Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Cinemaya Panamericana > POLSKA


cinemaya cinemaya Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie POLSKA / - / Polska / Logo CinemayaDokładny opis projektu Cinemaya

CZYM JEST PROJEKT CINEMAYA PANAMERICANA 2012 ?

Naszym patronem jest Tony Halik – podróżnik, dziennikarz, pisarz, twórca cyklu telewizyjnego „Pieprz i Wanilia”, a przede wszystkim postać kultowa dla każdego globtrotera. Jego niezwykły dorobek, w postaci niezliczonych publikacji, materiałów fotograficznych i filmowych, jest inspiracją i kanwą dla realizacji projektu CINEMAYA PANAMERICANA 2012. Poprzez projekt uczcimy pięćdziesiątą rocznicę, zrealizowania przez Halika wyprawy szlakiem panamerykańskim. Co więcej w trakcie naszej podróży, w styczniu 2013 roku, świetować będziemy 90 urodziny słynnego obieżyświata.

Celem projektu jest odbycie podróży śladami słynnego polskiego podróżnika, przypomnienie jego sylwetki i przedstawienie jej młodszym pokoleniom. Plan wyprawy obejmuje Amerykę Centralną i Południową, trasa zaś jest odzwierciedleniem tej, którą Halik opisał w swoich książkach – „180 000 kilometrów przygody” i „Moja największa przygoda”.

Realizując projekt, chcemy zbadać zmiany w małych społecznościach Mayów, Azteków oraz Inków, jakie zaszły przez trzydzieści lat od wydarzeń opisanych przez Halika. W jaki sposób ewoluowały zwyczaje tych społeczności? Czy ich kultury są bardziej dostępne dla świata zachodniego? Czy miejsca zwiedzane przez słynnego polskiego podróżnika są współcześnie bardziej, czy mniej oblegane przez turystów? Jak wygląda w XXI wieku świat prastarych kultur? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi!

Pragniemy również zetknąć mieszkańców Ameryki Centralnej i Południowej napotykanych na naszej drodze z polską kulturą i dorobkiem filmowym Tony’ego Halika. Służyć będzie temu kino obwoźne, w którego programie znajdą się filmy dla dzieci, filmy ukazujące europejską kulturę, a także dorobek dokumentalny Halika. Mamy nadzieję, że projekcje i wspólne doświadczanie filmów zadziała na zasadzie „kulturowego lustra”, w którym zarówno my – podróżnicy, jak i społeczności lokalne, z którymi będziemy się stykać, ujrzą dynamikę zachodzących we współczesnym świecie zmian. Walor edukacyjny funkcjonuje więc w projekcie na kilku poziomach – zarówno lokalnym jak i globalnym. Fuzja przeszłości i teraźniejszości jest swoistym kulturowym eksperymentem, grą ze wspomnieniami i wyobrażeniami, wielokulturową płaszczyzną kontaktu, która pozwoli nam wyzwolić ducha czasu przemierzanych regionów.

Wyprawa rozpocznie się 15 listopada w Meksyku i doprowadzi nas do Ziemi Ognistej w Argentynie. Szacowany czas realizacji projektu wynosi sześć miesięcy. Zwieńczeniem projektu CINEMAYA PANAMERICANA 2012 będzie film dokumentalny zrealizowany podczas podróży. Podczas wyprawy prowadzony będzie również blog, na którym umieszczane będą krótkie notki reporterskie oraz fotografie sporządzane na bieżąco.

O UCZESTNIKACH WYPRAWY:

Szymon (pomysłodawca i organizator wyprawy)
Absolwent studiów o profilu turystycznym. Po półrocznym pobycie w fińskiej Laponii uświadomił sobie, że jedynym celem jego życia są podróże. Cel ten skutecznie realizuje – skończywszy zaledwie 30 lat zwiedził 70 państw. Na swoim koncie ma szereg ekstremalnych wypraw min. motocyklową podróż przez Kaukaz do Azerbejdżanu, a także przez Europę do Senegalu i Gambii, czy półroczny przejazd motocyklem przez Indie do Nepalu. Jego największą ambicją jest odwiedzenie WSZYSTKICH państw świata i stworzenie własnego cyklu dokumentalno-podróżniczego.

Piotr (operator kamery, montażysta)
Operator, montażysta, podróżnik. W swoim dorobku posiada liczne filmy dokumentalne, w życiorysie zarówno setki kilometrów pokonanych motocyklem, jak i samotną podróż starym radzieckim samochodem przez bezkres Syberii. W 2011 roku został zaangażowany jako nurek-operator do projektu Garda 2012, który ma na celu dokonanie najgłębszego nurkowania w historii ludzkości.

Bogusia (kinooperator, fotograf)
Studentka łódzkiego ASP na Wydziele Tkaniny i Ubioru, oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim. Swoje zainteresowania koncentruje wokół projektowania i realizacji kostiumów teatralnych, a także druku na tkaninie. Podróże są jej największą inspiracją. Podczas wyprawy oprócz fotografowania zajmie się aranżacją kina plenerowego przeznaczonego dla dzieci

Zdjęcia

POLSKA / - / Polska / Logo Cinemaya

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2023 Globtroter.pl