok 300 km)

Miejsce to jest doskonala ucieczka od zgielku dnia codziennego i mozna tam spedzic w spokoju caly dzien.Polecam

Zdjęcia

BELGIA / Bruksela / Bruksela / altana

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl