Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Duchy Oksfordu > WIELKA BRYTANIA


sabinka1890 sabinka1890 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WIELKA BRYTANIA / Oxfordshire / Oxford / Radcliffe CameraOksford jest miastem pełnym duchów z przeszłości. Na każdym rogu słychać śmiech studentów sprzed wielu lat.

Oksford wciąż jest miastem pełnym duchów przeszłości. Wczesnym rankiem, kiedy miasto budzi się do życia można usłyszeć śmiech studentów, którzy biegli na zajęcia sto, dwieście, trzysta lat temu. Warto chłonąć atmosferę miasta, która nie zmieniła się od wielu lat i nie dzieje się to bez powodu, Oksford jest jednym z najbardziej prestiżowych miast studenckich. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie – Oxford University. Nie jest znana dokładna data założenia Uniwersytetu Oksfordzkiego. Umownie przyjmuje się XII wiek, ale wiadomo, że studenci pobierali tutaj nauki już w 1096 roku. Uczelnia skupia 38 collegies (koledży). Najstarszym z nich jest University College założony w 1249 roku przez Williama Durham (istnieją dowody, że powstał dużo wcześniej, bo już w 872 roku dzięki Alfredowi Wielkiemu) i do XVI wieku jedynym tematem studiów była teologia. To tutaj nauki pobierali C.S. Lewis oraz Bil Clinton.

Warto zajrzeć również do jednych z najpiękniejszych colledży Oksfordu: Christ Church, który powstał w miejscu uważanym za serce miasta. W miejscu obecnej uczelni znajdował się kiedyś zakon założony przez św. Frideswide (zniszczony w 1002 roku). W XII wieku na powstałych ruinach augustianie wybudowali katedrę, w której umieścili relikwie świętej. Christ Church Cathedral można podziwiać do dziś, a zielone tereny otaczające budynki zachęcają do spacerów. Magdalen College pełen jest wąskich korytarzy, które przemierzał dawniej Oskar Wilde, a w parku pasie się dorodne stado jeleni. Oraz Queen’s College, który uważany jest za jedną z najpiękniejszych uczelni miasta.

W Oksfordzie znajduje się również jedna z najstarszych bibliotek na świcie – Bodleian Library, która posiada 11 milionów egzemplarzy w tym białe kruki jak: Carte Manuscript, Douce Manuscript, Magna Carta, Biblię Gutenberga z 1455 r. ( jedną z 42 pełnych kopii) oraz pierwsze dzieła Szekspira z 1623 r. Początkowo biblioteka znajdowała się na poddaszu Church of St Mary The Virgin, następie w Divinity School gdzie głównym ofiarodawcą był Duke Humfrey. Prawdziwy rozkwit biblioteka zawdzięcza Thomasowi Bodley, który wspomógł jej rozwój w 1598 roku.

Oprócz nauki Oksford proponuje wiele innych miejsc, które nie sposób ominąć krążąc uliczkami miasta. Ashmolean Museum, które zostało powiększone w 2010 roku o część nowoczesną, która w bardzo nowatorski sposób przedstawia historię cesarstwa rzymskiego, Grecji, Chin i wielu innych antycznych państw. Przeszklone korytarze, ogromne gabloty, wielkie rzeźby sprawiają wrażenie niekończącego się labiryntu. Dla wyciszenia stara część muzeum ofiarowuje wspaniałe dzieła malarskie, które wyszły spod ręki najlepszych twórców naszych czasów. Kilka ulic dalej w neogotyckim budynku z przeszklonym dachem Museum of Natural History gromadzi najciekawsze eksponaty dotyczące świata przyrody. Ogromne szkielety dinozaurów, wymarłe ptaki i wielkie meteoryty przyciągają uwagę nie tylko najmłodszych.

Dodatkowa trzykondygnacyjna sala mieści Pitt River Museum, gdzie zgromadzone jest kolekcja znanego angielskiego archeologa Augustusa Lane-Fox Pitt-Rivers, który przyczynił się do rozwoju metodyki prac wykopaliskowych. Podczas zwiedzania warto zaopatrzyć się latarkę, gdyż tysiące eksponatów zamkniętych jest w ciasnych gablotach, gdzie obok drewnianych instrumentów muzycznych znajdują się zmumifikowane głowy Indian. Dla miłośników rozwoju myśli naukowej Oksford posiada niesamowicie wyposażone Museum of History of Science, gdzie godzinami można przyglądać się dawnym astrolabium (najbardziej kompletna kolekcja na świecie, składa się ze 136 części) zegarom słonecznym, wczesnym instrumentom matematycznym, mikroskopom, teleskopom i kamerom, sprzętom chemicznym, medycznym oraz innym przedmiotom nierozerwanie związanym z nauką, jak manuskryptom, inkunabułom, rysunkom i innym.

Podczas spaceru najstarszą częścią miasta warto obejrzeć Sheldonian Theatre, Radcliffe Camera, która wspaniale prezentuje się z wieży pobliskiego kościoła studenckiego, Bridge of Sighs, który zwany jest również mostem miłości lub mostem Romea i Julii oraz zamek, który powstał w 1071 roku. Do końca XX wieku służył, jako więzienie, dziś w jednej z części powstał stylowy hotel druga została udostępniona turystom. Na zakończenie zwiedzania warto udać się do South Park, który oferuje wyjątkowy widok na tysiące wież miasta Oksford.


Atrakcje czekają!

Zdjęcia

WIELKA BRYTANIA / Oxfordshire / Oxford / Radcliffe Camera

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl