Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Majówka w Londynie i kamienne kręgi Stonehenge > WIELKA BRYTANIA


tkos tkos Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdj cie ANGLIA / - / Londyn / Big BenNa majówkę postanowili¶my się wybrać do Londynu. W planach mieli¶my także kamienne kręgi w Stonehenge. Plan zrealizowali¶my z powodzeniem, choć gonitwy trochę było...

Nasz wypad trwał 4 dni, a wła¶ciwie 2 i pół, bo resztę spędzili¶my w drodze i na lotnisku lub w samolocie, jednak jak na tak mało czasu chyba dobrze poznali¶my to miasto. Udało nam się zwiedzić m.in. cały Westminster z Big Benem, Parlamentem, Opactwem, London Eye i katedr±. Zobaczyli¶my Pałac Buckingham, Hyde Park, Trafalgar Square, Piccadily Circus. Zajrzeli¶my tylko na chwilę do Harrodsa, bo jak dla nas to chyba zbyt drogie miejsce na zakupy. Zachwycali¶my się widokiem na Tower Bridge i Tower of London o zachodzie słońca. Podziwiali¶my St Paul's Cathedral oraz zwiedzili¶my poblisk± Tate Modern Gallery. Wstapili¶my także do National Gallery, British Museum, Muzeum Historii Naturalnej i Saatchi Gallery. Całe miasto można łatwo zawiedzić metrem. Bilet na cały dzień to koszt 5,60 funtów.

Cały dzień spędzili¶my też poza Londynem. Wybrali¶my się na przejażdżkę poci±giem do Stonehenge, leż±cego ok. 130 km od Londynu. Poci±g z Londynu odjeżdża ze stacji Waterloo do Salisbury. Bilet grupowy (3 osoby) to koszt 20 funtów/osobę w obie strony.

W Salisbury warto zwiedzić gotyck± katedrę i pospacerować po miasteczku pełnym spokoju i klimatu dawnej Anglii. Oprócz wspaniałej katedry wst±pili¶my do ko¶cioła ¦w. Tomasza, gdzie akurat odbywał się festiwal ¶lubny z wystaw± dawnych strojów weselnych i obyczajów.

Spod dworca w Salisbury odjeżdża autokar turystyczny do Stonehenge i Old Sarum. To wygodna okazja do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Koszt ok. 18 funtów/osobę za cał± trasę w obie strony. Dojeżdżamy tam po ok. godzinie jazdy i mimo do¶ć silnego wiatru jeste¶my szczę¶liwi, że udało nam się tutaj dotrzeć. Mieli¶my do wyboru jednodniowy wypad poza Londyn do Windsoru i Oxfordu, jednak Stonhenge to Stonehenge! Kamienne kręgi ułożone s± co prawda w szczerym polu i niestety już oficjalnie nie da się do nich podej¶ć blisko i dotkn±ć, gdyż s± odgrodzone barierkami. Nadal jednak robi± spore wrażenie, zwłaszcza dla mnie to było mocne przeżycie, bo zawsze interesowały mnie celtyckie i starosłowiańskie obyczaje.

W drodze powrotnej ze Stonehenge zatrzymali¶my się na obrzeżach Salisbury, gdzie dawno, dawno temu Rzymianie założyli na wzgórzu osadę obronn± Old Sarum. Dzisiaj zostały z niej jedynie niewielkie fragmenty zabudowań, czę¶ć murów i fundamentów. Na terenie dawnej twierdzy obecnie odbywaj± się imprezy kulturalne popularyzuj±ce dawne tradycje i obrzędy. Cała twierdza i mury zbudowane s± z zaprawy opartej na krzemiennych kamieniach, które dzisiaj można podziwiać wystaj±ce z ocalałych fragmentów zabudowy.

Warto tutaj zajrzeć choćby po to, by zobaczyć wspaniał± panoramę Salisbury ze wzgórz, na których założono rzymsk± osadę przed wiekami. Patrz±c na te zachwycaj±ce, okoliczne widoki nietrudno zrozumieć dlaczego akurat tutaj powstała taka twierdza.

Oprócz wysokich cen, wszystko nam się podobało. Koszt hot doga w budce ulicznej to ok.2,5-3 funty, a trochę większej bagietki 4-5 funtów. Za nocleg w guest housie B&B płacili¶my 33 funciaków/os./doba. Na szczę¶cie nie sprawdziły się opowie¶ci znajomych, że Londyn to jeden wielki ¶mietnik. Całe miasto było czyste i zadbane. Kosmopolityczny klimat i mieszanka kulturowa dodawała mu tylko metropolitarno¶ci. Po całym centrum bez problemu można poruszać się metrem. Spotkali¶my tu sporo Polaków pracuj±cych w usługach hotelowych, informacji, galeriach, ochronie obiektów etc.

Niestety zabrakło nam czasu by zajrzeć do Windsoru i pobliskiego Oxfordu, ale może następnym razem?

Zdjęcia

ANGLIA / - / Londyn / Big BenANGLIA / Londyn / Muzeum Historii Naturalnej / Chiński CesarzANGLIA / Whiltshire / Salisbury / Kamienica w SalisburyANGLIA / - / Londyn / London EyeANGLIA / Londyn / Siedziba Armii Zbawienia / Lustrzane odbicie w Armii ZbawieniaANGLIA / Londyn / British Museum / Meksykańska maska z British MuzeumANGLIA / Londyn / Natural History Museum / Muzeum Historii NaturalnejANGLIA / - / Londyn / Nad Tamiz±ANGLIA / - / Londyn / Nad Tamiz± 2ANGLIA / - / Londyn / Odbicie Westminster CathedralANGLIA / - / Londyn / Panorama Londynu z cygarem w tleANGLIA / Wiltshire / Salisbury / Salisbury CathedralANGLIA / - / Londyn / Schody undergroundANGLIA / - / Londyn / Słonie w Hyde ParkuANGLIA / Wiltshire / Stonehenge / StonehengeANGLIA / - / Londyn / Tower BridgeANGLIA / - / Londyn / Tower Bridge o zmierzchuANGLIA / Londyn / Muzeum Historii Naturalnej / TyranozaurANGLIA / Londyn / British Museum / U¶miechnięta głowa władcyANGLIA / - / Londyn / Victoria MonumentANGLIA / - / Londyn / Wartownik Pałacu BuckinghamANGLIA / - / Londyn / Widok na ParlamentANGLIA / - / Londyn / Widok z Mostu WestminsterskiegoANGLIA / - / Londyn / Wieczorny widok nad Tamiz±ANGLIA / Londyn / Hyde Park / WiewiórkaWIELKA BRYTANIA / - / Londyn / Big Ben TopWIELKA BRYTANIA / Whiltshire / Salisbury / Katedra w Salisbury WIELKA BRYTANIA / - / Londyn / Londyńskie CygaroWIELKA BRYTANIA / - / Londyn / Panorama Londynu z London EyeWIELKA BRYTANIA / - / Londyn / Parlament i Big BenWIELKA BRYTANIA / Whiltshire / Salisbury / W gotyckiej katedrze SalisburyWIELKA BRYTANIA / Londyn / British Museum / Wesoły BuddaWIELKA BRYTANIA / - / Londyn / Widok na London EyeWIELKA BRYTANIA / Whiltshire / Salisbury / Wnętrze katedry z brytyjsk± flag±

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adres w do wy wietlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły s± moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). S± one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzaj± go wielokrotnie. Ciateczka mog± też stosować współpracuj±cy z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2026 Globtroter.pl