Galeria zdjęć

Liskowate - cerkiew - pwstaje jak Feniks z popiołów.

POLSKA / woj.podkarpackie. / pow.bieszczadzki.

Zdjęcia: pow.bieszczadzki., woj.podkarpackie., Liskowate - cerkiew - pwstaje jak Feniks z popiołów., POLSKA
odsłon: 73 | poleca: 1 osób | ocena techniczna: brak | ocen: 0 | w schowku: 0 osób
Data dodania
2021-09-20 16:02
Data wykonania
wrzesień 2021

Opis zdjęcia
brak
Foto-informacje:Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy jest jedną z najcenniejszych i najbardziej urodziwych w Bieszczadach. Jak pisze Robert Bańkosz - znawca architektury cerkiewnej - "Pochylona, ukryta w drzewach staruszka jedna z ostatnich cerkwi, któ

Komentarze do zdjęcia

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy jest jedną z najcenniejszych i najbardziej urodziwych w Bieszczadach. Jak pisze Robert Bańkosz - znawca architektury cerkiewnej - "Pochylona, ukryta w drzewach staruszka jedna z ostatnich cerkwi, których architektura pamięta pradawną, średniowieczną Ruś". Określona jest jako typowa cerkiew w stylu bojkowskim. Pierwsza świątynia wzmiankowana była w 1564 r. Obecna, drewniana cerkiew grekokatolicka p.w. Narodzenia Bogurodzicy wybudowana została w 1832 r. Po 1951 r. stała przez wiele lat opuszczona z wyjątkiem okresu 1953-1954, kiedy służyła jako magazyn na nawozy sztuczne. Wnętrze zostało wtedy zdewastowane. W 1973 r. staraniem wiernych budynek zamieniono na kościół rzymsko-katolicki, który służył w charakterze kościoła filialnego parafi w Krościenu do lat 90-tych. Po zbudowaniu nowego, murowanego kościoła cerkiew ponownie została opuszczona. Przy cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa z XIX w. Obecnie na dzień wczorajszy tj. 19.09.21r. jak widać na zdjęciu jest w trakcie remontu i miejmy nadzieję że zostanie uratowana. (info: z tablicy informacyjnej przy obiekcie)

Polecają to zdjęcieStrefa Globtrotera

Galeria fotografii

Została stworzona z myślą o prezentacji zdjęć z podróży. Każdy, kto zarejestruje się jako użytkownik serwisu Globtroter.pl ma możliwość dodawania, oceniania (po otrzymaniu 3 Polecam! od innych uzytkowników) i komentowania zdjęć pozostałych autorów.

Uwaga:
za każde dodane zdjęcia, komentarze,oceny i polecanie otrzymujesz punkty w naszej społeczności - przeczytaj o tym. Zapoznaj się także z zasadami publikacji zdjęć.

Jak dodać zdjęcie

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie [tutaj]
  2. Przygotuj zdjęcia
    (minimum 1024pix szerokość/wysokość, waga max.: 1MB)
  3. Dodaj opisy wraz ze zdjęciami [tutaj]

Ostatnio Polecane

POLSKA / Bory Tucholskie / BoryTucholskie

TURCJA / płd.-wsch. Anatolia / Gaziantep

Ostatnio Komentowane

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl