Artykuły i relacje z podróży Globtroterów

Watykan, czyli Kościół w soczewce > WATYKAN


longin1974 longin1974 Dodaj do: wykop.pl
relacje z podróży

Zdjęcie WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWatykan to najmniejsze państwo na świecie. Jego nazwa oznacza "proroczy" czyli nawiązuje do misji Kościoła w świecie. Jest to pozostałość po Państwie Kościelnym, które zostało wcielone do Włoch w czasie zjednoczenia. Głową państwa Watykańskiego każdorazowo jest Biskup Rzymu, czyli Papież. Obywatelstwo Watykanu jest tylko czasowe.

Gdy dojechaliśmy metrem w okolice Watykanu oczom naszym ukazały się nieprzebrane tłumy wędrujące ulicą prowadzącą w kierunku Placu św. Piotra.

Pogoda zdawała się sprzyjać. Ciepły wiosenny dzień zapowiadał wspaniały czas. Najpierw ogólny rzut oka na plac, kolumnadę i fontanny Berniniego. Następnie długa kolejka do bramek bezpieczeństwa i oczekiwanie do wejścia na teren Bazyliki św. Piotra.
Stoi ona na miejscu, gdzie poniósł swoją śmierć męczeńską pierwszy papież, czyli św. Piotr. Jego grób znajduje się pod konfesją, pod głównym ołtarzem świątyni. W podziemiach chowani byli również inni papieże. Ci beatyfikowani i kanonizowani znajdują się w Bazylice.

Obecna Bazylika jest piękna, ale jej powstanie przyczyniło się do podziału kościoła. Powstawała w latach 1505-1626. Budowniczymi jej byli najwięksi artyści swoich czasów, tacy jak Michał Anioł Buonarroti i Rafael Santi oraz wielu, wielu innych. Została zbudowana na miejscu starszej świątyni z IV wieku. Jest jedną z czterech bazylik papieskich w Wiecznym Mieście.

Krótkie zastanowienie i wyruszamy najpierw na kopułę Michała Anioła. Schody na taras, chwila wytchnienia i wejście do środka kopuły. Taras spacerowy pozwala podziwiać piękno malowideł, ale i wnętrze i ogrom samej bazyliki. Następnie wąskie schody prowadzące na szczyt kopuły. Nie polecam ich osobom chorym na serce lub mającym problemy z chodzeniem. Ściany w tej klatce schodowej nie są proste, nachyla się ona wraz ze ścianami konstrukcji. I wreszcie u góry.
Wspaniały widok na wieczne miasto roztacza się dookoła. Także na Kaplicę Sykstyńską i Muzeum Watykańskie, ogrody, radio, budowle różnego przeznaczenia. Z dala charakterystyczne budynki Rzymu. I piękna panorama od Placu św. Piotra aż do Zamku Aniołów i Tybru.

Po zejściu do środka bazyliki otacza nas półmrok i chłód. Dookoła olbrzymie mury, pięknie udekorowane, stąpamy po pięknych mozaikach. Groby papieży, wraz z tym najbardziej obleganym- Jana Pawła II. Pieta Michała Anioła. Mnie bardzo podobała się rzeźba św. Longina, który według tradycji miał przebić bok Pana Jezusa na Golgocie. Krew, która trysnęła z rany na jego oczy uzdrowiła mu wzrok. Od tamtej chwili uwierzył w Pana.

Modlitwa przy grobie św. Piotra też była wielkim przeżyciem. W takich chwilach czas i przestrzeń przestaje istnieć. Człowiek staje wobec wielkiej tajemnicy.
Oprócz wędrówki duchowej można było dotknąć piękna sztuki, myśli, działania poprzednich pokoleń i zapytać się, co po nas pozostanie?

Niestety tego dnia Muzeum Watykańskie zostało zamknięte, tak samo 1 maja, co zaowocowało monstrualną kolejką dnia 2 maja i nie dane nam było zwiedzić tego miejsca pełnego piękna i historii.
Jeszcze spacer po placu św. Piotra, kilka zdjęć i spacer w kierunku Zamku Aniołów, a potem mostem przez Tybr... Ale to już inna historia, którą znajdziecie w innych moich relacjach.


Jeszcze nie wszystko poznane, więc jest po co wracać.

Zdjęcia

WATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. PiotraWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- kopuła i widokiWATYKAN / Lazio / Rzym / Bazylika św. Piotra- PietaWATYKAN / Lazio / Rzym / Kaplica SykstyńskaWATYKAN / Lazio / Rzym / Państwo WatykanWATYKAN / Lazio / Rzym / Radio WatykanWATYKAN / Lazio / Rzym / Szwajcarzy WATYKAN / Lazio / Rzym / SzwajcarzyWATYKAN / Lazio / Rzym / Zamek Aniołów

Dodane komentarze

brak komentarzy

Przydatne adresy

Brak adresów do wyświetlenia.

Strefa Globtrotera

Dział Artykuły

Dział Artykuły powstał w celu umożliwienia zarejestrowanym użytkownikom serwisu globtroter.pl publikowania swoich relacji z podróży i pomocy innym podróżnikom w planowaniu wyjazdów.

Uwaga:
za każde dodany artykuł otrzymujesz punkty - przeczytaj o tym.

Jak dodać artykuł?

  1. Zarejestruj się w naszym serwisie - TUTAJ
  2. Dodaj zdjęcia (10 punktów) - TUTAJ
  3. Dodaj artykuł (100 punktów) - TUTAJ
  4. Artykuły są moderowane przez administratora.

Inne Artykuły

X

Serwis Globtroter.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2001 - 2021 Globtroter.pl