Galeria zdjęć

wciśnięty w skałę...

CZARNOGÓRA / nad doliną Bjelopavlic / prawosławny klasztor Ostrog

Zdjęcia: prawosławny klasztor Ostrog, nad doliną Bjelopavlic, wciśnięty w skałę..., CZARNOGÓRA
odsłon: 561 | poleca: 16 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 1 osób
Data dodania
2018-07-20 10:53
Data wykonania
czerwiec 2018

Opis zdjęcia
największy i najpiękniejszy klasztor prawosławny w Czarnogórze, najczęściej odwiedzany zarówno przez pielgrzymów, jak i turystów

Komentarze do zdjęcia

Ciekawe czy wzięli pod uwagę wietrzenie skał, miejsce ładne.

Dziękuję za odpowiedź. A klasztor rzeczywiście jest wart tego podjazdu.

Nie zaobserwowałam takich zachowań. Trafiłam do klasztoru w czasie, gdy pielgrzymów nie było wielu i nie musiałam stać w kolejce, co podobno jest normą. Nie byłam też wcale przygotowana, gdyż dopiero w drodze nad Jezioro Szkoderskie mój mąż oznajmił: "teraz pojedziemy cały czas pod górkę, bo po drodze mamy ciekawy klasztor". Z duszą na ramieniu raz po raz spoglądałam na drogę: z jednej strony skała, z drugiej przepaść, a tu... samochód wyjeżdża z naprzeciwka!
Znalazłam teraz taką ciekawostkę: " Gdy odwiedzamy Monastyr dobrze wziąć z sobą dary dla mnichów. Zwyczajowo jest to mała buteleczka oliwy, woreczek cukru, ale najważniejsze są czarne męskie skarpety. Według mnichów, którzy dbają o relikwie Świetego jego skarpety ciągle muszą być zmieniane, bo mają przetarcia od chodzenia, buty, które mu przyodziewają co jakiś czas mają znoszona podeszwę. Według wierzeń Święty nocami opuszcza swój kiwot i spaceruje po monastyrze. Są tacy, którzy twierdzą, że udało im się uchwycić go na zdjęciach."
(https://okiemmaleny.pl/monastyr-jak-obraz-na-skale/)

Masz rację Iwona właśnie sobie przypomniałem ze w Czarnogórze zaczynał się post.

Pewnie powiedzieli sobie "dość tego all inclusive" ;)))

Tearose, mam pytanie. Jak odwiedzałem ten klasztor, zauważyłem że wielu pielgrzymów (turystów) miało bransolety na ręku. Po wejściu na górny taras zdejmowali je i wyrzucali. Czy może masz kakieś informacje na ten temat tego zwyczaju a może obrzedu?

Jest wbudowany w zagłębienie skały masywu Prekornicy, powyżej malowniczej doliny Bjelopavlic. Został założony w XVII w. przez Wasyla Jovanovica (kanonizowany Św. Vasilij), który w 1665 roku musiał uciekać z klasztoru Tvardos (znam z zeszłorocznych wakacji), w obawie przed Turkami. Wraz z grupą towarzyszących mu mnichów postanowił wznieść klasztor w niedostępnym miejscu, w którym armia turecka nie będzie stanowiła zagrożenia. Klasztor znajduje się na wysokości 900 m n.p.m.; prowadzi do niego dość wąska i bardzo krętą droga. Emocji po drodze nie brakuje, ale warto:) Dojeżdżamy do górnego parkingu, a stamtąd już tylko 300 schodów... Najważniejszym punktem jest kaplica z relikwiami św. Vasilija, który słynie z wielu łask, stąd grób odwiedza wiele osób cierpiących wskutek dotkliwych chorób. Z tarasów można z podziwiać piękną dolinę Bjelopavli, przez którą wije się niezliczonymi zakrętami rzeka Zeta. Tearose tam była i świeczkę zapaliła...

...a Tearose tak kusi i kusi :)

Niesamowite miejsce! Biorę na listę :)

Dodali do schowkaStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

MADAGASKAR / Zachodni / Morondava

MADAGASKAR / Zachodni / Avenue des Baobabs

MADAGASKAR / Zachodni / Avenue des Baobabs

MADAGASKAR / Zachodni / Morondava

MADAGASKAR / Zachodni / Morondava

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2018 Globtroter.pl