Forum dyskusyjne


Indie Północne - szczepienia

kategoria zdrowie w podróży

kraj Indie

Hubercik dołączył
27.12.2011

Hubercik 12:19 | 10.04.2018

Cześć,
Prośba o podzielenie się swoimi doświadczeniami na temat szczepień przy wyjeździe na północ Indii - Ladakh, Zanskar. Planuję taki wyjazd na 3 tygodnie w sierpniu, które zamierzam przeznaczyć w całości na trekking (może z 1-2 dni w Leh). Pytanie czy Wy szczepiliście się jadąc tam? Wiadomo, że nie jest to taki sam region jak pozostała część Indii, ale czy to znaczy, że ryzyko zachorowania jest mniejsze? Jeśli już to jakie szczepienia? WZW A+B, dur, tężec? Czy któreś można raczej odpuścić. Czy wie ktoś może jakie są statystyki zachorowań wśród turystów na poszczególne choroby?
Wyjazd tuż tuż, a koszty wszystkich szczepień wyszłyby +-800-1000 PLN. To sporo.
Dzięki za info.
Pozdro,
Hub


[konto usuniete] dołączył
00.00.0000

[konto usuniete] 14:09 | 10.04.2018

WZW i tężec przydadzą się zawsze i w każdym regionie świata.


jaszon dołączył
28.11.2017

jaszon 15:35 | 10.04.2018

Wg. zasad medycyny tropikalnej szczepienia zalecane to:
● wirusowe zapalenie wątroby typu A
● wirusowe zapalenie wątroby typu B
● tężec + błonica
● choroba Heinego-Medina (inaczej: poliomyelitis)
● dur brzuszny
● japońskie zapalenie mózgu
● wścieklizna
Z uwagi na region i planowany trek w moim przekonaniu z tej listy należy zwrócić uwagę na:
● wirusowe zapalenie wątroby typu A
● wirusowe zapalenie wątroby typu B
● tężec + błonica
● dur brzuszny

Trek wiąże się z obniżonymi standardami higieny żywieniowej więc wzrasta zagrożenie chorobami "brudnych rąk" (żółtaczka typu A, dur brzuszny).

Na tężec+błonicę powinieneś był chyba być szczepiony w okresie szkolnym. Dawniej należały one do obowiązkowej listy szczepień, Trzeba jedynie pamiętać, że po 10 latach należy przyjąć dawkę przypominającą. Tężec może być ważny bo to choroba odzwierzęca (nosicielami jest bydło, konie) i występuje głównie w terenach wiejskich. Na trekkingowych szlakach w Ladakhu są używane jako zwierzęta juczne muły i osły więc kontakt z tymi zwierzętami (a raczej ich odchodami) jest możliwy.

Choroba Heineg-Medina - do Niedawna Indie były jednym z ostatnich krajów na świecie, gdzie ta choroba w śladowych ilościach występowała. Jednak chyba od 2011 roku nie notowano już tam nowych przypadków. tak więc to szczepienie wydaje się być zbędne.

Japońskie zapalnie mózgowe jest przenoszone przez komary, które lubią tereny niżej położone i raczej wilgotne (podmokłe). Szansa na ich spotkanie w Ladakhu jest niewielka.

Wścieklizna - szczepienie nie daje ochrony przed tą chorobą, a jedynie wydłuża możliwy okres od infekcji (np. ugryzienia przez chorega psa) do koniecznego kontaktu z lekarzem. Na treku może to być ważne bo nie raczej ma możliwości szybkiego dostania się do szpitalna (nie wiem gdzie idziesz na ten trek), ale z drugiej strony szanse na spotkanie z nosicielami są niezbyt duże.

pozdrawiamStrefa Globtrotera

Forum dyskusyjne

Aby korzystać z forum należy być zarejestrowanym użytkownikiem Globtroter.pl. Kliknij [TUTAJ], jęśli jesteś nowy.

Wypowiedzi użytkowników publikowane w Globtroter.pl są prywatnymi opiniami osób korzystających z Forum.

Globtroter.pl zastrzega, że nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii i w żaden sposób nie utożsamia się z poglądami wyrażanymi w tym miejscu.

Wszelkie wątpliwości prosimy kierować na adres: globtroter@globtroter.pl.

Redakcja Globtroter.pl zastrzega sobie prawo do moderowania i redagowania wypowiedzi na Forum bez podania przyczyn, zamieszczanie treści reklamowych jest zabronione.

Jak dodać wątek

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Zaloguj się (na każdej stronie)
  3. Utwórz nowy wątek na forum [tutaj]
X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl